Martwi Cię to, że Twoja kuchnia jest zbyt mała? Spokojnie – wystarczy tylko właściwie ją urządzić, by stała się funkcjonalną przestrzenią do gotowania czy spożywania posiłków. Zobacz, o czym pamiętać przy urządzaniu niewielkiej kuchni, by osiągnąć taki efekt!
Mała kuchnia – płynne przechodzenie stref
Z pewnością zauważyłeś, że podczas gotowania zazwyczaj poruszasz się po trójkątnym torze – od strefy przygotowywania do strefy przygotowywania potraw i sprzątania po gotowaniu. Fachowe określenie tego fenomenu to trójkąt roboczy. Jeśli zależy Ci na tym, by kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna, postaraj się zastosować tę zasadę w swoim pomieszczeniu.
Jak to zrobić? Umieść zlewozmywak i zmywarkę blisko siebie, postaraj się, aby przy lodówce stały szafki na suchy prowiant, a blat roboczy znajdował się w pobliżu kuchenki. Choć wydaje się, że to szczegóły, przekonasz się później, jak komfortowa stanie się praca w tak zaplanowanej kuchni.
Zaplanuj dużo miejsca do przechowywania
Pamiętaj o tym, że dużo rzeczy poustawianych luzem na blacie roboczym stwarza wrażenie chaosu, a tym samym sprawia, że wnętrze wygląda na zagracone. W przypadku niewielkiej kuchni powinieneś tego unikać – w przeciwnym razie pomieszczenie będzie wyglądać na jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. Postaraj się więc wygospodarować w kuchni miejsce na jak najwięcej szafek – tak abyś bez trudu pochował w nich wszystkie akcesoria, naczynia czy drobne urządzenia AGD, których nie używasz codziennie.
Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na AGD (a przede wszystkim zmywarkę) w zabudowie, które będzie współgrać z wyglądem mebli. Przy tak dużej liczbie szafek warto zadbać o to, by wszystko prezentowało się spójnie i idealnie ze sobą harmonizowało. Szukasz dobrej zmywarki do zabudowy? Zajrzyj tutaj: www.euro.com.pl
Mobilne rozwiązania
W niewielkich przestrzeniach doskonale sprawdzają się mobilne rozwiązania, które można szybko schować czy przesunąć, gdy nie są akurat potrzebne, a potem odstawić na miejsce. Możesz sięgnąć po ten trend również w małej kuchni, wstawiając do niej chociażby składany stół i krzesła, które możesz szybko złożyć i powiesić na ścianie – zyskując tym samym nieco więcej przestrzeni roboczej. Doskonale sprawdzą się tutaj również wszelkie szafki na kółkach – schowasz w nich potrzebne akcesoria, a gdy będziesz potrzebować przestrzeni, po prostu wyjedziesz nimi na korytarz.
Dobrze doświetl wnętrze
W tak małej, przeładowanej szafkami i sprzętami AGD przestrzeni nietrudno o stworzenia przygnębiającej, ponurej aury. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy zadbać o to, aby we wnętrzu nie zabrakło potrzebnego oświetlenia i to w dużej ilości. Jasne światło o ciepłym odcieniu szybko rozwieje ponurą atmosferę i sprawi, że nawet najmniejsza przestrzeń zyska na przytulności. Sprawdź!
Zobacz też:
no właśnie zwykle jest tak, ze w małej czy dużej kuchni brakuje miejsca do przechowywania wszystkiego – garnków, talerzy, jedzenia. No i oczywiście jak zawsze deficyt jeszcze blatów do przygotowywania jedzenia. I to nie jest tylko zmora małych kuchni, często duże kuchnie też mają ten sam problem, bo ktoś w mało racjonalny sposób wsyztsko porozmieszczał i potem trzeba konkretnei kominowac, także porada Archido zaplanowaniu miejsca do przechowywaia jets jak nabardziej w punkt!
czy w małych kuchniach funkcjonuje taka sama zasada jak generalnie w małych pomieszczeniach to znaczy czy maja być jasne, a najlepiej bałe kolory, czy można pszaleć z drewnem i szkłem ? jak sadzicie? Jak jest u Was, bo tutaj na Archido na zdjęciach widze raczej malutkie kuchnie na biało zrobione
podobają mi się w kuchniach takie technologiczne rozwiązanie np. takie, ze pchnieciem reki można owtorzyć szufladę itp. działa indukcyjnie chyba. Nei wiem archido, może jakiś artykuł na ten temat można by ppełnić?
mała kuchnia jest problematyczna, ale teraz prawda jest taka, że to teraz jest raczej standard w większości przynajmniej mieszkań w bloku, a jakos wygospodarować miejsce do pracy i do trzymania jedzenia trzeba, wiec ja polecam jednak jeśli jest mała nieustawna przetsrzęń to spórbowac wziąć projeknata, to dodatkowa inwestycja, ale chyba inwestycja w wygodę życia. same porady z Archido i kilka przeczytanych artykułó chyba może nie wystarczyć wydaje mi się….