Koparka – czym się cechuje
Koparka budowlana to sprzęt służący do wykonywania prac ziemnych. Jej głównym zadaniem jest odłączenie urobków od danego podłoża a następnie przełożenie ich na specjalistyczne urządzenie budowlano – transportowe bądź składownik. Koparki budowlane służą także do przeładunków różnorodnych elementów sypkich. Świetnie sprawdza się zarówno w budowie konstrukcji użytkowych, w rozprowadzaniu materiałowym czy w pracach górniczych.
Koparkę budowlaną możemy podzielić na:
- Urządzenia działające w czasie przerwanym. Praca sprzętu jest zastępowana procesami pomocniczymi. To koparki jednonaczyniowe.
- Koparkę funkcjonującą w procesie ciągłym. Są one nazywane urządzeniami wielonaczyniowymi.
Rodzaje koparek
Istnieją cztery rodzaje sprzętu:
- Podsiębierna – to koparka, która wkopuje dane elementy bezpośrednio pod siebie. Pracuje na gruncie poziomym.
- Przedsiębierna – jej praca jest łączona z różnorodnymi sprzętami transportującymi. Najczęściej jest wykorzystywana do prac poziomych. Głównym zadaniem koparki przedsiębiernej jest zjazd do konkretnego miejsca wykopowego.
- Chwytakowa – to tradycyjna metoda z którą można kojarzyć każdą koparkę. Urządzenie wyposażone w łyżkę, wciąga materiał a następnie przenosi na dane podłoże.
- Zbierakowa – nadająca się do każdego rodzaju wykopowego. Koparka jest wyposażona w specjalistyczny zbierak ciągnięty bezpośrednio po podłożu. Element ten ma za zadanie odspajanie danej powierzchni.
Na rynku budowlanym możemy znaleźć także koparkę podwodną, wykorzystywaną do prac wydobywających cenne złoża morskie.
Najczęściej spotykanym sprzętem, używanym na wielu placach budowlanych jest koparko – ładowarka. To wielofunkcyjne urządzenie, wspierające budowę domu. Ułatwia ono pracę wielu robotnikom.
Dostępne sprzęty:
- Młoty wybrzuszeniowe
- Frezarki
- Chwytami elektromagnetyczne
- Rozdrabniacze
- Łyżki
- Chwytaki
- Młoty pneumatyczne
Szeroka oferta różnorodnych producentów, pozwoli na zakup preferowanego urządzenia, spełniającego wszelkie wymagania klientów. Zakup bądź wynajem specjalistycznego sprzętu budowlanego, przyczyni się do uzyskania szybszych i lepszych efektów pracy.
Zobacz też:
Teraz już chyba ikt nie bawi się w kopanie fundamentów łopatami, bo to strata czasu niestety. Słyszeliśmy gdzieś ze można wypozyczyc koparkę na budowę, wtedy dosłownie chwilka i jest się uporanym z cała sprawa. Tylko wie może ktoś ile kosztuje wypożyczenie takiej koparki i w ogóle gdzie można to zrobić. Od razu mówie, nie chcemy kupować takie sprzętu, potrzebny nam jest pewnie tylko na jeden dzień ;-) pozdrowienia!
Z tego co wiem o zależy wszytsko od firmy od której będziecie wypzyczac, ale rozpiętość cenowa jest duża. Taka koparko-ładowarka potrzebna do wykopania fundamentów to pewnie tak z 1500 złotych z tego co kiedyś rzuciło mi się w oczy w jakimś cenniku takiej firmy, która wypozycza różne sprzęty od koparek i betoniarek drabiny i ruszowania. To jest oczywiście cena za dobę za wypożyczenia, ale pomysl jaka to oszczednosć czasu zamiast ręcznego kopania. Kto tak teraz robi
Ok, dzięki wielkie za informację, w sumie to nie tak dużo jak za taki ciężki sprzęt. W sumie taniej wypożyczyć koparkę niż ją kupić i potem trzymać nie wiadomo gdzie. Musze przejrzeć dkałdnie oferty różnych wypożyczalni sprzętu.