Charakterystyka energetyczna – zaczynamy
Charakterystyka energetyczna to podstawowa cześć, która powinna się znaleźć w każdym projekcie budowlanym. Nowo powstała konstrukcja musi posiadać odpowiednie parametry energooszczędne, uwzględniające całą izolacyjność budynku. Ważne jest przedstawienie energii pierwotnych. Charakterystyka składa się z precyzyjnych obliczeń.
Zabierając się na tworzenie charakterystyki energetycznej, musimy przeliczyć stratę cieplną, przechodzącą przez przegrodę budowlaną czy wentylacyjną. Należy podać konkretny zysk cieplarniany. Przybliżmy prawidłowe wykonanie projektu.
Przygotowując świadectwo charakterystyki energetycznej, powinniśmy podać dokładne dane konstrukcji. Musimy określić jego rodzaj – najczęściej jest to budynek mieszkalny jednorodzinny. Następnie podajemy rok zakończenia prac budowlanych i rok budowy instalacji. Ważnym elementem jest podanie konkretnej powierzchni użytkowej a także cel wykonania świadectwa, w którym określamy czy posiadamy budynek nowy, pod najem bądź sprzedaż, rozbudowę czy ingerencję w konstrukcję już istniejącą.
Charakterystyka energetyczna danej konstrukcji
Charakterystyka energetyczna danej konstrukcji wyznaczana jest poprzez porównanie jednostkowych wartości energii pierwotnych i nieodnawialnych EP a także energii końcowej EK. Ilość ta jest konieczna do zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego danego domu na ogrzewanie, chłodzenie, wentylację a także ciepłą wodę do codziennego użytku z uwzględnieniem danych referencyjnych. Wartości znajdujące się w charakterystyce energetycznej są prezentowane w kWh/m2 w zestawieniu rocznym.
Świadectwo charakterystyki energetycznej domu, może wypełnić osoba, posiadająca całkowite zdolności prawne, wykształcenie wyższe magisterskie bądź inżynierskie, ukierunkowane w zawodzie architektonicznym, budowlanym, inżynierii środowiska czy energetyki. Nie może być karana sądownie a także ma obowiązek posiadania specjalnych uprawnień budowlanych w dziedzinie architektury lub budowlanki.
Certyfikat energetyczny?
Certyfikat energetyczny muszą posiadać budynki użytkowo – mieszkalne, użyteczności publicznej o wartości ponad 1000 m2 – np. lotnisko bądź szkoła, konstrukcja zmodernizowana, mieszkania a także powierzchnie o charakterze technicznym i użytkowym.
O co dokładnie z tą charakterystyką energetyczną chodzi?! Czy to się jakoś odnosi do tego współczynnika przenikania ciepła czyli tego lambda, które jest podawane w przypadku ścian. To oznacza, ze ucieka dana ilość ciepła przez mury czy coś takiego?
Chodzi o to, ze masz specjalny opis załączony do projektu budowlanego, w sensie obliczenia które pokazuja chyba parametry, które odnoszą się do izolacji i do energooszczędności budynku, bo jest specjalna okreslona norma ze w poslce domy nie mogę mieć tego współczynnika lambda, czyli przenikania ciepła (tak jak tutaj piszesz) większego niż 0,03 kWh na metr kwadratowy czy jakoś tak. Ta liczba akurat doz weryfikowania bo nie mam pewności do końca.
Ok, ale i tak bardzo dziękuję za podpwoiedź, bardziej szczegółowo będę się dowiadywać jak już kupię sobie konkretny gotowy projekt. pozdrawiam serdecznie
Warto dodać że od 09.03.2015 nowa ustawa o charakterystyce energetycznej budynków znosi obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla wszystkich budynków oddawanych do użytkowania. Obowiązek dotyczy tylko sprzedawanych/wynajmowanych budynków/lokali oraz dla budynków, w których całkowita powierzchnia użytkowa wynosi powyżej 250 m2 i jest zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej i w których dokonywana jest obsługa interesantów. Wszystkie odstępstwa od wykonywania obecnie świadectwa charakterystyki energetycznej zawarłem na stronie http://www.ceb.com.pl/swiadectwo-charakterystyki-energetycznej/#odstepstwa_od_wykonywania_certyfikatow_energetycznych