Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Etapy budowy

Etapy budowy

Tworzenie domu od podstaw to kolejno wykonywane etapy budowy. To żmudny i czasochłonny czas, wymagający niezwykłej precyzji i zaangażowania. Tylko dokładne zaplanowanie każdego etapu przyniesie nam oczekiwany efekt końcowy. Wszelkie nieprzemyślane decyzje mogą się wiązać z przeciągnięciem prac a także poniesieniem dodatkowych środków finansowych.

142-single-default

Każda budowa domu przebiega w inny sposób. To nie łatwe zadanie, nawet dla doświadczonych i wykształconych budowlańców. Wybór działki, gotowego projektu domu bądź zaplanowanie wszystkiego od podstaw to stresujący i nerwowy proces, zarówno dla architektów jak i przyszłych mieszkańców.

  • Pierwszym etapem, od którego powinno się zacząć każdą budowę jest zbiór wszelkich potrzebnych formalności. Musimy wybrać preferowane miejsce, daną konstrukcję i materiały z których chcemy wykonać dom. To prywatna aktywność zleceniodawców. Kolejnym krokiem jest uzyskanie zgody na rozpoczęcie budowy. W tym celu należy zatrudnić inspektora nadzoru. Wnioski powinno się składać do starostwa danego miasta, bądź powiatu, w którym chcemy postawić dom. Długie urzędowe kolejki są zmorą wszystkich osób myślących o swoim prywatnym domu. Bez upoważnienia, nie możemy rozpocząć żadnych prac. Zbiór odpowiednich dokumentacji jest trudnym zadaniem, warto więc polecić się specjalisty, by nie przeoczyć ważnych wniosków. Decyzję wydaną przez organ państwowy, uprawomocnia się dopiero po 2 tygodniach. Działa ona przez okres dwóch lat. Niezbędnym elementem bez którego nie powinno się rozpoczynać budowy jest zakup dzienniczka. Należy go podstemplować a następnie wybrać preferowaną ekipę budowlaną. Ważną funkcję odgrywa kierownik budowy, bowiem to on kontroluje prawidłowy przebieg prac, zwalniając nas z obowiązku ciągłego doglądania pracowników.
  • Kolejnym etapem jest stawianie fundamentów a także rozmieszczenie kanalizacyjne. Fundament to podstawa naszej konstrukcji, musi być zatem prawidłowo wylany, by zapewnić nam wytrzymałość i solidność budowli. Następnym krokiem jest murowanie ścian, ułożenie komina, montaż stropu i schodów żelbetonowych. Dobór rodzaju materiałów zależy od indywidualnych przekonań zleceniodawców. Po murowaniu ścian przychodzi czas na konstrukcję i wypełnienie dachu.
  • Trzecim etapem jest montaż instalacji i tynkowania. W ich skład wchodzi instalacja wodno-kanalizacyjna, energetyczna i gazowa. Instalacje te muszą zostać przeanalizowane a następnie odebrane. Po tym procesie możemy zabrać się za wylewkę podłogową i tynk.
  • Czwartym etapem budowlanym są prace montażowe i wykończenie elewacji. Montujemy wybraną stolarkę okienno – drzwiową, dobieramy urządzenia grzewcze, posadzkę, aranżujemy kuchnię a następnie malujemy ściany na pożądany kolor.
  • Ostatnim etapem jest zakończenie budowlane i wreszcie długo wyczekiwana przeprowadzka. Niezbędnym elementem jest oddanie naszej konstrukcji do powiatowego nadzoru. Po spełnieniu wszystkich formalności możemy zamieszkać w nowo powstałym budynku i cieszyć się jego urokiem przez długie lata.

New house under construction

Zobacz Również

domowa sauna

Zalety korzystania z sauny domowej

Domowe saunowanie – twoja codzienna oaza spokoju Kiedy dom stać się może przystanią wypoczynku i ...

2 komentarze

  1. Gośka

    Od czego trzeba to wszytsko zacząć? Bo wiem, ze są kolejne etapy budowy, że jest potrzebna masa jakiś dokumentów…gdzie to wsztsko załatwić i co będzie potrzebne, pozwolenie na budowę, jakiś dziennik budowy też od razu? Jak długo na to wsyztsko się czeka żeby ruszyc z budową, bo zastanawiamy się czy teraz opłaca się ruszyć z budowa zzeby zdążyć przed zimą?

    • Wiktoria

      Jak się szybko zabierzecie teraz to macie szans eise wyrobić z fundamentami do późnej jesieni. Zacząć musisz oczywiście od formalności, chociaż teraz czeka się miesiąc chyba a nie 3 jak było kiedyś. Musi być zgoda na budowę, w tym pomoze wam inspektor nadzoru budowlanego. Tych dokumentów jest sporo wiec najlepiej poprosić kogos kompetentnego o pomoc, bo można o czyms zapomnieć. Zapytajcie na przkłąd w urzędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *