Niedopełnienie formalności przed rozpoczęciem budowy może skutkować nawet karą grzywny. Inwestorzy często obawiają się, ze zapomną o ważnych dokumentach, a to spowoduje znaczne komplikacje i opóźnienia. Można się jednak tego wystrzegać. Z pomocą klientom przychodzą eksperci tworząc tego typu poradniki, które nakreślają krok po kroku jakie pozwolenia i dokumenty należy zgromadzić, by w spokoju rozpocząć prace budowlane. Niezwykle istotne jest pozwolenie na budowę. Bez niego nie może ona ruszyć z miejsca. Czym jest tak właściwie pozwolenie na budowę? Dokument ten niezbędny jest do rozpoczęcia jakichkolwiek prac związanych z budową wymarzonego domu, upragnionego garażu czy też innych budynków.
Wniosek o pozwolenie na budowę inwestor składa w odpowiednim dla inwestycji starostwie. Niezbędną częścią Decyzji o Pozwoleniu na budowę jest projekt budowlany, stanowiący do niej załącznik.
Od 2015 roku jest nowa ustawa i zwiększone kary za samowolę budowlaną. Nie ma co ryzykować. Pozwolenie i tak zostanie wydane, a poczekać parę dni i mieć spokój jest lepsze niż potem życie w strachu, że będziemy musieli płacić kary lub, co gorsza, zarządzić rozbiórkę domu. Z tego co wiem można za to wybudować garaż i parterowe budynki do około 30-40 m2? Zgadza się? A wtedy trzeba coś zgłaszać do starostwa, czy wystarczy do urzędu gminy?