Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Trendy w aranżacji wnętrz w domach jednorodzinnych
Paint, Paintbrush, Color Swatch.

Trendy w aranżacji wnętrz w domach jednorodzinnych

Trendy w aranżacji wnętrz – co nas zaskoczy?

Po wybudowaniu domu przychodzi czas na kolejny ważny etap naszej inwestycji – wykończenie wnętrza. Z początku klienci często nie zdają sobie sprawy z trudności związanych z tym zadaniem, bowiem aranżacja pomieszczeń wydaje się już tylko formalnością i najprostszym do zrealizowania punktem na drodze do zamieszkania w wymarzonych czterech kątach w porównaniu z mozolnym murowaniem, konstruowaniem dachu czy montowaniem stolarki. Nic bardziej mylnego. Wystrój wnętrza to wymagające przedsięwzięcie, pewnego rodzaju balansowanie między funkcjonalnym zagospodarowaniem całości, estetyką, a naszym gustem. Dlatego też przed wyborem kolorów, mebli czy dodatków warto poszukać inspiracji. W poniższym zestawieniu znajdziecie Państwo charakterystykę stylów aranżacji wnętrz pojawiających się w domach jednorodzinnych. Jakie są najnowsze trendy w aranżacji wnętrz?

Styl klasyczny                                      

Klasyczne wnętrza jest synonimem elegancji. Inwestorzy nierzadko decydują się właśnie na ten styl z powodu jego ponadczasowości – to moda, która nie przemija, a swoim ładem i symetrią pomaga kreować harmonijne i wytworne pomieszczenia. Styl klasyczny nawiązuje do kultury antycznej, jej bogatych zdobień oraz dopracowanych detali. Charakterystycznymi cechami klasycyzmu są przede wszystkim stonowane barwy przełamane zwykle luksusowymi złoceniami i srebrzeniami oraz elementami w wyrazistym kolorze – szmaragdzie, czerni czy szkarłacie. Komponują się one odpowiednio z wysokiej jakości materiałami takimi jak szlachetne drewno, aksamit, a także marmur. W związku z dość wysoką ceną antyków warto pokusić się o dodanie stylizowanych, monochromatycznych mebli oraz stylowych dodatków. Ciężkie kotary, mosiężne świeczniki, kryształowe lampy i sofy z pikowaną lub skórzaną tapicerką doskonale uzupełnią klasyczny design, stwarzając idealną przestrzeń do wypoczynku.

Styl retro

Trend retro w aranżacji nieustannie zachwyca, dzięki wkomponowywaniu stylowych elementów nadszarpniętych zębem czasu z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych XX wieku do nowoczesnych mieszkań, co daje często zaskakujące połączenia i unikatowy design. Styl ten wyróżnia się dość swobodnym doborem kolorystki, jednak istotne, by barwy były raczej żywe i wyraziste. Projektanci zachęcają do wybierania intensywnych odcieni żółtego, różu, czerwieni, fioletu czy zieleni.kanapy Nieobce temu stylowi są również kontrastowe zestawienia czerni z bielą (nierzadko wykorzystane w formie szachownicy), srebrne czy złote akcenty oraz uzupełnienie ostrzejszych barw łagodniejszymi kolorami – błękitem, kremowym, szarością. Aby dodać wnętrzu jeszcze więcej charakteru należy pokusić się o kojarzące się z tamtą epoką dodatki. Najlepszym miejscem do znalezienia takiego typu „perełek” bywa nierzadko pchli targ. retro5Dekoracje z winylowych płyt, ręcznie ozdabiane ceramiczne wyroby, tkaniny w geometryczne wzory to drobiazgi warte szczególnej uwagi. Nieodzowny będzie również pop-art i nieśmiertelna twórczość Warhola czy Hockneya na naszych ścianach. Meble stanowią nie tylko wyposażenie, ale i przykuwającą wzrok ozdobę, dlatego wiele z nich zrywa z regularną formą. To odpowiedni styl dla tych, którzy z sentymentem patrzą wstecz i chcieliby chociaż z tamtych lat zachować w swoim mieszkaniu.

Styl eklektyczny

Sztuka łączenia trendów, by stworzyć stylowe wnętrze, jest niezwykle trudna. Styl eklektyczny łączy w sobie właśnie taką różnorodność (którą spaja jednak pewien zamysł), a głównym celem jest zignorowanie głównych zasad ładu i harmonii obowiązujących w aranżacji. Jedynym limitem jest wyczucie smaku i kreatywność osoby projektującej. Eklektyzm to obfitość deseni, faktur i dekoracji oraz wyposażenia z różnych epok, co tworzy pewnego rodzaju efekt kontrolowanego, nieco teatralnego „przepełnienia”. Elementy często łączą się ze sobą na zasadzie kontrastu – meble typu vintage, pochodzące z poprzednich dekad skomponowane zostają z futurystycznymi kształtami sprzętów, surowe ściany ozdobione okładziną z kamienia, skompilowane z ciepłym naturalnym drewnem czy lustra w połyskujących ramach zestawione z ciężkimi żakardowymi kotarami i aksamitnymi poduszkami. Styl eklektyczny nie stroni także od bogatej ornamentyki, rzeźbień, ażurowych wykończeń czy nawet marmuru i złoceń. Należy pamiętać, ze to właśnie niebanalne połączenia budują charakter pomieszczeń.

Styl rustykalny

Chociaż styl rustykalny bezapelacyjnie kojarzy nam się z sielskim życiem na polskiej wsi, to jednak swoje powstanie zawdzięcza Amerykanom. To tam wytwarzano meble nawiązujące do swojskiego klimatu – często celowo postarzane, o nieskomplikowanej, nawet topornej budowie, bez zbędnych ornamentów. Szafy, krzesła czy kredensy powinny sprawiać wrażenie nieco zniszczonych. Każde pęknięcie, widoczny sęk lub nierównomiernie nałożona farba dodają meblom charakteru.home1 Styl rustykalny to naturalne surowce, a mianowicie drewno wyposażenia, wiklinowe dekoracje oraz lniane materiały skompilowane z dodatkami nawiązującymi do ludowych inspiracji – haftowane poduszki, dziergany bieżnik na stół, ręcznie malowana zastawa w łowickie wzory, żeliwne latarenki czy stary zegar odnaleziony na targu z antykami nadadzą wnętrzu klimatu starego dworku czy to przytulnego, wiejskiego domku. Ściany powinny pokrywać przede wszystkim odcienie bieli. W razie potrzeby mogą zostać one przełamane delikatnymi barwami jak brąz czy beż. Mocniejsze i jaskrawe kolory są niewskazane w przypadku tego typu wystroju. To styl odpowiedni dla koneserów prostoty, ceniących sobie naturalność i jasne wnętrza.

Styl industrialny

Powojenna rewolucja przemysłowa przyczyniła się do rewolucji w projektowaniu wnętrz i zapoczątkowania nowego trendu w aranżacji, a mianowicie stylu industrialnego. Chociaż z pozoru nazbyt minimalistyczny i mało przytulny, zyskał rzeszę zwolenników, dzięki swojej funkcjonalności.loft Zaadaptowane pofabrykanckie pomieszczenia nabierały charakteru za sprawą surowych ścian z czerwonej cegły czy betonu, instalacji rur lub metalowych elementów wystroju. Proste, nieozdobione meble z tworzyw sztucznych czy sklejki oraz dodatki z syntetycznych tkanin (takich jak na przykład filc) zaczęły pojawiać się wówczas jako modernistyczny znak czasu. Styl industrialny to także mocne akcenty kolorystyczne – obok bieli, czerni i grafitu można dostrzec soczyste czerwienie czy wyraziste drewno. Ważnym elementem wystroju są ponadto różnorodne, ascetyczne lampy często nawiązujące swoim wyglądem do oświetlenia hal produkcyjnych.

Styl kolonialny

Dla prawdziwych globtroterów i miłośników egzotycznych wypraw odpowiednim stylem aranżacji wnętrza może stać się nurt kolonialny. Trend ten swój początek zawdzięcza brytyjskim podróżnikom i kolonizatorom, którzy wyruszali w najdalsze zakątki kontynentów, by trzymać pieczę nad rozsianymi po świecie terenami należącymi do rozległego imperium pod panowaniem królowej Wiktorii. Osiedlenie się w nowym miejscu wymagało zaaranżowania przyjaznej przestrzeni do życia dla kolonizatorów i ich rodzin. Jednak nie wszystkie sprzęty mogły zostać przetransportowane z Wysp Brytyjskich, dlatego część wyposażenia była tworzona z lokalnych surowców przez miejscowych wytwórców.ddom

Neutralne kolory doskonale budują klimat kolonialnego wnętrza – głównie brązy, biele, beże, zielenie o różnym poziomie intensywności. Podstawa tego stylu to również bez wątpienia charakterystyczne materiały. Jasne rodzime drewno zastępuje się ciemnym palisandrem, mahoniem czy hebanem i łączy ze skórzanymi obiciami krzeseł oraz kanap. Ciężkie meble nie przytłaczają wnętrza dzięki dodatkom w postaci baldachimów, ażurowych przepierzeń lub muślinowych, delikatnych zasłon. Zdobione poduszki, kapy, egzotyczne kwiaty (między innymi nieduże doniczkowe drzewka o dużych liściach) i figurki z imitacji kości słoniowej lub podpórki do książek ożywią stonowane wnętrze. Taki sam efekt można uzyskać poprzez bogactwo dekoracji. Wszechobecne są zwierzęce motywy pasków i cętek, orientalne kwiaty czy paisley, czyli perski wzór oparty na wzorze kropli.  Nierzadko ściany mieszkania przyozdabia się też mapami oraz suwenirami z dalekich eskapad (ręcznie robionymi bibelotami z drewna sandałowego czy metalu).

Styl marynistyczny

Co tak naprawdę pomaga stworzyć marynistyczne wnętrze?home Są to zdecydowanie dekoracje związane z morzem. U koneserów tego stylu można zaobserwować modele okrętów, busole i mapy, a także wiodące motywy – kotwice, statki i oczywiście paski. marynistycznyKolorystycznie dominuje biel oraz wszelkie odcienie niebieskiego – turkus, błękit, granat, kobalt, które urozmaicają stonowane pomieszczenia.

Również ciężkie meble zazwyczaj są wykonane z białego drewna lub po prostu bielone. Rattanowe i wiklinowe kosze, niewielkie stoły i wygodne fotele harmonijnie wkomponowują się w całość. Wykończenia z metalu stylizowanego na stare złoto lub mosiądz ożywiają stonowany design. Najczęściej używana tkanina to praktyczne płótno, przywodzące na myśl skojarzenia z okrętowymi żaglami. Prostota i uniwersalność tego trendu sprawi, że można go dopasować do różnych wnętrz.

Styl minimalistyczny

Każdy z nas zapewne słyszał znaną sentencję „mniej znaczy więcej” i zastanawiał się co jest istotą minimalizmu. Otóż najistotniejszy jest umiar zarówno w doborze kolorów, jak i wystroju. Styl wywodzi się z XX-wiecznej weimarskiej uczelni artystycznej Bauhaus, gdzie promując ten trend zachęcano do praktycznych rozwiązań, prostoty formy i rezygnacji z wyszukanej ornamentyki. Największym atutem minimalistycznego wnętrza jest swoboda jaką daje nam oszczędnie zagospodarowana przestrzeń. doomNeutralne barwy jak biel, odcienie szarości, czerń czy brąz harmonijnie komponują się z geometrycznymi kształtami mebli. Stonowane barwy można również uzupełnić mocniejszym akcentem w postaci krwistej czerwieni czy wyrazistego granatu. Połączenie różnorodnych faktur dodaje oryginalności – drewno, szkło i skóra często uzupełniane są tworzywem sztucznym. Projektanci eliminują zbędne dekoracje, jednak niekiedy decydują się na dodanie jednego charakterystycznego elementu takiego jak choćby przykuwająca uwagę, abstrakcyjna rzeźba, obraz czy wazon. Pozwala to uzyskać niebywałą elegancję, jasne wnętrze i spójny, jednolity design.

aranż3

 

Styl nowoczesny

Nowatorskie, praktyczne rozwiązania aranżacyjne i designerskie dodatki. Taki jest właśnie styl nowoczesny – nurt ewoluujący od niemalże początku XX wieku do późnych lat osiemdziesiątych.kanapa2 W dużej mierze opiera on swoje założenia na minimalizmie – dom to miejsce harmonijne, gdzie wyposażenie ma być praktyczne a wnętrze funkcjonalne. Rządzić ma prostota zarówno w formie, jak i w dekoracjach. Charakterystyczne bywają dla modernizmu przede wszystkim otwarte przestrzenie, które dzięki przeszkleniom stają się jasne i przestronne. Dlatego w takich budynkach nierzadko możemy spotkać duże przesuwne drzwi balkonowe z wyjściem bezpośrednio na taras łączący dom z ogrodem, czyli doskonałe miejsce do relaksu i możliwość wypoczynku bliżej natury. Pomieszczenia, mimo że często ze sobą połączone (najczęściej salon z kuchnią i jadalnią), zachowują swoją odrębność poprzez zastosowanie innych odcieni ścian, niewielkich schodków i tym podobne detali działowych.modern W nowoczesnym wnętrzu panuje dość duża dowolność w kwestii kolorystyki i faktury – istotna jest tu zabawa kolorami, kontrasty, połączenie zupełnie różnych, z pozoru niepasujących do siebie materiałów i struktur. Dominuje szkło, drewno i stal urozmaicone surową cegłą czy kamiennymi dodatkami. Dużo światła zapewnia oświetlenie halogenowe lub typu LED. Geometryczne meble – proste i bez zdobień – zostają najczęściej uzupełniane przykuwającym uwagę detalem – grafiką, rzeźbą czy oryginalną poduszką lub kapą.

Styl loftowy

Styl loftowy jest nierozerwalnie powiązany z industrialnymi aranżacjami mieszkań. To moda, która nie tylko pozwala urządzić naprawdę estetyczne, niebanalne pomieszczenia, ale także dać „drugie życie” dawnym pofabrykanckim wnętrzom, które dzięki odrobinie nowoczesności zyskują niepowtarzalny charakter, który zadowoli wielbicieli nietuzinkowych rozwiązań. Nikt nie przypuszczał, że prekursorami urządzania modnych loftów staną się niezbyt zamożni artyści z manhattańskiej dzielnicy SoHo z drugiej połowy XX wieku, wynajmujący wówczas przemysłowe pomieszczenia za niewielkie pieniądze. Pozwalało im to łączyć mieszkanie z własną pracownią, co dawało niebywałą swobodę tworzenia. Dlatego też do tej pory charakterystyczną cechą loftów jest ich surowość. Design często opiera się właśnie na odrestaurowanych ścianach z surowej czerwonej cegły, betonu, wyeksponowaniu wszelkiego rodzaju metalowych instalacji oraz konstrukcyjnych części budynków jak belki i filary. Pozwala to zachować ascetyczny chłód i prostotę tego miejsca, potęgowane jeszcze przez otwarte przestrzenie. Ponadto nierzadko duża wysokość mieszkań pozwala na stworzenie antresoli, służącej choćby jako dodatkowy kącik sypialny lub zaciszna biblioteczka. Duże przeszklenia o półokrągłym kształcie, przemyślane rozmieszczenie oświetlenia oraz drewniane parkiety pomogą zmienić oszczędny wystrój w przytulne, jasne wnętrze. Zbędne są również dekoracje, bowiem trend loftowy to minimalizm w ekskluzywnym, stylowym, a przy tym nieco powściągliwym  wydaniu.

        luxus küche in einem loft               dom5

Shabby chic

Kiedy pochodząca z Cambridge pisarka, projektantka i przedsiębiorca Rachel Ashwell wydawała swoją książkę zatytułowaną „Shabby chic” nikt nie wróżył aż takiej popularności temu stylowi aranżacji wnętrz. Samo tłumaczenie nazwy, a mianowicie „podniszczony szyk” oddaje dobrze charakter trendu – nieco sfatygowane, stare meble w połączeniu z gustownymi, delikatnymi barwami i dodatkami. Często zamiast wiekowych mebli stosuje się też celowe diypostarzanie wyposażenia. W tym celu krzesła zostają shabbyodrapywane z farby, stoły są nierównomiernie i niechlujnie pomalowane a regały mają widoczne ubytki i przetarcia uzyskane dzięki papierowi ściernemu. Dodatkowo patyna pomoże otrzymać sztucznie wykreowane przybrudzenia, efekt starego złota i tym podobne. Wnętrze musi wyglądać jak rodem z brytyjskich czy francuskich wiejskich posiadłości, w których to style mieszały się ze sobą. Nic więc dziwnego, że w stylizowanym na właśnie taką rezydencję mieszkaniu napotykamy swego rodzaju mieszaninę nowoczesności i antyku, klamrę między dawnym i współczesnym pokoleniem. Shabby chic powinno kojarzyć się z jasnymi, pastelowymi odcieniami. Niezwykle pożądane są biele, róże, błękity, a także kolory wrzosowe, pistacjowe czy miętowe. Pomieszczenie powinno wydawać się jasne i przejrzyste. Ponadto romantyczne dekoracje jak koronkowe, zwiewne materiały, hafty, motywy kwiatowe na abażurach lamp i poszewkach poduszek czy gadżety typu DIY (z angielskiego „do it yourself”, czyli „zrób to sam”) tworzą niepowtarzalny wystrój.

Glamour

W odpowiedzi na minimalizm pojawił się w architekturze styl glamour, który jest kompletną odwrotnością prostoty, skromności i umiaru. Tutaj liczy się luksus, kontrasty i szykowne dodatki. To nie funkcjonalność i praktyczne rozwiązania, a przede wszystkim walory estetyczne stają się tu najważniejsze. Glamour powinno kojarzyć się z bogactwem i ekspresją kolorów. Oprócz klasycznego połączenia nieśmiertelnego duetu bieli z czernią, dla inwestorów inspirujące bywają barwy nawiązujące do szlglamour6achetnych kruszców – szmaragdów, rubinów, szafirów czy złota i srebra oraz wyraziste odcienie fuksji, amarantu lub turkusu. Wysoka jakość materiałów i wyposażenia ma być wizytówką pomieszczenia. Zwykle w takim wnętrzu można znaleźć aksamit czy jedwab. Istotną rolę odgrywają również dodatki – kryształowe, zdobne żyrandole i lampy, przydatne toaletki z lustrami w połyskujących ramach, pikowane zestawy wypoczynkowe czy miękkie dywany. Kluczem do sukcesu jest inspirowanie się barokowym przepychem. Trzeba pamiętać jednak o odrobinie rozwagi, ponieważ łatwo zmienić gustowne, bogate wnętrze w tandetne skupisko przesadnie zdobnych przedmiotów.

Styl duński

Zdobywający w ostatnim czasie coraz większą popularność duński styl hygge to nie tylko filozofia życia, ale i nowy trend w aranżacji mieszkań, będący urozmaiconą kolorami wersją szkoły skandynawskiej. To symbioza praktyczności i estetyki. Do rozwoju trendu przyczyniła się Akademia Sztuk Pięknych w Kopenhadze, gdzie nawoływano do skupiania się już nie tylko na funkcjonalności, ale i na kunsztowności przedmiotu. Nurt duński to łagodne formy, w dużej mierze zaokrąglone, czego dobrym przykładem jest projekt tzw. „chińskiego krzesła” z półokrągłym oparciem autorstwa H. Wagnera z początku lat czterdziestych.

helles modernes WohnzimmerMeble i dodatki muszą spełniać dobrze swoje podstawowe funkcje, a do tego przykuwać wzrok. Designerskie lampy, stoliki kawowe czy fotele o wyrazistej barwie są w takim wnętrzu na porządku dziennym. Hygge preferuje stonowaną i jasną kolorystykę: biele, szarości, beże, jednak z nutką szaleństwa. Można tu natknąć się na fuksję, ciemne szmaragdowe zielenie czy słoneczne, soczyste żółcienie. Umiar w niebanalnych dodatkach (najlepiej w postaci naturalnych dywanów czy lekkich zasłon) oraz wysokiej jakości drewno i tkaniny pomogą ponadto ocieplić wnętrze. Styl duński to odpowiednie rozwiązanie dla inwestorów, którzy cenią sobie minimalizm i praktyczne podejście do aranżacji pomieszczeń, ale z drugiej strony lubią eksperymentować, łączyć i urozmaicać, by ich mieszkanie było stylowe i oryginalne.

dom2

Styl skandynawski

Funkcjonalność, prostota, przytulne wnętrza. Tak można w skrócie opisać styl skandynawski, który niesłusznie kojarzy się z surowym, zimnym wystrojem. Kontrasty bieli i czerni, urozmaicone subtelną szarością oraz drewnem podkreślają harmonię panującą w pomieszczeniach, a sporadycznie użyty beż, błękit oraz geometryczne wzory na tkaninach wprowadzą odrobinę ożywienia. Skandynawskie meble wyróżniają się minimalistyczną formą, prostymi liniami bez ozdób oraz zazwyczaj białym odcieniem – projektanci stawiają przede wszystkim na praktyczność, wyposażenie ma przede wszystkim służyć domownikom. Ten trend to również przywiązanie do natury, dlatego też warto postawić na wysokiej jakości naturalne drewno, len lub wełnę. Eko surowce mogą zostać przełamane połyskującymi dodatkami ze stali (na przykład stojąca lampa z metalową podstawą) czy plastiku o wyrazistych kolorach. Ważną funkcję we wnętrzu rodem ze Szwecji, Norwegii czy Finlandii pełni ponadto światło.scandinavian  home 4

Skandynawowie cenią sobie komfortowe, jasne mieszkania wypełnione promieniami słońca, dzięki dużym, najczęściej niezasłoniętym kotarami czy firanami przeszkleniom. Niepowtarzalnego designu może nadać zrobiony własnoręcznie stolik kawowy z palety czy miękki, puszysty dywan, najlepiej w neutralnym, pasującym do całości odcieniu.

Styl prowansalski

W słońcu południowej części Francji kształtował się styl prowansalski – subtelny, sielski i związany z naturą. Kwintesencją tego trendu są pastelowe odcienie, w szczególności róż, fiolet, biel i błękit, oraz surowe materiały jak kamień, drewno i len. lawendaW domu urządzonym w stylu prowansalskimprvance dominuje lawenda – nie tylko pod postacią koloru ścian, ale także żywych kwiatów zasadzonych w doniczkach. W urządzonym w ten sposób wnętrzu widać przywiązanie do tradycyjnych motywów, dlatego mile widziane są wszelkiego rodzaju „meble z duszą” – stare (lub tylko stylizowane na wysłużone), proste, często pobielane, drewniane krzesła, fotele czy kredensy. Inwestorzy decydujący się na taką aranżację stawiają przede wszystkim na wygodę, funkcjonalną przestrzeń do życia i jasne wnętrza. Za dekorację służą bardzo często przedmioty codziennego użytku wpisujące się doskonale w klimat Prowansji. Ceramiczne filiżanki zdobione motywami roślinnymi figowca czy winorośli lub szklane naczynia. Wnętrze ma przede wszystkim być naturalne i harmonijne.

Styl toskański

Toskania to malowniczy region na północ od Lacjum, pełen niezapomnianych krajobrazów, dojrzewających w słońcu pomarańczy i drzewek oliwnych. Ten sielski, niepowtarzalny klimat włoskiej prowincji jest doskonale widoczny w stylu toskańskim. Z takim wnętrzem kojarzą się kolory ziemi jak brązy, beże, biele, stonowane zielenie oraz soczyste odcienie żółtego. Do wystroju domku na wsi nawiązują fragmenty ścian z surowej cegły i kamienia, celowo wyeksponowane belki stropowe, a także naturalne drewno na podłodze. Meble, zwykle dość proste, solidne i nieco toporne, również najczęściej są drewniane, zwykle utrzymane w ciemnej kolorystyce, dzięki użyciu na przykład surowca z orzecha lub dębu.home5 Masywny stół, szafa czy kredens to nie tylko praktyczne, ale również ozdobne elementy wystroju. Ciepła wnętrzu dodaje kominek, a dekoracje pomagają stworzyć przytulne, jasne, zaciszne cztery kąty. W kuchni odnajdziemy bogactwo ziół i ceramiczne naczynia, na tarasie dominują gliniance donice, a ściany zdobią ponadto obrazy przedstawiające rodzime krajobrazy.

Styl francuski

Nie bez powodu Francja jest utożsamiana z szykiem i elegancją. Ten niewymuszony, nieco nonszalancki styl w aranżacji mieszkań emanuje bogactwem wprost z wersalskich pałaców rozkochanego w sztuce „Króla Słońce” – Ludwika XIV. Jednakże ten typ wnętrz nie powinien budzić wyłącznie skojarzeń z luksusem. To przede wszystkim funkcjonalność i przytulne pomieszczenia, gdzie komfort domowników wysuwa się na pierwsze miejsce. Kolorystyka ma za zadanie uspokajać, dlatego by stworzyć wygodne miejsce do odpoczynku należy zdecydować się na biele, szarości i beże, a także sięgnąć po pastelowe odcienie jak błękit, wrzos czy pistacja. Dla podkreślenia pochodzenia stylu francuskiego (związanego z wystawnymi pałacowymi wnętrzami) wskazane są również wyraziste purpurowe, karmazynowe oraz złote lub srebrne motywy, a także połyskujące elementy jak kryształowe lampy, zdobione lustra, przeszklone gablotki i efektowne tkaniny w postaci tkanych gobelinów, haftowanych poduszek i ciężkich zasłon.

modern living room interior design   fuion

Charakterystycznym elementem są ponadto stylizowane, rzeźbione meble w postaci bogato dekorowanych szezlongów czy komód. Doskonały efekt nada łączenie stylów – francuski design czerpie inspiracje z innych rodzimych nurtów. Może być połączeniem marynistycznych trendów z północnych regionów Bretanii, sielskiego charakteru południowej, słonecznej Prowansji oraz paryskiego sznytu. Mimo wszechobecnego eklektyzmu, dla uzyskania harmonii we wnętrzu powinna panować symetria i równowaga.

 

Duża różnorodność stylów w aranżacji pozwala każdemu inwestorowi znaleźć design odpowiadający jego gustowi i potrzebom. Bogactwo wyboru może jednak nierzadko stać się utrudnieniem w podjęciu ostatecznej decyzji. Z pomocą idą tego typu zestawienia, gdzie to zawarte są główne, charakterystyczne cechy danego nurtu, co pomaga zarysować ogólny obraz wnętrza i dobrać coś odpowiedniego, by stworzyć dla domowników przyjazne do życia i przytulne miejsce, do którego chce się wracać po ciężkim dniu pracy czy długiej podroży.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty stajni

Projekty altan ogrodowych

 

Zobacz Również

domowa sauna

Zalety korzystania z sauny domowej

Domowe saunowanie – twoja codzienna oaza spokoju Kiedy dom stać się może przystanią wypoczynku i ...

39 komentarzy

  1. Ola

    Ja preferuję styl industrialny, zwłaszcza, że pochodzę z miasta, gdzie bardzo popularne stały się ostatnio lofty – mieszkania po byłych fabrykach. Uwielbiam właśnie taki styl, połączony z nowoczesnym stylem i fajnymi, designerskimi dodatkami. Ostatnio doszłam do wniosku, że takie wnętrza fajnie są uzupełniane przez niestandardowe dzieła sztuki i plakaty oprawione w ramki. Przykuwają uwagę gości i zdobią pomieszczenia. Polecam wszystkim. Dobry pomysł na trendy w aranżacji wnętrz.

    • Basia

      Czyżbyś była z pofabrykanckiej, włókienniczej Łodzi ? takie pierwsze skojarzenie. :-) Tez stamtąd pochodze i w ostatnich latach faktycznei zauwązyłam, ze industrialne, loftowe wnętrza zrobiły się trendy, przy czym nie sa one tak surowe jak kiedyś. Aranżacja wnętrzjest zupełnie inna – ciepłe drewno, estetyczne tekstylia. I do tego ściany z surowej cegły czyli zachowanie oryginalności wnętrza przy odrobinie nowoczesności. Naprawdę niedużym kosztem można „wyczarować” niesamowite wnętrze

    • Zośka

      dobrze wiem o czym mówisz, ja na przykład jestem właśnie z Łodzi i tam są cały czas na czasie takie industrialne mieszkania. Piękne lofty do kupienia, wiadomo, ze ich cena jest naprawdę wysoka, ale można w zwykłym mieszknaiu urządzić sobie loftowy styl, teraz nie jest problemem weksponowanie instalacji rurowych na ścianach czy nawet imitacji surowej cegły, są przecież specjalne płytki, do tego wiele szarości iprawdziwe drewno na podłodze zamiast paneli i naprawdę mieszkanie wygląda stylowo. Na Archido w tym artykule sa do tego ładne zdjęcia można sę zainspirować w dodatku :-)

      • Marcela

        Cześć ja tez jestem z łodzi :) i powiem Wam, zę połowa moich znajomych szaleje za stylem loftowym, tylko nikt nie wie jak go robić w swoim mieszkaniu, jednak trzeba to urządzić z wyczuciem i smakiem, bo latwo otrzeć się o kicz, czy przytłaczające, zimne ponure pomieszczenia, w których nie chce się mieszkać. Ale odesłałam ich na Archido do tego artykułu po odrobinę inspiracji :)

  2. Basia Z.

    Czy nowoczesny bardzo rózni się od minimalistycznego? Bo tak jak po zdjęciach patrze to te dwa trendy w aranżacji wnętrz sa dla mnie niemal identyczne. Zastanawiam się nad urządzeniem salony w nowym mieszkaniu i nei wiem jaki styl najbardziej do niego pasuje. Szukam czegoś raczej prostego i nieprzekombinowanego, ale raczej nie taki totalny minimalizm. Co polecacie?

    • Gość

      Jeśli chcesz minimalizm, ale z zywymi kolorami i żeby coś się tam działo to spróuj może styl duński? Taki jak skandynawski, który jest sam w sobie dość zachowawczy, ale ma jakieś ciekawe, oryginalne dodatki – najczęściej jakies kolorowe tekstylia, cos wyrazistego. Ostatnio właśnie hygge u nas w Polsce i wogole na swiecie robi furorę. Tutaj na Archido był nawet osobny artykuł na ten temat. Szukaj pod tym linkiem https://www.archido.pl/porady/projektowanie-wnetrz-poznaj-styl-dunski/. Pozdrawiam :-)

  3. kasia

    Ja jestem zauroczona stylem skandynawskim! Delikatne kolory i elementy drewniane bardzo fajnie razem współgrają i tworzą fajne spójne wnętrza. Polecam wam przejrzeć zdjęcia zwłaszcza kuchni urządzanych w stylu skandynawskim, są jasne i przytulne! A meble nigdy nie są przekombinowane, mnie styl skandynawski zachwyca!

    • karola

      Ta prostota przyciąga w czsach przekombinowanych i przeładowanych mieszkań. U nas styl skandynawski też w mieszkaniu, ale pozwoliliśmy sobie na odrobinę szaleństwa i jednak wprowadziliśmy odrobine koloru. lubimy jak jest jasno i przytulnie, ale chcemy też trochę wyrazistości w postaci jakiegoś koloru mocniejszego. U nas amarant jako obicie sofy i sprawdza się super, bo wygląda ladnie i w dodatku się nie brudzi jak inne jasne obicia mebli w takim skandynawskim wnętrzu. Estetycznie i praktycznie – polecam z własnego doświadczenia :-)

      • Teti

        To co opisujesz to brzmi jak styl duński albo jakaś wariacja na temat stylu skandynawskiego ;-) ale z drugiej strony po to sa takie style i zarysy i jakies inspiracje żeby znich korzystać, mieszać i wybierac to co najbardziej do nas pasuje, mieszkanie ma być po prostu ąłdnei się nam podobać, ma nam się w nimdobrze mieszkac i tyle. Pozdrowienia

        • karola

          No właśnie tez jestem zdania że trendy w aranżacji trendami w aranżacji, ale przede wszystkim liczy się wygoda, funkcjonalność i zdrowy rozsądek! Ważne, żeby dopasować nawet elementy z różnych stylów, ale musi się przede wszystkim komfortowo zyć w takim wnętrzu. Dom-muzeum to żadna przyjemność.

          • Gość

            Tez wychodzę z założenia , ze dom ma być przede wszystkim wygodny. Nie jak w muzeum, ale aranzacja powinna być dopasowana do naszych potrzeb i powinna przede wsyztskim stawaić na komfort. Pod tym względem chyba rzadzzi styl skandynawski – praktyczny momentami do bólu.

  4. Beatka

    Jak dla mnie nowocesne i minialistyczne wnętrza to absolutny hit! Preferuję raczej styl praktyczny, a futurystyczne kształty i wyszukae dodatki na przykład jedna lampa o ciekawym kształcie czy obraz dodadzą wnętrzu charakteru. Jeśli będę urządzać kiedyś swoje mieszkanie to tylko w taki sposób

    • x

      no właśnie teraz coraz częściej stawia się na minimalistyczny styl, żeby jednakmieszkanie było wygodne i praktyczne a nie wyglądało jak pzrechowalnai ładnych rzcezy czy zabytków :-) dom ma być pratyczny i do mieszkania :-)

  5. Marta00

    Moje znajome oszlałaby na rzeczy typu diy. Teraz same z jakiś sznurków i deseczek robia dekoracje. Pleciłam im do przejrzenia artykuł właśnie o aranżacjach tutaj na archido i planują remonty…wszystkie ;-) teraz tylko wahają się czy shabby chic czy bardziej pojść w styl rustykalny.

    • Hanka

      Rustykalny styl jednak trochę kojarzy mi się z kiczem. A shabby chic… jest w nim cos oryginalnego i ta satysfakcja, ze coś w naszym mieszkaniu udało się wykonać samemu. Choiaz takie lekko podniszczone meble nie do końca do mnie przemawiają. Wolę dlatego styl prowansalski, tez jest niezobowiązujący, tradycyjny i nie przesadzony, ale nie ma specjalnie podniszczonych mebli. Przynajmniej takie sa tutaj zdjęcia na Archido.

      • Żaneta

        Właśnie kojarzy mi się że w stylu prowansalskim meble też mogą być lekko podniszczone, tutaj na zdjęciu akurat faktycznie nie są, ale przecież styl aranżacji to tylko inspiracja danym regionem. Mele prowansalskie sa przede wsyztskim białe a pewnie podniszzczenie ich i lekko sfatuygowany wygląd to już kwestia upodobania i interpretacji. Trzeba doczytać artykuł na Archido.

        • Kornelia

          w prowansalskim przede wszytskimkojarza mi się białe drewniane meble, nie wiem czy podniszczone też, tutaj na Archido w tym wlasnei artykule o styach w aranżacji wnętrz o podniszcznych piszą że to sa shabby chic, czyli zupełnie inny styl niż sty rowansalski, ale nie wiem, może można to jakoś miesza? W sensie style między sobą.

  6. Dane

    Mam dosłownie identyczną kanapę jak ta na zdjęciu w stylu loftowym. Aranżacja wnętrz to nie jest prosta sprawatez się o tym przekonałam. Wyczucie i przeglądanie magazynów wcale nie starczy, my się konsultowaliśmy z architektem, ale większość i tak zrobiliśmy sami. U nas zdecydowanie brakuje takiej ściany z cegieł. Może tym razem jakiś remont po inspiracji z Archido?:)

    • Kurkuma

      Ja takie przemyślenia mam zawsze po odwiedzeniu tej strony ;) za każdym razem jak tu wchodzę widze dużo zdjęć i każde mają cos w sobie, od razu zachciewa się remontów, tylko patrze na te i zastanawiam się na jaki styl się zdecydować… nie mam nadal pomysłu, bo chyba najłatwiej kupic teraz meble z IKEI wiec styl skandynawski byłby idealny…

      • Tiara

        Az tej zaczynam się bać tu wchodzić i czytac artykuły z Archido, bo musiałabym robić rmont co miesia, non stop nowe inspiracje i nowe pomysły, a ten artykuł o trendach w ogóle już zamieszał mi w głowie, który styl wybrać, etraz wszytsko jest robione w nowoczesnym jest podobne do siebie, trochę jak na jedno kopyto, a okazuje się ze różnorodność jest dużo większa niż nam się wydaje.tak, skandynawski jest ładny zgadzam się w 100% :-)

  7. Kamembert

    Podobają mi się tutaj zdjęcia z propozycją stylu prowansalskiego. To jest akurat trend w aranżacji wnętrz, który jest ponadczasowy i nieśmiertelny. Wielu moich znajomych ma taką kuchnię z białymi meblami i lawendą wszędzie, zywą lawendą w doniczkach, lawendowym kolorem na ścianach. Taki to jest bardzo subtelyn styl. Wygląda nienachalnie i elegancko, dokuchni sprawdza się najlepiej. Nie wiem jak wyglądałby w innych pomieszczeniach. Czy ktoś tutaj z Archido wykorzystał styl prowansalski w innym pomieszczeniu?

    • Tamara

      Własnie z tego co wiem to styl prowansalski najbardziej nadaje się do kuchni, bo w innym pokoju taka lawenda i biel byłyby trochę przesłodzone. A tutaj dojda pewnie jakieś metalowe wykończenia od razu lepiej. Nie będzie zbyt cukierkowo. A lawenda i inne zioła na białych półkach, duzy biał, lekko podniszczony stół i do tego białe dość proste krzesła. Wszytsko razem powinno wyglądac niepowtarzalnie.

    • gość

      Mnie się za to gdzies rzucił styl prowansalski w pokoiku takiej już trszke starszej dziewczynki. Biale meble i takie lila róż, pastelowe, lawendowe ściany pasują do pokoju dla nastolatki. Sama bym zrbiła swoim pociechom taki kącik. Nieprawda, że styl prowansalski nadaje się tylko do kuchni. Tu na Archido w artykule podane są akurat tylko zdjęcia kuchni, ale można pokoac i poszukać czegś innego…

      • kama

        No właśnie te zdjęcia na Archido mi tak zasugerowały, ze jak prowansalski to raczej do kuchni, może dlatego, ze na przykąłd sama ie spotkałam się ze stylem prowansalskim pozakuchnią. Tam wyjątkowo dobrze pasuje, kazyd ma kchnię w kolorze drewna, a tu takie urozmaicenie, jednak biel nie jest az tak często spotykana, tylko, ze na pewno dużo bardziej się brudzi, wiec nie wiem czy takie rozwiązanie jest zupełnie praktyczne…pozdrawiam

  8. SzimiSzimi

    Piękne te szarości z turkusem na zdjęciach stylu duńskiego. Taki stoł dość prosty i nieco staroświecki z dobrego drewna mona gdzies pewnie znaleźć jeszcze w piwnicy babci i jak się go odrestauruje to będzie bardzo efektowny i praktyczny antyk. Swietna sprawa z tym stylem duńskim, zawsze ppierałam prostotę i aczej nieprzekombinowane aranżacje wnętrz, ale z drugiej strony jeśli do tego wkradnie się odrobina szaleństwa to wygląda to bardzo netuzinkowo. pozdrowienia

  9. xyz

    Jeśli chodzi o trendy w aranżacji wnętrz to latwo można wyczarować styl retro. Po tych zdjęciach z archido widze, ze u moje babci stoją jeszcze takie mebelki, wnyli do ozdoby tez jest jeszcze cała sterta. Niedużym kosztem a można uzyskac naprawdę fajne mieszkanie z duszą, inne od tych które robi się teraz.

    • sylwia

      Serio, masz rację, chyba tez się wybiorę na poszukwania do piwnicy dziadków, tam na pewno jest masa winyli i jakiś elegancki stoliczek. Wystarczy odnowić i już styl retro jak znalazł. Teraz własnei wszystko jest proste i nudne zaczyna się robic, mieszkania wyglądają tak samo, a retro jednak będzie się jakoś wrózniać.

  10. Sebastian

    Na zdjęciu ze stylem rustykalnym ten kredens wygląda jak ten u mojej babci. Nigdy nie byłem fanem takiego stylu, ale widze, ze coraz więcej osób zaczyna tak robić i coraz bardziej zaczyna mi się to podobać, to jest jednak starocie ale kontrolowane. Może tak cos pośredniego międzysfatygowanymi meblami a nowoczesnością? Zależy mi na przytulnym wnętrzu. Ktoś z archido może cos polecić?

    • Mary

      To może Shabby Chic jeśli chodzi o aranżację wnętrz jeśli chcesz coś między rustykalnym, ale tez takim nieco bardziej nowoczesnym i z klasa. Shabby Chic to taka rustykalna nowoczesność. Moje koleżanki oszalały na punkcie tego stylu ;-)

    • julka

      Urządzanie wnętrza w stylu rustykalnym to pomysł w 10! I bez przesady, meble wcale nie muszą być sfatygowane!!! liczy się ich kształt i charakter a odnawiasz je jak chcesz!!! Widziałeś jakim zainteresowaniem cieszą się fotele Chierowskiego? to jest dopiero ponadczasowy design :P

      • Sonia

        No właśnie! A do tego ile ciekawych dodatków można znalexc na przykład na stychu u dziadków – bujany fotel, stare winyle albo nawet jakiś kredens z pchlego targu! Niektórzy nawet lekko malują te szybki, wygląda to naprawdę pięknie, mnie się strasznie taki styl podoba. Popieram, nie tlko prostota i nowoczesność!

    • Ola

      tez zawsze się smiałam z takich staroci, uważałam, ze to jakieś nikomu niepotrzbene rupiecie, dopóki w mieszkaniu – nowym i nowoczesnym, mojej przyjaciółki nie zobaczyłam tkiej oszkolenej gablotki po babci, która ona soebie z mezem odnowiła. Wygląda to siwe=tnie. Ma namalowane na szybkach kwiaty,mebel jest jasny w takiej kremowej bieli, lekko pośierany i ma takie uchwyty z recznie malowanymi kwiatami alb właściwie wygladajacymi na recznie malowane. Bomba naprawdę!

  11. anetka

    Styl prowansalski to jest to – naprawdę mega się utożsamiam z taką formą aranżacji. Jest prosta, domowa i przejrzysta co jest dla mnie bardzo ważne, ponieważ nie przepadam za przestrzeniami, które są zagracone dużą ilością rzeczy. Fajnie Archido, że podzieliliście i ponazywaliście wszystkie style bo tak naprawdę nie miałam pojęcia, że jest ich tak dużo i że niektóre mają nawet swoje nowoczesne nazwy :) Dla mnie bomba!

    • si

      I kolory do tego są ekstra, uwielniam taki odcień drewna, a w takim prowansalskim stylu musi być dużo drewnianych elementów, najlepiej jak najbardziej surowe meble. I dużo jasnego, pastelowego fioletu, wszędzie małe wrzosiki. Wygląda to naprawdę uroczo :) znajomi sobie teraz tak urządzili kuchnię w nowym mieszknaiu i mogę powtierdzić, widizałam na własne oczy – wygląda super.

  12. gość

    czasem róznice iedzy niektórymi stylami sa niezauważalne praktycznie, na przykład wszystkie te odmiany skandynawskiego = nie rozróżniam jak się różni na przykład duński od szwedkiego, w każdym jest wprowadzona odrobina wesołości i koloru i wzorów w porównaniu ze skandynawskim zwykłym jest weselszy, ale dobrze że jest tego tle. Chcoiaz człowiek nie może się zdecydować to jednak łatwiej coś wybrać bardziej pasującego do naszego gustu. pozdrawiam

  13. Ola

    mąż jest fanem żeglasrtwa więc u nas oczywiście dominuje styl marynistyczny, dużo pasków, niebieskie odcienie w różnej tonacji od intensywnego granatu do błękitu ipastelowego niebieskiego, przełamane biela i dużo pamiatej z naszych podróży – jakiś wspólnych rejsów na przykład wiec sa i muszle i jakies sznury zeglarskie i ciężkie lampy wygladajace jak z kajuty, to akurat takie elementy podstawowe doekoracyjen u nas w domu, żeby być w tym klimacie :-)

  14. teo

    nas znajomi namówili przed naszym remontem, zebysmy zostawili sobie taka specjalnie ściane z cegły, bo to podbno styl industrialny, na początku myśleliśmy ze coś takiego nie bedie nam nijak paswac do całości wystroju, ale teraz jesteśmy zachwyceni naszym salonem!!! Znajomi własnei cos takiego widzieli na zdjeicach gdzies na Archido właśnie chyba w jakims artykule i podpatrzyli taki pomysł. Tez poelcam, świetna inspiracja!

    • Anna

      a spróbujcie na przykład do tego dodac jeszcze takie puchate poduszki w jakiś wyrazistych kolorach i na przykład rogową kanapę w szarości – wtedy będzie takipołączenie stylu industrialnego i takie bardziej duńskiego, bo wprowadzić moz jakiś zywy kolor tekstyliami, polecam ożywić industrialne meiszkanie. Mnie się marzy loft po prostu. Gdzies tutaj nawet na Archido są zdecia takich loftowych wnętrz. Po prstu klasa!!!

  15. Marlena

    teraz style się tak mieszają, że sama nie nadążam za tym, chociaż jak patze to nasze mieszkanie to jest jakiś styl mieszany trochę z każdego który tutaj jest na Archido, tak to jest jak ktoś kto się nie zna na aranżacji wnętrz bierze się za dekorowanie własnego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *