W dzisiejszym budownictwie, najchętniej wybieralnymi materiałami ściennymi jest gazobeton, silikat a także ceramika poryzowana. To materiały tanie, stanowiące tylko od 5 do 8% całkowitych kosztów, poniesionych w procesie budowy danej elewacji. Decydując się na zakup gotowych projektów domu, możemy ominąć ten trudny i czasochłonny wybór.
Wybierając materiał ścienny, powinniśmy kierować się ówczesnym doświadczeniem czy opinią architektów. Przybliżmy zatem właściwości poszczególnych elementów.
- Pierwszym z nich jest Gazobeton. Materiał, z którego został zbudowany to spoiwo. Produkowany jest z cementu bądź wapna. Pokrewną nazwą używaną do określenia gazobetonu jest także beton komórkowy. Występujące w nim pory, przyczyniają się do ogromnej termoizolacji materiału. Jest on niezwykle lekki. Należy go ochronić przez negatywnym skutkiem warunków klimatycznych. Jego atutem jest szybkość murowania. Można go precyzyjnie obrobić do oczekiwanych efektów. Gazobeton jest używany do klejenia zapraw czy do uzyskiwania różnego rodzaju kabli energetycznych bądź rur kanalizacji.
- Kolejnym elementem jest Silikat. Uzyskiwany jest z piasku kwarcowego bądź wapna. Silikat nie posiada wysokiego czynnika promieniotwórczego. Jest niepodatny na osadzanie się grzybów bądź pleśni. Dobre profilowanie materiału, zapewnia duże możliwości budowlane. Posiada sporą gęstość, dzięki czemu jest silny i wytrzymały. Silikat jest wyposażony w pióra i wypust.
- Ostatnim składnikiem jest ceramika poryzowana. To materiał uzyskiwany z gliny. Posiada dobrą przewodność izolacyjną. Dostępna jest w dwóch klasach – 10 lub 15. Jest mocna i trwała, zabezpiecza budynek przed nadmierną wilgocią. Jest murowana w klasycznych zaprawach. Do jej montażu, powinno się posiadać betoniarkę. Elementy ceramiki są łączone na pióra lub wypusty. To materiał kruchy, podatny na zniszczenia, spowodowane procesem docinania.
Każdy z prezentowanych rodzajów posiada znakomitą jakość i formę. Najczęściej używanym elementem we współczesnym budownictwie, jest gazobeton. Jednak nie należy sugerować się statystykami i danymi, bowiem wybór odpowiednich części zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji i upodobań konkretnych projektantów.