Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Mieszkanie z ogrodem w centrum miasta – możliwości i koszty

Mieszkanie z ogrodem w centrum miasta – możliwości i koszty

Artykuł partnera

Marzy Ci się własny ogródek? Nie chcesz lub nie możesz wyprowadzić się z miasta? Istnieje rozwiązanie pośrednie, które może zaspokoić Twoje potrzeby – jest nim kupno mieszkania z ogródkiem. Podpowiadamy, z czym wiąże się taki zakup.

Jak kupić mieszkanie z ogródkiem w centrum miasta

Mieszkania z ogródkami dostępne są zwykle w nowych nieruchomościach – takich, które dopiero powstają lub zostały zbudowane najdalej kilkanaście lat temu.

Ogródek to udogodnienie, na które mogą sobie pozwolić osoby, decydujące się na zakup mieszkania na parterze. Zwykło się uważać, że lokale położone na najniższych kondygnacjach budynków są mniej atrakcyjne, mniej komfortowe i bardziej niebezpieczne od mieszkań położonych na wyższych piętrach. Z tego powodu deweloperzy, chcąc zachęcić nabywców do kupna mieszkania na parterze, proponują im różnego rodzaju oferty specjalne. Mogą to być np. antywłamaniowe drzwi czy rolety w standardzie lub niższe ceny lokali przynależnych, takich jak garaż (więcej informacji na temat możliwości zakupu garażu lub miejsca postojowego znajdziesz w artykule: „Garaż i miejsce postojowe podczas zakupu mieszkania od dewelopera – różnice i formalności”). Jednym z rozwiązań coraz częściej stosowanych przez deweloperów jest oddawanie do użytku mieszkańców fragmentów działek znajdujących się pod ich oknami.

Mieszkanie z ogródkiem – zalety

Mieszkanie z ogródkiem pozwala cieszyć się kontaktem z naturą i umożliwia wypoczynek oraz spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jest to rozwiązanie, które doceniają między innymi rodzice małych dzieci, właściciele czworonogów, a także miłośnicy ogrodnictwa. W ogródku można bowiem posadzić ulubione rośliny czy hodować warzywa i owoce.

Zwykle możliwe jest także stawianie pergoli czy altanek, które osłaniają ogródek od spojrzeń sąsiadów z wyższych pięter i zwiększają poczucie prywatności.

ct_cs_mieszkanie-z-ogrodem-w-centrum-miasta-mozliwosci-i-koszty-2

Ponadto obecność dodatkowej pary drzwi jest niezwykle pomocna podczas remontów – wnosząc lub wynosząc meble czy sprzęt elektryczny, nie trzeba korzystać z klatki schodowej lub wąskich drzwi wejściowych.

Dodatkową zaletą mieszkań z ogródkiem jest możliwość cieszenia się własnym skrawkiem ziemi bez konieczności wyprowadzania się z miasta.

Kupno mieszkania – koszty i zobowiązania

Cena mieszkania z ogródkiem uzależniona jest między innymi od wysokości budynku, w którym się znajduje, standardu nieruchomości, a także wielkości działki.

Cena metra kwadratowego mieszkania z ogródkiem, znajdującego się w budynku trzy lub czteropiętrowym (zwłaszcza gdy powierzchnia ogródka przekracza 50 m2), może (ale nie musi) być wyższa od cen w innych mieszkaniach nawet o kilkaset złotych. Sytuacja zmienia się jednak, gdy mowa o budynkach wyższych niż czteropiętrowe, a także o ogródkach mniejszych niż 50 m2. W takich przypadkach koszt metra kwadratowego mieszkania może być nawet 200-400 zł niższy.

Warto wspomnieć też o konieczności poniesienia kosztów związanych z wykończeniem, wyposażeniem i utrzymaniem samego ogródka. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem takiego lokalu, pomyśl też obowiązkach, jakie wiążą się z dbaniem o ogród – należy systematycznie kosić trawę, pielęgnować rośliny, konserwować elementy wyposażenia ogrodu, a zimą odśnieżać powierzchnię. Dla jednych będą to zajęcia nieco utrudniające życie, dla innych – czysta przyjemność.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z ogródkiem

Rozważając zakup mieszkania z ogródkiem, zwróć uwagę na kilka aspektów, np. na bezpieczeństwo. Ustal z deweloperem, czy montaż antywłamaniowych rolet wchodzi w zakres jego oferty, a jeśli nie – rozważ taki zakup na własną rękę.

Dowiedz się, czy deweloper zezwala na budowanie altan, pergoli czy montaż rozsuwanych markiz – może Ci to pomóc zwiększyć poczucie prywatności.

Jednym z najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, jest aspekt prawny. Dowiedz się, czy istnieje możliwość wyodrębnienia ogródka jako osobnej działki geodezyjnej i przeniesienie własności na Ciebie, jako właściciela mieszkania. Jeśli ogródek należy do części wspólnej budynku, sprawdź, czy możesz podpisać umowę o podziale nieruchomości do korzystania, aby zapewnić sobie wyłączne prawo do korzystania z danej części nieruchomości.

Mieszkanie z ogródkiem może podnieść komfort życia i dać namiastkę posiadania dużego ogrodu, bez konieczności rezygnacji z zalet, jakie niesie życie w mieście.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty stajni

Projekty altan ogrodowych

Zobacz Również

domowa sauna

Zalety korzystania z sauny domowej

Domowe saunowanie – twoja codzienna oaza spokoju Kiedy dom stać się może przystanią wypoczynku i ...

17 komentarzy

  1. Michalina

    takie mieszkanie z ogródkiem to juzraczej nie jest tania sprawa. Zanomi kupili to wiem, ze zapłacili dużo, ale z drugiej strony bezcenne jest posiedzenie sobie w spokoju i zieleni w samym środku miasta, odpoczynek nie na rozgrzanym od słońca balkonie. Chyba czasem warto w t zainwestować keidy trafia się ku temu okazja. Za każdy razem chodzenie z dzieckiem do oddalonego parku jest mniej wygodne niż własne lezaki i piaskownica pod domem :)

  2. Miki

    w mojej rodzinie wlasni kuzynka zdecydowała się an zakup takiego mieszkania z ogrodem jak opisują na archido, ale widziałam jak to u niej wygląda, wszytsko fajnie, bo ejdnak masz swój kawałek zielnei posórd betonowych murów i ulic, ale jednak te ogórki sa dość małe i jeden rzy drugim – trzeba się zaopatrzeć w jakas onkretna pergolę z dzikim winem, zbudować sobie altankę albo chcoiaz jakiś ogrodowy pawilon, bo bez tego ciężko o trochę prywtabości na take przestrzeni ;-)

  3. gosia

    tak tak dokładnie tak jak piszecie tu tak komentujący – jakaś altanka jest dobrym pomysłem, chociaż tanszy od altanki będzie zdecydowanie pawilon ogrodowy. Bo ozna good razu dopkupic w sklepie nawet sa takie w różnych wymiarach a altaka to już raczej na zamówienie. Polecam doczytać na ten temat artykuły z archido!

    • x

      klimatycznym i tanim sposobem będzie też jakiś bluszcz, dzikie wino wygląda ładnie, zwłaszcza jesienią kiedy pnie się po pergolach. Jeśli na małym podwórku nie ma na to miejsca, można zawsze zamiast pergoli posaidzć krzewy tak,żeby zarosły na siatce czy płotku. Polecma tez właśnie doczytać na archido o pawilonach ogrodowy –taki mały, nawet do małego ogródka by się nadał, a zawsze daje trochę więcej cienia! ;-)

  4. gość

    takie meiszkanie z własnym ogórdkiem to spełnienie marzeń wielu inwestorów, bo jednak zey było blisko do pracy jeśli ktoś pracuje w śródmieściu to zamiast przeciskać się autem może dojechać rowerem albo komunikacją miejska, a to jest oszczędność czasu, dobra lokalizacja jednak to nie wsyztsko, jeśli jeszcze można przy okazji nie pozbawiać się dostępu do zieleni to super i tak generalnie wydaje się, ze cena za taki dodatkowy ogórdek to jest 200-400 złotych odmetra kwadratowego, przynajmniej ak pisza na Archido. I dużo i niedużo, zależy na czym komuś zależy. Pozdrawiam!

    • Eliza Z.

      fajna sprawa i czasem warto dopłacić z odrbine komfortu, tutaj na archido podają, ze to będzie nawet z 400 złotych, a wydaje mi się, ze nawet i więcej zależy od jakosci i lokalizacjia, ale chociaż to się wydaje na początku niemało to jeśli doliczymy z 400 złotych do każdego megra kwadratowego to wychodzi cąłkiem pokazna sumka, chcoiaz przy cenie mieszkania wysokiej należy rozważyć że może jednak warto…

      • Karolina

        wiesz te ceny tez się wahają w zależności od tego jakie masz miasto, wiadomomo, ze w warszawie ceny będą wyższe i we Wrocławiu niż na przykład w łodzi czy Gdańsku. Tak w ogóle o mieszkaniach we wrocłwaiu, dla zainetresowanycnto na Archido widziałem jakiś artykuł. Warto doczytać. Nie wiem czy to były mieszkania w centrum z ogrodem, ale zawsze jakas wskazówka zanimsie coś kupi lub wynajmie. Pozdrawiam!

  5. Milena

    nikórzy pisza, ze balkon wystarcza, ale jednak wydaj emi się, ze zamiast takiego balkonu ogródek w bloku jest super, zwłaszac jak się gdzieś mieszka na górnych piętrach. Naprawdę fajny pomysł i fajnie że ktoś wymyślił coś takiego, bo jednak każdy potrzebuje zieleni, zwłaszcza w mieście. Polecam też poczytać na archido o pawilonach ogorodwych i altanach. Można do takiego ogóródka spokojnie taką wstawić :)

    • Adrian

      a czy na taką altankę trzba mieć jakies prawne pozwolenie na budowę, czy jest to już osobny budynek wolnostojący na przykąłd jak garaz czy jednak można sobie ją po prostu postawić i tyle?bo na archido na ten temat nic nie napisali niestety albo ja tego nie zauwazyłem. Pozdrawiam!

      • Bartek P

        co do altanki to wydaj emi się, ze pewnie to jest trakrowane jako osobny obiekt wolnoatsojacy i pewnie jakoś prawnie trzeba to uregulować, ale pawilon ogrodowy to raczej można rozstaiwć gdzie się chce i kedy się chce bez tłuamczenia się komukolwiek ;) nie wie, wydaje mi się że w tym artylue na archido o altanka coś o yum chyba byłowspomniane, musisz odczytać, pozdrawiam serdecznie!

  6. Magda

    świetna sprawa serdecznie poelcam ogórdek!!! Zwłaszcza jak się ma małe dziecko. My się zdecydowaliśmy trochę dopłacić do naszego mieszkania,a teraz nie musmy biegac z wózkiem na plac zabaw czy do praku zawsze ale mamy swój skrawek zieleni może nie w centrum ale jendnak w miescie. Mozan wyjść, mamy tam piaskownicę, małe zadaszenie i kwałek trawnika. Tak jak na Archido wszyscy piszą – kiedy się płaci tyle za mieszkanie to czasem dołożenie nawet tych kilku tydzięcyprzy cenach mieszkania 300 tysiecy t czasem już nie robi różnicy, a potem się już to docenia!

  7. gość

    ciekawe czy jakby się iało taki skrawek ziemi vel własnyogórdek to czy można tam posadizc jakieś warzywka. Zastanaiwma się czy w ogóle na takim gruncie i w centrum miasta przy samym spalinach coś będzie rosło? Na archido przydałby się artykuł jeszcze o uprawianiu ogródka

  8. Eliza

    przznaję, ze taka opcja mieszkania z ogrodem to swietny pomysł dla takich jak ja co szukają mieszkania w centrum miasta, żeby był bardzo dobry dojazd do pracy i nie tracić czasu na korki tylko na przykład brac rower alb chodzić pieszo, ale jednak takich ludzi, którzy całe zycie wychowywali się w domu i teraz mają problem do przestawienia się na zycie w bloku. Ja już rzeglądałam projekty z archido. Domek pod miastem to marzenia, ale jednak z rozsądku szukam mieszkania. Kto wie – może taki pomysł z własnym ogródkiem uratuje sprawę!!!

    • Magdalena

      przyznaję, ze mam dokładnie ten sam problem i te uważam, ze własny ogródek bylby dobrym rozwiązaniem dla takie osoby, która potrzeuje zieleni i pwietrza a nie zawsze w miescie blisko jest park i nie zawsze chce się do tego parku biegać. Przydałby się tylko jakiś naprawdę dokłądny kosztorys (ja wime że to wszytsko zależy od lokalizacji, metrażu, udogodnień itp.), ale na archido podane s tylko widełki cenowe takiego mieszkania z ogrodem

  9. Izka

    a ja tak trochę z innej beczki. Jakie sa mniej więcej wymiary takich ogródków? Czy to jest raczej taki mały, wąski rękaw czy jednak ogórderk ma całkiem niezły metraż? Bo właśnie zastanawima się czy warto inwestować te kilka dodatkowych stwó za metr kwadratowy dla maleńskiego ogródka? Na archido na zdjęciu t wygląda ładnie, własny kawałek zieleni w mieście, ale jak w rzeczytwitrości to nie wiem…

  10. Tomek

    ale jak ccecie mieszkanie z ogródkiem to sprawdzccie czy deweloper pozwala na budowanie czego ś w ogórdku, bo tego typu mieszkania w ałsnie z prytwanym ogródkiem to raczej mieszkania nowo powstałe od dewelopera, sweizo skończoen, wiec czasem mogą być chyba klauzule o tym, ze nie można i potem jest problem jak ktoś cce altankę albo jakies wysokie płotki. Na Archido tez piszą żeby to sprawdzić w umowie

  11. Marcelina

    znowu nam przy zakupie meszkania oferowali tez malutki skrawek ogródka, ale on był taki niewielki, ze w ogóle to nie miało najmniejszego sensu, to taki rękaw był dosłownie, ciężko było by tam wstawić jakąś altanke czy pawilon ogrodowy. Zdeycdowalismy, że nie będziemy kupować mieszkania z ogrodem tylko w razie potrzeby wychodzić do pobliskiego parku. Drodzy czytelnicy Archido, zawsze napierw sprawdzcie co i jak, jak wygląda ogródek, jaki ma metraż, kształt itp. dopiero później kupujecie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *