Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Wnętrza / Podłogi / Drewniane podłogi wielowarstwowa na ogrzewane podłogi

Drewniane podłogi wielowarstwowa na ogrzewane podłogi

Artykuł sponsorowany

Drewniane podłogi są wizytówką każdego pomieszczenia, a ogrzewanie podłogowe gwarancją komfortu i wygody. Wystarczy wybrać odpowiednie drewno i skorzystać z rad specjalistów, aby móc cieszyć się eleganckim wnętrzem i ciepłą, miłą w dotyku naturalną, podłogą.

Rozważając zastosowanie ogrzewania podłogowego z drewnianą podłogą, musimy zdawać sobie sprawę zarówno ze specyfiki tego typu technologii grzewczej, jak też z zalet i wad naturalnego surowca drzewnego oraz produktów drewnopochodnych pochodzenia naturalnego. To pozwoli nam na wybór optymalnego rozwiązania minimalizującego straty ciepła i umożliwiającego położenie wymarzonej, drewnianej podłogi.

Drewno to dobry izolator

Domy drewniane są coraz bardziej popularne wśród inwestorów decydujących się na zakup bądź budowę swojego własnego domu. Drewno jako materiał lity jest dobrym izolatorem ciepła, dlatego też, zanim zdecydujemy się na zakup drewnianej podłogi, powinniśmy zdobyć informacje na temat tych gatunków drewna, które cechują się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła i dużą bezwładnością cieplną. Należy też wziąć pod uwagę współczynnik skurczu drewna, czyli czas jego reakcji na zmianę wilgotności powietrza – surowiec ten pochłania parę wodną z pomieszczeń i oddaje ją, kiedy wilgotność w domu jest mniejsza, dlatego też, im niższy będzie wskaźnik skurczu, tym drewno lepiej będzie się nadawało na ogrzewaną podłogę. Ważna jest długość okresu osiągania równowagi higroskopijnej. Ten parametr mówi nam, jak długo drewno chłonie wilgoć z otoczenia i im ten okres będzie dłuższy, tym drewniana podłoga będzie trwalsza i stabilniejsza oraz w mniejszym stopniu będzie reagować na zmieniający się poziom wilgoci w pomieszczeniu, co w przypadku systemu C.O jest nieuniknione.

galeria-padlog2

Zalecana wilgotność drewna w naszym przypadku nie powinna przekraczać 7-8%. Jednak celem jego suszenia nie jest doprowadzenie do konkretnego poziomu wilgoci, ale doprowadzenie stopnia wilgotności gotowego produktu do poziomu równowagi z otoczeniem. Stąd bardzo ważne okazują się inne elementy, takie jak rodzaj cementu zastosowanego do wylewki podłogi (nawet w przypadku zaizolowania podłoża warstwą paraizolacyjną), stopień przenikliwości ścian zewnętrznych i wydajność systemów wentylacyjnych.

Co na podłogę?

Najlepiej swoją funkcję spełni drewno gatunków egzotycznych, takich jak: merbau czy doussie, ale też krajowy dąb, a nawet jesion, choć w tym ostatnim przypadku warto zastosować montaż podłogi uwzględniający pracę elementów parkietu. Na pewno nie powinniśmy kupować buku czy też grabu. Gatunki te wyróżniają się wysokim zakresem pracy i już po jednym sezonie grzewczym między deskami mogą się pojawić szczeliny.

galeria-padlog3

Lite drewno będzie akceptowalnym rozwiązaniem w przypadku ogrzewania podłogowego nie przekraczającego 50 W/m2 obciążenia cieplnego. W krajowym klimacie i przy naszej długości sezonu grzewczego może to być wartość zbyt niska, która nie zagwarantuje nam wystarczającego komfortu termicznego. W przypadku powierzchni o obciążeniu cieplnym dochodzącym do 100 W/m2 najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie podłogi z desek warstwowych. Gdy pojawią się wątpliwości związane właściwym wyborem, zawsze możemy się zwrócić o radę do autoryzowanych sprzedawców, takich jak np. salon Świat Podłóg na ulicy Bartyckiej.

Deski warstwowe na ciepłą podłogę

Deski warstwowe na krajowym rynku są stosowane z powodzeniem  od ponad 10 lat. To pozwoliło zebrać niezbędne doświadczenie zarówno producentom jak i wykonawcom. Z uwagi na budowę oraz zastosowanie różnych, uzupełniających się gatunków drewna do wytworzenia jednego elementu, deski warstwowe będą doskonałą alternatywą dla litego drewna. Nie tracą one zalet surowca naturalnego – deska warstwowa nadal pozostaje produktem naturalnym i w pełni ekologicznym. Dzięki sąsiednim warstwom włókien ułożonych prostopadle – czyli klejonych w „poprzek słojów” – elementy warstwowe odznaczają się mniejszym współczynnikiem skurczu niż lite drewno, a tym samym mają mniejszą tendencję do wypaczania się. Ich warstwowa budowa gwarantuje również większe przewodnictwo cieplne, zwłaszcza że są dużo cieńsze, a zatem stawiają mniejszy opór przenikającemu ciepłu. Maksymalna grubość gotowych elementów nie powinna przekraczać 15 mm. Grubsze nie tylko ograniczą przewodnictwo ciepła, ale też zmniejszą względną wilgotność powietrza nad podłogą, co może doprowadzić do powstawania w niej szczelin.

Warstwowa ich budowa umożliwia łączenie różnych gatunków drewna. Z reguły warstwą spodnią jest sosna lub podkłady z drewna liściastego.

Podłoga w tandemie z ogrzewaniem

swiat_podlog_dab_alabastro_chevron_014Wybór technologii ułożenia „ciepłej” podłogi w dużej mierze zależeć będzie nie tylko od wyboru rodzaju instalacji grzewczej, ale i od mocy i stabilności źródła ciepła. W przypadku podłóg klejonych, posadzka jest znacznie bardziej stabilna, nie odkształca się i lepiej przewodzi ciepło, lecz jest bardziej narażona na wysychanie i konsekwencje tego zjawiska. Można to ograniczyć, stosując elastyczne kleje do parkietów, najlepiej II-składnikowe i stopniowo dostosowywać parkiet do coraz wyższych temperatur eksploatacyjnych. Najbardziej optymalna temperatura ogrzewania podłogowego w przypadku podłóg drewnianych to ok. 22-25 °C. Maksymalnie powinna ona wynosić ok. 27 °C, przy czym wartość ta jest odczuwalna w przypadku podłóg drewnianych już jako dyskomfort.

 

Należy mieć świadomość, że w przypadku niewłaściwej eksploatacji nawet dobrej jakości drewniana podłoga, położona na prawidłowo przygotowanym podłożu i przez wykwalifikowaną ekipę, może być narażona na deformacje i pęknięcia. Stąd bardzo ważne jest nieprzekraczanie zalecanej  temperatury eksploatacji systemu grzewczego oraz niedoprowadzanie do skrajnych wahań poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Instalacja grzewcza powinna być równomiernie rozłożona na całej powierzchni podłogi, a jeżeli jej projekt przewiduje ogrzewanie wyłącznie konkretnego fragmentu płaszczyzny, to część ogrzewana musi być oddzielona od części nieogrzewanej szczelinami dylatacyjnymi.

Zobacz Również

TOP 5 porad na temat aranżacji salonu z wykorzystaniem odpowiednich mebli

Salon jest reprezentacyjną częścią domu, dlatego wymaga precyzyjnego i przemyślanego wykończenia. W przypadku tej przestrzeni nie sprawdzą się pierwsze lepsze rozwiązania z katalogu wnętrzarskiego. Przygotowana aranżacja musi być idealnie dopasowana do gustu właściciela oraz specyfiki danej przestrzeni. Poznaj nasze porady na temat aranżacji salonu!

22 komentarze

  1. Bartek

    U siebie na dole położyłem merbau na ogrzewaną a na górze dąb (na górze nie mam
    ogrzewanej podłogi)

  2. Krzysztof.

    Bartek je też poszukuje merbau. Mógłbyś mi polecić firmę w której kupiłeś tą deskę i czy byłeś zadowolony z transakcji.

    • Bartek

      Jeśli chodzi o Warszawę to jedź na Bartycką tam jest duży wybór. Jeśli o mnie chodzi to ja brałem w salonie Europarkiet akurat znalazłem w dziale wyprzedaże http://www.europarkiet.com/wyprzedaz.html – najlepiej zadzwoń do nich i porozmawiaj. Jestem bardzo zadowolony z ich usług i indywidualnego podejścia.

  3. gość

    Dzień dobry, właśnie zastanawiam się nad doborem właściwej podłogi do mojego nowego domu. Zdecydwaliśmy się na ogrzewanie podłogowe i teraz szukamy czegoś co będzie do tego pasowało,żeby od razu nie uszkodzić bez sensu drewna i nie stracić pieniędzy. Czy taak podłoga to duzy wydatek ? jaki gatunek drewna kest w stanie dużo wytrzymać i nie zniszczy się od ciepła i wody ???

    • Janek

      Zadzwoń do nich masz link: http://www.swiatpodlog.com.pl/ – z pewnością udzielą ci odpowiednich informacji.

      • gość

        Dzieki wielkie Janek za linka, faktycznie wszystkie informacje potrzebne udzielają! Jak coś to polecam podłogę klejoną, lepiej przewodzi ciepło i się nie niszczy wsensie nie odkształca się i tak dalej. Panoweie a jak z merbau? Poelcacie? Zakłądaliscie to już może? Czy to jest tylko na ogrzewane podłoigi i czy dużo zapąłciliście za wylozenie?

  4. Courtney

    Merbau jest troszkę bardziej egoztyczny i ekskluzywny. Fajnie wygląda bo wydaje się że jest połączeniem wielu odcieni czerwini, złota zółcieni czy brązu. Taka mieszanka na podłodze wygląda egzotycznie i niebanalnie. Raczej nie peka, jest w dodatku bardzo wytrzymały, twradsze jest nawet niż dab, na pewno tez wytrzyma ogrzewanie podłogowe jeśli tylko chcesz zainstalować. Pociągnąć tylko całość lakierem i podłoga jak marzenie gotowa!

    • Gość

      Dzięki wzytskim za informacje! faktycznie merbau wygląda dość egzotycznie i ekskluzywnie na podłodze.
      to była dobra decyzja! nawet udało mi się znaleźć coś taniej, więcw ogóle bardzo opłacało się montowanie takiej podłogi i ogrzewanie podłogowe też nie szkodzi takiemu drewnu. Pozdrawiam serdecznie

      • Piotr

        A właśnie czy sprawdziłeś już jaka jest cena tego drewna merbau? Bo wydaje mi się ze nawet na nieduze pmieszczenieto wyniesie calkiem sporo…a jest coś czym można byten merbau zastąpić? Jakiś zamiennik, żeby nieco obniżyć koszty budowanie? Bo szukam drewna na podłogę, ale nie musi być z najwyższej półki od razu. Będę wdzięczny za każda podpowiedz

        • Ewa

          Jak szukasz taniej podłogi o dobrych parametrach i jesteś w stanie dotrzeć na bartycką w Warszawie to zobacz: http://outlet-podlogi.pl/ – ceny przystępne fajne dechy.

        • Tomek

          Jeżeli chodzi o tani koszt to wejdź na ich stronę (swiatpodlog.com.pl) w wyprzedaże: http://www.swiatpodlog.com.pl/wyprzedaz/ tam masz tanie podłogi i możesz zredukować koszty jak masz małe pomieszczenie

  5. Gość

    Jak się stosuje ogrzewanie podłogowe to jdnak trzeba wybrać porzadnedrewno, mocne podłogi, straszne obawiam się u siebie, że pod wpływem ciepła z ogrzewania podłogowego moje pdłogi w salonie zaczną się odkształcać, a klej nie wytrzyma i wtedy zrobi sięptorblem co dalej, bo ogrzewanie tanie nie jest a w salonie będę miał tylko podłogowe…

    • Świat Podłóg

      Zgadza się należy wybrać porządną podłogę najlepiej sprawdzi się dąb, merbau więcej na ten temat masz na: http://wszystkoopodlogach.pl/index.php/2016/07/19/wybieramy-najlepsze-deski-na-ogrzewana-podloge/
      Odnośnie twoich obaw to musisz stworzyć odpowiednie warunki w pomieszczeniu: czyli odpowiednia wilgotność powietrza (jeśli masz z tym problem są dostępne nawilżacze powietrza),
      nie można przegrzać podłogi oraz przede wszystkim stosować się do wskazówek które są w karcie produktu.

      • Gość

        Bardzo dziękuję za podpowiedź, jeśli chodzi o stronę to przejrzę dokałdnie i ustake wszystkie te parametry o których Państwo piszecie. Dziekuje bardzo za pomoc, pozdrawiam wszystkich czytelników Archido!

        • Świat Podłóg

          Proszę bardzo, jeśli mogli byśmy w czymś jeszcze pomóc to proszę śmiało pytać.

    • Lolek

      Merbau z tego co kojarzę jest chyba najwytrzymalszym materiałem więc idealnie sprawdzi się w przypadku chęci zamontowania ogrzewania podłogowego. Tak jak napisano wyżej, ważna jest odpowiednia konserwacja całości i utrzymanie odpowiednich warunków w pomieszczeniu. Jeżeli to wszystko jest spełnione, wtedy nie ma opcji, że coś tak od razu się wygnie, albo zniszczeje. Wtedy przedłuża się żywotność materiałów budowlanych.

  6. gość

    chyba jest całkiem spory wybór tych podłóg, bo an pryklad na zdjęciach w artykule Archido wysiwetla się tego cakiem dużo. Podobają mi się ciemne, tylko nie wiem jak to będzie grało w moim mieszkaniu i czy takie ciemne podłogi tez mogą być na ogrzewanie podłogowe…

    • patryk

      Jeśli chodzi o wystrój to właśnie zależy co chcesz uzyskać taką ciemną podłogą, ale one zazwyczaj wyglądają fajnie, anwet w taki stylu loftowym. U nas w mieszkaniu na przykład mamy jasna w takim siwym odcieniu drewnaina podłwoge, a mamy ją na ogrzewanie podłogowe bo też pzreczytalismy na archido, ze można cos takiego zrobić i nei uszkodzi to drewna tyko trzeba wiedzieć co i jak i jak się do tego zabrać. Pozdrawiam!

  7. Atek

    ale do kuchni tez polecacie drewnianą podłogę? Tak się zastanawiam, bo jednak w kuchni coś się rozlewa nin stop, ta podłoga moze się szybko zniszczyć, czy lepiej zrobić takie odcięcie jak anwet jest widoczne na pierwszym zdjęciu – troch płytek przy szafkach, które przechodzą właśnie w podłogę z drewna, co powiecie?

  8. beatka

    Fajne jest to, ze drewniane pdłogi wyglądają bardzo elegancko, na przykład w ostatnim zdjęciu tutaj w artykule Archido to wygląda ciekawie bo tak jakby te kolejne kafelki drewnine były układane naprzemennnie i tworzą się takie strzały, ciekawy pomysl pzełamania takiej zwykłejtardycyjnej podłog na przykald z panelami.

    • xxx

      no tez się zgadzam, zę drewno to drewno, a jak jeszczez jest ogrzewanie podłogowe i odpwiednie na to drewno to się robi ciepło i przytulnie. Dzięki Archido za podpowiedź, pewnie wykorzystam to w swoim mieszkaniu. Już mam dosyć tych płytek wszędzie, jednak drewniane podłogi sa stylowe i z klasa.

  9. Gośka

    mam takie głupie pytanie, bo tutaj na Archido w komentarzach wszysysc raczej polecacie naturalne drewno. My chcieliśmy meić raczej sztuczny panel, bo jednak mamy bardz duzy salon i drewn naturlane byłoby strasznie drogie, a pwierzchnia do wyłożenia jest napwradę spora i potrzebujemy ze względu na dzieci zrobić ogrzewanie podłogowe w salonie. Czy tak się da i czy to ma sens?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *