Coraz więcej osób decyduje się na montaż mechanicznej wentylacji z myślą o odzyskiwaniu ciepła uciekającego przez kanaliki wentylacyjne. Każdego roku zwiększa się liczba osób, które postanowiły dodatkowo zaoszczędzić wyprodukowaną w domu energię i zdecydowały się na rekuperator oraz montaż gruntowego wymiennika ciepła.
Z czego składa się taki system wentylacyjny umożliwiający odzyskanie ciepła? Podstawą instalacji jest centrala wentylacyjna nazywana rekuperatorem. Głównym elementem rekuperatora jest wymiennik ciepła (krzyżowy, obrotowy lub inny) oraz dwa wentylatory kontrolujący ruch powietrza. Pierwszy wentylator nawiewa świeże powietrze do pomieszczeń, drugi usuwa zużyte powietrze poza budynek. Ilość powietrza zasysanego i wypuszczanego jest identyczna, natomiast strumienie powietrza w żaden sposób się nie łączą, nie mieszają, lecz mijają się wewnątrz urządzenia . Wewnątrz rekuperatora następuje odzyskanie energii z powietrza wywiewanego na rzecz zasysanego powietrza w celu jego ogrzania. Efekt pracy rekuperatora jest widoczny szczególnie zimą, gdy zimne powietrze zasysane z zewnątrz do pomieszczeń ma temperaturę zbliżoną do temperatury powietrza. System doskonale się sprawdza przy temperaturach niskich nawet do 15 stopni. W przypadku dobrej jakości urządzeń różnica między powietrzem wysysanym a wtłaczanym może wynosić ok. 2-3 st. Dobrym pomysłem jest podłączenie instalacji do gruntowego wymiennika ciepła lub jego odpowiednik (np.. pompa ciepła) w celu spotęgowania efektów ocieplania budynku i zapewnienia doskonałej wentylacji. Wymiennik ciepła zakopany jest w ziemi na głębokości poniżej 1,5 metra na długości ok. 50 metrów. Powietrze znajdujące się w wymienniku wstępnie ogrzewa się zimą, a latem wstępnie schładza. Wpływ na klimat budynku jest prosty, gdyż zimą zasysane powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła, nagrzewa się i do budynku dostaje się zawsze powietrze o temperaturze dodatniej. Natomiast latem przy temperaturze powyżej 30 st. Powietrze schładza się do 12-15 stopni zapewniając przyjemny chłód.
Latem poddasze znacznie się nagrzewa w przypadku tradycyjnej wentylacji. W celu zlikwidowania efektu przegrzania doskonale sprawdza się wymiennik ciepła podłączony do rekuperatora powodując, że temperatura na poddaszu nie przekroczy 20-25 st. Celsjusza.