Konkretny typ zadaszenia decyduje nie tylko o ogólnym wyglądzie budynku, ale przede wszystkim wpływa na architekturę obiektu, umożliwiając konkretną organizację przestrzeni zwłaszcza w przypadku domu z poddaszem użytkowym. W takim wypadku warto zastanowić się nad projektem domu, w którym uwzględniono pełne wykorzystanie przestrzeni znajdującej się pod dachem budynku. Oznacza to wybór konstrukcji dachu mansardowego, który z racji swojego kształtu i właściwości daje najlepszą możliwość zaaranżowania wygodnej i efektywnej przestrzeni poddasza.
Konstrukcja dachu mansardowego – jak powstała?
Historia dachu mansardowego jest stosunkowo krótka. Tego typu konstrukcja wywodzi się bezpośrednio z XVII-wiecznej Francji, a swoją nazwę wzięła od nazwiska francuskiego architekta, François Mansart’a, który jako pierwszy wykonał tego rodzaju zadaszenie. Jest typowym przykładem zadaszenia umożliwiającego lepsze wykorzystanie strefy poddaszowej domu. Dach mansardowy to jeden z charakterystycznych typów zadaszenia o konstrukcji łamanej, w którym wyróżnia się dwie dwupłaszczyznowe połacie o odmiennym nachyleniu.
Czym wyróżnia się dach mansardowy?
Newralgicznym miejscem w całej konstrukcji dachu mansardowego jest załamanie, w którym, przy nieodpowiednim zabezpieczeniu i mniej starannym wykonaniu, z czasem mogą pojawiać się drobne nieszczelności. Stąd potrzeba dokładnego ułożenia warstwy izolacyjnej, która powinna skutecznie powstrzymywać oddziaływanie wilgoci w postaci deszczu lub śniegu. Kluczowe w kontekście prawidłowego uformowania konstrukcji mansardowej wydaje się być precyzyjne wykonanie więźby dachowej, szczególnie w miejscach załamania i przejścia pomiędzy górną i dolną częścią szkieletu. Pomiędzy krokwiami dachu mansardowego układane jest ocieplenie wykonywane najczęściej z wełny mineralnej, ewentualnie ze styropianu. Niezbędna będzie też folia paroizolacyjna, którą układa się od strony wnętrza części poddaszowej domu. Ma ona za zadanie dodatkowo osłonić warstwę wełny mineralnej.
Zalety konstrukcji dachu mansardowego
Ważną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę jest sposób doświetlenia przestrzeni domu zorganizowanej powyżej poziomu parteru. Typowe poddasze w budynkach z klasycznym zadaszeniem dwuspadowym doświetlają albo same okna szczytowe, albo szczytowe wraz z typowymi oknami dachowymi. Jednocześnie przestrzeń tak zorganizowanej strefy użytkowej ograniczają niewygodne i uciążliwe skosy, wymuszające określone decyzje względem urządzenia wnętrza mieszczącego się tuż pod dachem budynku. Konstrukcja dachu mansardowego nie tylko determinuje wygląd okien w tych częściach domu, ale i pozwala na o wiele wygodniejszą organizację poddasza.
Dach dwuspadowy mansardowy
W przeciwieństwie do klasycznego układu dwuspadowego domu z poddaszem użytkowym, dach mansardowy o konstrukcji dwuspadowej (bądź czterospadowej, ponieważ ten rodzaj zadaszenia może być realizowany w obu wariantach) oznacza zastosowanie klasycznych, pełnowymiarowych okien o typowym położeniu wewnątrz ściany, ponieważ boki dachu mansardowego tworzą automatycznie prostą część konstrukcyjną, stanowiącą przedłużenie ścian domu. W ten sposób mały kąt dolnej połaci dachu wyklucza problem dużych, niewygodnych skosów na poziomie poddasza, co przekłada się na lepsze wykorzystanie przestrzeni mieszkalnej.