Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Modelowanie parametryczne przyszłością architektury

Modelowanie parametryczne przyszłością architektury

Artykuł sponsorowany

Budownictwo to sektor gospodarki, który musi sprostać nieustannie rosnącym wymaganiom. Obecnie filarem rozwoju budownictwa i architektury zarówno w Polsce, jak i na zagranicznych rynkach są rozwijające się technologie informatyczne zapewniające skuteczniejszą agregację oraz zarządzanie gromadzonymi danymi. Warto przyjrzeć się bliżej czym jest modelowanie parametryczne, które jest uważane za przyszłość architektury.

Wraz z ewolucją oprogramowania służącego projektowaniu i modelowaniu parametrycznemu, rynek wykształcił efektywne narzędzia służące realizowaniu złożonych procesów oraz analiz inwestycji, których wykonywanie przed ewolucją BIM nie było możliwe. Wdrażanie rozwiązań opartych na technologii BIM zapewnia biurom projektowym, inwestorom oraz wykonawcom znaczną poprawę efektywności prac nad projektem i inwestycją, optymalizację kosztów oraz skuteczniejszą komunikację i wymianę danych między poszczególnymi stronami zaangażowanymi w projekt.

Czym jest modelowanie parametryczne?

Koncepcja ta stanowi zestaw norm, wytycznych i rozwiązań, które rewolucjonizują podejście do zarządzania budynkiem w całym cyklu życia inwestycji. BIM umożliwia kompleksowe, wielopoziomowe i natychmiastowe współdzielenie informacji o każdym aspekcie projektu – łącznie z harmonogramami i jego kosztami.

Jedną z istotniejszych funkcji oprogramowania z zakresu BIM jest znaczne ułatwienie i przyśpieszenie procesu projektowego oraz możliwość tworzenia rozbudowanych i precyzyjnych symulacji i analiz. Oferowane możliwości zapewniają optymalizację kosztów, materiałów oraz wybranych rozwiązań konstrukcyjnych, tym samym umożliwiając podejmowanie trafniejszych decyzji projektowych, a także tworzenie bardziej kompletnych, lepszych i wydajniejszych projektów inwestycji.

Dzięki narzędziom BIM inwestor, wykonawcy i projektanci mogą wspólnie efektywniej, bezpieczniej i wydajniej zarządzać budynkiem, a także zredukować ilość kolizji i błędów projektowych. Modelowanie informacji o budynku znacząco pomaga wizualizacji i planowaniu obiektów zrównoważonych, bardziej energooszczędnych i lepiej dostosowanych do wymagań środowiskowych.

Nie bez znaczenia pozostaje także opracowywanie spójnej dokumentacji budowlanej, a także tworzenie analiz kosztów inwestycji i zyskowności. Rozwiązania z zakresu BIM znajdują zastosowanie na każdym etapie cyklu życia inwestycji.

Platforma Revit – serce koncepcji BIM

BIM samo w sobie nie jest rozwiązaniem technicznym. Firma AutoDesk wypuściła na rynek rozbudowane oprogramowanie Revit – opartą na koncepcji parametrycznego modelowania budynków platformę. Dzięki niej możliwe jest wszechstronne koordynowanie pracy nad projektami oraz ich dokumentacją, a także zachowanie integralności, spójności oraz aktualności projektu.

Wdrożenie oprogramowania AutoDesk Revit to prawdziwy krok milowy dla biur projektowych, wykonawców i inwestorów. Chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach z zakresu BIM? Sprawdź tę ofertę i rozwiń skrzydła swojego przedsiębiorstwa.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty domów z bali 

Projekty altan ogrodowych

Zobacz Również

domowa sauna

Zalety korzystania z sauny domowej

Domowe saunowanie – twoja codzienna oaza spokoju Kiedy dom stać się może przystanią wypoczynku i ...

Jeden komentarz

  1. Tomek

    z tego co tu jest napisane na Archido to takie modelowanie parametryczne o faktycznei przyszłość jeśli chodzi o budowanie, jednak optymalizacja kosztów jest każdemu na rekę, ciekawe jak dokąłdnie taki system działa i ile to wszytsko może kosztować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *