Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Instalacje / Centralne ogrzewanie / Pompa ciepła – nowoczesne ogrzewanie

Pompa ciepła – nowoczesne ogrzewanie

Rosnące ceny energii i coraz większe obciążenie środowiska naturalnego daje wyraźny sygnał – czas najwyższy zacząć myśleć o alternatywnych formach pozyskiwania energii. Takim właśnie ekologicznym rozwiązaniem jest między innymi pompa ciepła. Energia odnawialna jest energią przyszłości, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by efektywnie wykorzystywać tę bezpłatną energię. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także chronić środowisko naturalne i własny portfel.

Odnawialne źródło energii

Czy jednak rzeczywiście tak jest? Pompa ciepła to urządzenie dostarczające energię cieplną ze środowiska o niższej temperaturze do otoczenia gdzie temperatura jest wyższa. Stąd właśnie bierze się jej nazwa. Najprościej tłumacząc urządzenie to działa na tej samej zasadzie co zwykła pompa wodna, która także transportuje czynnik w kierunku przeciwnym do przepływu wynikającego z praw montaz-pomp-ciepla-600x600fizyki. Pompę ciepła możemy nazwać odnawialnym źródłem energii ponieważ pobierając 1 kWh energii elektrycznej pobiera z otoczenia 1-4 kWh ciepła i następnie w łącznej ilości 2-5 kWh przekazuje to ciepło do otoczenia. Pompa ciepła dostarcza więcej ciepła, niż zużywa prądu i dlatego jest tania w eksploatacji.
Pompa ciepła uzyskuje największe skuteczności energetyczne w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym (ogrzewanie podłogowe). Nowo budowany obiekt powinien posiadać świadectwo energetyczne, z którego można skorzystać przy doborze mocy pompy ciepła. Moc pompy ciepła dobiera się w oparciu o projektowe obciążenie cieplne budynku. Zapotrzebowanie na ciepło dla domu zależy od wielu czynników jak powierzchnia budynku, budowa ścian, ilość i rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych i wiele innych.

Przy projektowaniu systemów grzewczych z pompą ciepła mamy do wyboru kilka rozwiązań:

  • system monowalentny – pompa jest jedynym urządzeniem grzewczym;
  • system biwalentny alternatywny – w systemie pracują dwa urządzenia; po osiągnięciu określonej temperatury zewnętrznej pompa wyłącza się i włącza się drugie urządzenie np. kocioł gazowy lub olejowy
  • system biwalentny równoległy – w systemie pracują dwa urządzenia; po osiągnięciu określonej temperatury zewnętrznej włącza się drugie urządzenie i od tej pory obydwa urządzenia pracują równocześnie.

Niewątpliwie plusem jest całkowita bezobsługowość systemu z pompą ciepła. Dobrze wyregulowana może dostarczać energię cieplną utrzymując komfortowe warunki bez ingerencji w układ przez całe lata. Użytkownicy chwalą sobie wiele korzyści dodatkowych. Niejednokrotnie są to drobiazgi, które dają niewielkie oszczędności i poprawiają komfort życia, takie jak brak komina co eliminuje konieczność okresowych przeglądów kominiarskich.

Opłacalne rozwiązanie jeśli  nie ma gazu

Niestety, inwestorzy decydujący się na tego typu rozwiązanie, muszą się liczyć z kosztem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od rodzaju pompy ciepła jaką się zastosuje niemniej dużym wydatkiem jest sam wymiennik ciepła oraz elektronika obsługująca cały układ.
Pojawiają się również wątpliwości co do ekologicznego charakteru tego typu źródła energii. Co prawda sama pompa nie emituje zanieczyszczeń jednak pobierany przez nią prąd jest wytwarzany w elektrowniach węglowych.
Pompy ciepła nie są opłacalne w lokalizacjach podłączonych do instalacji gazowych. Niemniej jednak jest to interesujące rozwiązanie alternatywne tam gdzie nie ma gazu.

Zobacz gotowe projekty:

Projekty domów szkieletowych

Projekty domów drewnianych

Zobacz Również

projekty domów pasywnych

Ogrzewanie domu pasywnego – najpopularniejsze rozwiązania

Dom pasywny z powodzeniem możemy przyrównać do naszego własnego organizmu. Podobnie jak w naszym ciele ...

3 komentarze

  1. Olka

    Jak duża musi być kotłownia aby można było ogrzewać pompą ciepła? Wystarczy 4m2?

    • Arko

      Wydaje mi się, że w tym przypadku taka wielkość kotłowni w zupełności wystarczy. Zbiornik, pompa, zasobniki nie zajmują aż tak dużo miejsca więc tutaj pozostaje już tylko kwestia komfortu. Wiadomo, że większa kotłownia jest wygodniejsza, ale skoro nie masz takiej możliwości to w zupełności taka powierzchnia wystarczy. Możesz też dopytać fachowca jak dokładnie spożytkować to miejsce, żeby zostało go jak najwięcej wolnego. Oni już najelpiej wiedzą ile powierzchni zajmie poszczególny osprzęt.

  2. Laura

    Sama jestem ciekawa. Czy ktoś odpowie na poprzedni komentarz? jest na ten temat jakiś artykuł na Archido?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *