Szwedzi, znani na całym świecie ze swojego upodobania do minimalizmu, już w latach 40. ubiegłego wieku próbowali stworzyć kuchnię idealną. Na podstawie obserwacji szwedzkich pań domu oraz szczegółowych obliczeń szukali najbardziej funkcjonalnych i ergonomicznych rozwiązań, odpowiednich ustawień mebli, poręcznych schowków i tym podobnych. Szybko doszli oni do wniosku, że stworzenie jednego wzoru kuchni pasującej do wszystkich domostw jest raczej niewykonalne.
Choć dzięki nim dziś już wiemy, że każde pomieszczenie powinno być dopasowane do potrzeb konkretnej rodziny to możemy jednak stworzyć kilka złotych zasad pomocnych przy urządzaniu miejsca. By wygodna w użytkowaniu kuchnia stała się dodatkowo uporządkowana potrzebna będzie nam często także i spiżarnia. Oto kilka cennych porad jak stworzyć spiżarnię dopasowaną do swoich potrzeb.
Spiżarnia – Praktyczny dodatek do kuchni
Dziś spiżarnia coraz częściej pojawia się zarówno w gotowych, jak i tworzonych od podstaw na zamówienie klientów projektach domów. Dodatkowe, przydatne pomieszczenie, na które nie musimy wygospodarowywać wiele miejsca (spiżarnia może mieć nawet około 2-3 m kw, a już znacząco poprawi nasze codzienne funkcjonowanie) to nie tylko tradycyjna przestrzeń na domowej roboty przetwory. Coraz częściej domownicy decydują się na ulokowanie lodówki w tym właśnie pomieszczeniu, a więc jednego z podstawowych kuchennych urządzeń lub także zamrażarka czy chłodziarka. Oznacza to, że spiżarnia nie jest już traktowana jako miejsce marginalne, a jako główna przechowalnia domowych zapasów. Pomaga to zaoszczędzić miejsce w kuchennej przestrzeni i wykorzystać pozostałe szafki na podręczne AGD czy też zastawy stołowe.
Gdzie ulokować spiżarnię?
Spiżarnia nie zawsze wymaga wygospodarowania osobnego pomieszczenia. Czasami pustą przestrzeń pod schodami czy niezagospodarowaną wnękę można zaadaptować właśnie na takie potrzeby. Zlokalizowanie spiżarni w części domu od strony północnej lub północno-wschodniej wpłynie na utrzymanie odpowiednich warunków w tym pomieszczeniu. Ważne, by miejsce przeznaczone na spiżarnię było nienasłonecznione, najlepiej z niewielkim oknem lub bez niego (warto pomyśleć o oklejeniu okna specjalną folią, by spiżarnia była nieco bardziej zacieniona oraz zabezpieczeniu specjalną moskitierą, która uchroni przed uciążliwymi muchami, pszczołami czy innymi owadami).
Ponadto odpowiednia wentylacja jest podstawą (wywietrzniki, częste wietrzenie). Dzięki niej zadany w pomieszczeniu o jakość powietrza i pozbędziemy się szkodliwiej wilgoci.
Spiżarnia powinna być także sucha i najlepiej nieogrzewana (zdecydowanie bez grzejników) – nieco niższa temperatura pomoże zachować jedzeniu świeżość na dłużej.
Zadbajmy o dobre oświetlenie, najlepiej nienagrzewające się (sprawdzi się na przykład to typu LED) – umiejscowione w kilku miejscach, podświetlające dokładnie zakamarki, ułatwi poszukiwania między zapasami i sprzętem AGD.
Spiżarnia – jak zagospodarować ergonomiczna przestrzeń?
Ważne jest odpowiednie miejsce do przechowywania, dlatego podstawową będą masywne półki na weki, inne artykuły spożywcze czy kuchenne sprzęty. Zróżnicowana odległość między półkami sprawi, że będziemy mogli tam składować nie tylko małe pojemniki i słoiczki, ale też wyższe butelki czy duże opakowania.
Spiżarnia jest zazwyczaj małym pomieszczeniem, dlatego nietrafionym pomysłem mogą okazać się na przykład szuflady, które co prawda są praktyczne i w kuchni sprawiają, że wszystkie produkty widzimy jak na dłoni, to wymagają nieco więcej miejsca, by je wysunąć. Dużo praktyczniejsze okażą się drzwi suwane, jeśli zdecydujemy na zamykane schowki. Nie tylko regały i szafki, ale także przytwierdzane do ściany, stabilne półki mogą okazać się pomocne – możemy je zamontować tam, gdzie nie udałoby się już wstawić żadnego mebla. W niektórych przypadkach warto zainwestować w regały i szafki na wymiar, przygotowywane na zamówienie klienta – doskonale dopasują się do wnętrza, a my nie stracimy ani centymetra cennej przestrzeni!
Produkty i przedmioty używane częściej lub nawet codziennie ulokujmy na niższych półkach, tuż pod ręką, a te mniej popularne w naszym domu na wyższych.
Dodatkowe kosze, pudełka czy pojemniki na przyprawy i sypkie produkty będą idealne do uporządkowania pojawiającego się chaosu. Dzięki temu uda się posegregować artykuły spożywcze (na przykład kategoriami lub częstotliwością używania), a to zdecydowanie przyśpieszy nasze codzienne działanie w kuchni. Pomyślmy też o stojakach na butelki – ulokowane w przeznaczonym do tego miejscu wino nie stłucze się przypadkowo podczas poszukiwań w spiżarni.
Spiżarnia to doskonałe rozwiązanie! Zapasy zrobione na długi czas pomogą zaoszczędzić nam codziennych wizyt w sklepie z powodu kończących się co chwila produktów, a dodatkowo nie będą one zabierały miejsca w naszej kuchni i tworzyły sztucznego bałaganu. W każdej chwili będziemy gotowi na przykład na niezapowiedzianą wizytę gości. Nawet małe pomieszczenie okaże się zbawienne, jednak zadbajmy, by zostało ono odpowiednio zagospodarowane.
Zobacz też: