Mapa do celów projektowych to opracowanie kartograficzne w geodezji, które jest bezwzględnie konieczne do wybudowania projektu na terenie naszego kraju. Jej tworzenie jest kontrolowane na podstawie przepisów zatwierdzonych przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. Mapa do celów projektowych powstaje na podstawie tak zwanej mapy zasadniczej.
Obejmuje ono przygotowanie dokumentacji geodezyjnej, czyli mapy sytuacyjno-wysokościowej, niezbędnej do wykonania projektu budowlanego.
Mapa, poza elementami treści mapy zasadniczej łącznie z granicami działek, składają się:
- linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, takie jak: linie zabudowy, osie ulic, dróg itp. – jeżeli zostały ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu;
- usytuowanie zieleni;
- usytuowanie innych obiektów i szczegółów wskazanych przez projektanta, zgodnie z celem wykonywanej pracy.
Mapa do celów projektowych może zostać stworzona w różnej skali, którą dopasowuje się do wielkości budynku lub też jego rodzaju. Przedstawia ona nie tylko budowany przez nas obiekt, ale również strefę oddaloną od niego w obrębie co najmniej 30 metrów. W razie potrzeby muszą zostać odnotowane także wszelkie strefy ochronne.
Czyli rozumiem, że jeżeli mieszkam w okolicy jeziora i lasu, wtedy one też będą uwzględnione na mapie projektowej? Czy trzeba składać jakiś wniosek żeby uzyskać taką mapę? Czy starać się o nią mogę w Urzędzie Gminy, czy w starostwie powiatowym?