Kuchnia z salonem – to połączenie jest nowoczesną metodą w architekturze wnętrz. Dekoratorzy oraz architekci zdecydowanie odchodzą od tworzenia ciasnych klitek i zamkniętych, czasem wręcz klaustrofobicznych pomieszczeń mieszkalnych. Obecnie popularne jest projektowanie jak najbardziej otwartych i przestronnych mieszkań. Doskonałym przykładem może być otwarta kuchnia, która łączy się z pokojem dzienny. Dzięki temu zabiegowi, nawet najmniejsze mieszkanie jest optycznie powiększone i wydaje się być bardziej przestronne.
Kuchnia z salonem – dla kogo odpowiednia będzie
Oczywiście kuchnia otwarta nie będzie dobrym wyjściem dla każdej osoby. Jeśli jesteś fanem gotowania i uwielbiasz pichcić potrawy o intensywnym zapachu na przykład indyjskie curry lub tradycyjne, polskie przysmaki jak bigos, taki projekt nie jest odpowiedni dla ciebie. Otwarta kuchnia to już nie tylko robocze pomieszczenie, ale zdecydowanie integralna część mieszkania. Otwarta kuchnia to jednak świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie spotkania towarzyskie, nie są fanami codziennego gotowania posiłków, posiadają mieszkania o małym metrażu oraz cenią wspólne, rodzinne spędzanie chwil.
Jak ustawić granicę
Oczywiście, nawet jeśli zależy Ci na połączeniu kuchni z salonem, warto ustawić symboliczna granicę, która wizualnie wydzieli przestrzeń pomiędzy pokojem dziennym a kuchnią. Jednych z tych najbardziej popularnych rozwiązań jest wyspa kuchenna. Najważniejsze, aby była wyposażona jedynie w blat roboczy i prezentowała się jak normalny mebel. Umożliwi to lepszy kontakt z domownikami, zacieśni więzy rodzinne i towarzyskie oraz będzie spełniać funkcje praktyczne. Przykładowo wszyscy domownicy będą mogli być zaangażowani w przygotowywanie wspólnego posiłku. Dobrym rozwiązaniem jest również ustawienie kompletu wypoczynkowego (kanapy i foteli) tyłem do kuchni. Taki zabieg stworzy wizualną granicę pomiędzy dwoma tak różnymi pomieszczeniami. Innym pomysłem może być zastosowanie dwóch różnych posadzek w salonie i kuchni (to jednak sprawdza się przy większych metrażach). Rzadkim zastosowaniem, chociaż równie efektownym jest podest. Zróżnicowane poziomy pomogą uwypuklić odrębność wnętrz.
Wentylacja ważnym elementem
W kuchni otwartej dobra wentylacja to podstawowy element wyposażenia. Ponieważ podczas procesu gotowania oprócz zapachu wydzielana jest również para. Jeśli wentylacja nie działa lub nie jest dobrej jakości, para połączona z kurzem i tłuszczem osiada nie tylko na sprzęt kuchenny, ale również inne wyposażenie nie koniecznie AGD. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby wentylacja zawsze sprawnie działała, a po gotowanie zalecane jest porządne wietrzenie.
Spójna aranżacja wnętrz
Kuchnia otwarta na salon wymaga spójnej aranżacji i kolorystyce wnętrza. Jeśli nasz pokój dzienny jest w klimacie skandynawskim, kuchnia również powinna prezentować się w tym stylu. Salon i kuchnia będą tworzyć tak zwany „total look”. Aby zachować jednakowy wygląd kuchni połączonej z salonem, dobrze jest wyrobić meble do obu pomieszczeń na wymiar oraz zabudowania sprzętów AGD. Dzięki temu efekt będzie elegancki oraz spójny.
Architektura wnętrz to bardzo wymagająca dziedzina. Jeśli zależy Ci na spójnym połączeniu oraz harmonii warto zgłosić się o pomoc do specjalisty, który dzięki swojemu doświadczeniu oraz wysublimowanym smaku stworzą perfekcyjną jedność pomiędzy dwoma tak różnymi pomieszczeniami, jakimi jest kuchnia, oraz pokój dzienny.
Więcej na temat profesjonalnego projektowanie wnętrz dowiesz się na studioloko.pl
Zobacz też: