Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Budowanie / Instalacja odgromowa w domu jednorodzinnym
instalacja odgromowa

Instalacja odgromowa w domu jednorodzinnym

Czy dom potrzebuje instalacji odgromowej?

Ponieważ normy stosowane w Polsce zakładają, że obowiązkowa jest tylko w budynkach użyteczności publicznej, inwestorzy często z niej rezygnują. To, że instalacja odgromowa nie jest obowiązkiem w domu jednorodzinnym nie oznacza wcale, iż jest niepotrzebna.

Dlaczego rezygnuje się z instalacji odgromowej?

Najczęściej wynika to z oszczędności (wartość dobrej instalacji odgromowej to kilka tysięcy zł), cięcia kosztów. Są też argumenty dotyczące elewacji i niekorzystnego wpływu na jej wygląd – o ile instalacja odgromowajednak w przeszłości instalacje rzeczywiście je szpeciły, dziś są bardziej wkomponowane w otoczenie. Przepisy umożliwiają swobodę wyboru – instalacje wymagane są bowiem tylko w budynkach mieszkalnych wyższych niż 15 m i mających powierzchnię przekraczającą 500 m kw. Piorunochrony są też konieczne tam, gdzie budynki pokryto np. trzciną lub gontem oraz postawionych w miejscach o szczególnie dużym natężeniu burz.

Piorunochron to bezpieczeństwo

Rozważając inwestycję w instalację kierować trzeba się przede wszystkim rozsądkiem. Zapomina się, iż instalacja odgromowa to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Piorunochron chroni budynek przed uderzeniem pioruna wyprowadzając natężenie do ziemi. A jest ono ogromne – to kilkanaście tysięcy amperów. Koszt zabezpieczenia budynku przed wyładowaniami to tylko procent wartości całej nieruchomości, która – bez instalacji odgromowej – zostanie narażona na spore ryzyko. I to nawet w sytuacji, gdy stoi w towarzystwie innych domów.

Czym kończy się uderzenie pioruna w dom bez instalacji odgromowej?

To nie tylko możliwość pożaru. Narażone na wyładowania są ściany, a niewykluczone są też problemy z zaizolowaniem fundamentów. Prąd schodzący od góry do dołu w stronę gruntu w warstwie domu charakteryzującej się słabym przewodnictwem – taką są np. cegły – wydzieli ciepło, co niekorzystnie wpłynie na mury domu. Instalacja odgromowa skupi wyładowanie na metalowych przewodach odprowadzających poprzez które sprowadzony zostanie do ziemi. Ten ostatni etap „ściągnięcia” energii w grunt odbywa się dzięki uziomowi – taśmie w ziemi rozpraszającej wyładowanie w glebie.

Burze w Polsce będą coraz częściej

Pioruny do efekt nagromadzenia ładunków elektrycznych w chmurach. Powstają na skutek zderzeń kryształków lodu wewnątrz nich. W Polsce za najbardziej burzliwe części kraju uznaje się góry – Podhale oraz Bieszczady. Tam, według analiz meteorologów, okres ryzyka trafienia piorunem to nawet 30 dni. 60 proc. polskich wyładowań atmosferycznych podczas burzy następuje między chmurami. Pozostała część to kierunek niebo-ziemia. W Polsce burze najczęstsze są od maja do sierpnia, choć coraz częściej zdarzają się również w innym okresie ze względu na różnice temperatur mas powietrza. Zjawiska te mają być coraz częstsze.

Każde wyładowanie z chmury w kierunku gruntu to potężny zastrzyk energii. Według szacunków, to wartość ok. 2 tys. kWh – natężenie jest więc tak duże, że wystarczałoby na miesięczne potrzeby domu jednorodzinnego.

W Polsce według danych z ostatnich 5 lat, pioruny rocznie zabijają średnio od trzech do pięciu osób. Wyższe wyniki były na początku ub. dekady. W 2001 r. odnotowano 53 ofiary. W kolejnych latach kolejno: 22, 18, 59, 24 i 11. Nie ma natomiast precyzyjnych statystyk pokazujących, jak wielkie zniszczenia wyładowania powodują w domach pozbawionych instalacji odgromowej. Pewne jest jednak jedno: budynek w nią wyposażony jest niemalże w pełni zabezpieczony, a ryzyko uderzenia jest minimalne. Domy pozbawione instalacji odgromowej pewności żadnej nie mają.

Zobacz gotowe projekty: Dom przy Cyprysowej 2

Które tereny są najbardziej narażone na burze?

To przede wszystkim południe Polski. Bieszczady, Tatry i tereny na południe od Bielska-Białej narażone są nawet na 35 burzowych dni w roku. W nieco mniejszym stopniu dotyczy to Ziemi Świętokrzyskiej aż po granice z regionem Łodzi. To w sumie ok. 30 dni.

Udało się już wyodrębnić konkretne szlaki wyładowań. Pierwszy to okolice od Czech po Dolny Śląsk. Drugi prowadzi z podobnego kierunku po Małopolskę i Podkarpacie, by później – w głębi kraju – zmniejszyć swoje natężenie.

Ile kosztuje instalacja odgromowa

Instalacja przyjmująca potężną energię pioruna i oprowadzająca ją do ziemi to koszt uzależniony od rozmiarów budynku i charakterystyki domu. Zwykle tworzy ją głowica osadzana na maszcie domu. Od niego poprowadzone są przewody – poprzez uchwyty dachowe i rynnowe oraz ścienne – do licznika wyładowań atmosferycznych oraz kontrolnego złącza montowanego na elewacji. Od niego instalacja przechodzi w uziom. Na zadaszeniu znajduje się jeszcze jeden tego rodzaju przewód odprowadzający drugiego uziemienia. Takie rozwiązanie w pełni zabezpiecza budynek przed wyładowaniami.

W ramach instalacji, wnętrze domu zostaje zabezpieczone też ogranicznikami odpowiedzialnymi za stan sprzętu elektronicznego. Ten często narażony jest na ryzyko, ponieważ brak listew przepięciowych lub właśnie instalacji odgromowej powoduje, iż wyładowania mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia.

Kompletna instalacja dla jednopiętrowego domu o podstawie mającej ok. 120 m z dachem dwuspadowym i krytym dachówką może wahać się od 2 do ok. 6 tys. zł w zależności od zastosowanych materiałów. Składa się na to system ocynkowany lub miedziany oraz szpilkowy uziom typu A. Instalacje powinny spełniać normy PN-EN 50164, co jest gwarancją odpowiednich certyfikatów technicznych. Należy pamiętać też o okresowych kosztach konserwacji oraz pomiarów skuteczności instalacji – za jedno złącze należy zapłacić ok. od 50-100 zł.

Zobacz Również

Jak świadectwo energetyczne wpływa na wartość nieruchomości?

Świadectwo energetyczne, znane również jako certyfikat energetyczny, jest dokumentem określającym efektywność energetyczną budynku. Wprowadzenie obowiązku posiadania takiego dokumentu w procesie sprzedaży czy wynajmu nieruchomości w Polsce stało się istotnym czynnikiem wpływającym na decyzje inwestycyjne oraz rynkowe wartości nieruchomości.

7 komentarzy

  1. Gość

    Zastanawiam się od dłuższego czasu o zainstalowaniu czegoś takiego u siebie. Tyle się mówi teraz o tym, ze anomalia coraz to bardziej niebezpieczne. Nie wiem tylko czy stać mnie na taką inwestycję. Czy to jest bardzo drogie i czy są różne ceny w przypadku różnych wielkości domów? Kiedy jest polecane instalowanaie czegos takiego ?

    • Tymon

      Raczej kosztuje to drogawo, ale wiesz…bezpieczeństwo nie ma swojej ceny. Lepiej zainwestować raz a porządnie i cieszyć się świetym spokojem przez naprawdę długie lata, zresztą cena chyba nie jest az tak zwalajaca z nóg jak na instalację która montuje się raz. Zapłacisz za to pewnie maksymalnie z 6-7 tysięcy złotych, a anomalia faktyczne teraz są takie, ze będziesz mieć pewność, ze nic się nie stanie. Oczywiście cena będzie inna dla różnych powierzchni domów.

    • Adrianna

      Zwłaszcza warto zainwestować jak masz na przylad bardzo wysoki dom, nahwyzszy w okolicy albo jeden z wyższych i wokó nie ma za badzo nic, jakieś pola itp. wtedy wiadomo, zę to jets jakiś punkt i takie pioruny mogą ściagac, zwlaszca jeszcze jeśli jest dużo urzadzen elektronicznych. Jesteś „na widoku” dla piorunów.

      • Gość

        Akurat może mój budynek najwyższy w okolicy nie jest, ale jednak wokoło sa drzewa i obawiam się że one właśnie mogą ściągać takie pioruny. Po ostatnich nawałnicach zaczelismy się zastanawiać tak konkretnie czy nie zamontować takiej instalacji odgromowej, bo to jednak jest zabezpieczenie. Nawet my czulibysy się dużo dużo bezpieczniej…

  2. Kuba

    Powiem Wam, ze po tych ostatnich nawałnicach i takich dość mocnych wyładowaniach atmosferycznych zaczęliśmy się zastanawiać tez nad takim systemem. Niby drogie, ale człowiek od razu czuje się bezpiecznie i chyba takie bezpieczeństwo nie ma swojej ceny. Burze sa coraz gwałowniejsze, nie wiadomo co będzie za jeszcze kilka lat, jak będzie wyglądała sytuacja…

    • Zuzia

      A nie można takiej instalacji odgromowej podzielić na dwóch sąsiadów na przykąłd i wtedy obniżają się koszty? Czy trzeba mieć osobna do każdego domu i nie może z tym być naprzykład jak z łączem internetowym? Tez się waham ostatnio nad tym…

  3. Timon

    To wszytsko zależy od tego jak duzy masz dom , jaka firma będzie Ci to wykonywała i z jakich dokładnie materiałów, ale myslę że nie powinno kosztowac więcej niż z 7 tysięcy złotych za taką instalację odgromową. Dokąłdnie się na tym nie znma, też na razie kopiemy w internecie żeby znaleźć jakąś oferte, na arzie czytamy tylk jakies konkretniejsze artykuły jak ten z archido i przeszukujemy trochę już oferty firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *