Czym jest ergonomia w kuchni? Dlaczego warto o nią zadbać już na etapie projektu?
Jedną z najważniejszych cech, jakie powinny charakteryzować właściwie urządzoną kuchnię, jest jej ergonomiczność. Pod pojęciem tym kryje się umiejętne, zgodne z obowiązującymi zasadami zaplanowanie przestrzeni w taki sposób, aby korzystanie z dostępnych w kuchni mebli, akcesoriów i sprzętów było wygodne i właściwie dopasowane do potrzeb użytkowników.
Wbrew pozorom, zaprojektowanie zarówno estetycznej, jak i ergonomicznej kuchni nie jest łatwym zadaniem. Warto więc zlecić wykonanie projektu zabudowy profesjonalistom – zakładowi stolarskiemu, który zatrudnia w swoich szeregach doświadczonych projektantów. W projektowaniu kuchni na wymiar znaczenie ma m. in. układ mebli i wysokość zabudowy, a także dodatkowe wyposażenie szafek i szuflad oraz szereg innych elementów, które powinny zostać uwzględnione w projekcie.
Ergonomiczna kuchnia na wymiar. O czym warto pamiętać ustalając układ mebli?
Kuchnia zaprojektowana zgodnie z zasadami ergonomii jest wygodna, intuicyjna i bezpieczna w użytkowaniu. To pomieszczenie, w którym meble są ustawione w taki sposób, aby potrzebne rzeczy i akcesoria znajdowały się zawsze w zasięgu ręki, a konieczność przemieszczania się czy schylania była ograniczona do minimum. Istnieją układy mebli kuchennych, które zdecydowanie sprzyjają wygodzie i takie, których lepiej unikać, jeśli zależy nam na ergonomii.
ŹródÅ‚o: strona producenta mebli na zamówienie z Warszawy – PracowniaKogut.pl
Za zgodne z zasadami ergonomii kuchnie uznaje się takie, w których meble są rozmieszczone w kształcie litery L, U, a także zabudowy z wyspą i składające się z dwóch, położonych naprzeciwko siebie ciągów mebli. Chcąc zapewnić sobie wygodę w czasie przygotowywania posiłków, warto natomiast unikać kuchni jednorzędowych, których układ jest uznawany za najmniej ergonomiczny.
Meble skrojone na miarę użytkownika ergonomicznej kuchni
Komfort korzystania z kuchni zależy także od wysokości, na jakiej znajdą się blaty i dolne szafki kuchenne. Zamawiając projekt ergonomicznej kuchni, możemy mieć pewność, że meble zostaną dopasowane nie tylko do naszego poczucia estetyki, ale także do wzrostu. Przyjmuje się, że optymalną wysokością, na jakiej powinien znaleźć się blat kuchenny, jest 13 cm poniżej łokci, co w praktyce oznacza, że dla osób niższych będzie się on znajdował niżej niż dla ludzi wysokich.
Nie każdy użytkownik kuchni wie, że podobna zasada obowiązuje także w przypadku wysokości zlewozmywaka. W ergonomicznej kuchni powinien znajdować się on niżej niż pozostałe blaty – 13 cm poniżej łokcia liczone jest bowiem od jego dna. Podobna zasada obowiązuje w przypadku strefy z płytą grzewczą, która również powinna znaleźć się niżej niż reszta blatów. Zasadę tę warto jednak wcielić w życie urządzając kuchnię z wyspą, gdzie różnica w poziomie blatów nie będzie aż tak rzucała się w oczy, co w przypadku zabudów ciągłych.
Nowoczesne rozwiązania, które podnoszą komfort korzystania z kuchni
Aby korzystanie z kuchni było wygodne, jej użytkownicy muszą mieć zapewniony także dobry dostęp do szafek i ich całej zawartości. Zdecydowanie lepiej od standardowych otwieranych szafek w dolnej zabudowie sprawdzają się szuflady – można je bowiem w pełni wysunąć i w ten sposób uzyskać szybki i wygodny dostęp do znajdujących się w nich przedmiotów. W ich organizacji pomocne są także podwójne szuflady. Wygodne sięganie po produkty umieszczone w górnej części zabudowy umożliwiają natomiast uchylne lub przesuwne fronty, a także otwarte półki i relingi.
Projektując od podstaw swoją nową kuchnie, nie należy zapominać o sprzętach AGD. One także powinny zostać zamontowane na odpowiedniej, łatwo dostępnej wysokości. Dobrym pomysłem dla osób, które sporo pieką, jest umieszczenie piekarnika na wysokości blatu, aby ograniczyć konieczność schylania się. We właściwym rozmieszczeniu sprzętów kuchennych pomoże zasada tzw. trójkąta roboczego. Określa on miejsce zabudowy, w którym powinny znaleźć się trzy podstawowe urządzenia AGD – lodówka, zlewozmywak i kuchenka, dzieląc kuchnię na trzy kluczowe strefy funkcjonalne: zapasów, zmywania oraz gotowania/pieczenia.