Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Wnętrza / Kominki / Aranżacje wnętrz z kominkiem w roli głównej

Aranżacje wnętrz z kominkiem w roli głównej

W domach jednorodzinnych jednym ze sposobów ogrzewania wnętrz jest instalacja kominka. Od decyzji inwestorów zależy, czy będzie on miał przede wszystkim funkcję dekoracyjną i jedynie dopełni inny rodzaj instalacji grzewczej, czy też zapewni ciepło w całym budynku. Swoje oczekiwania właściciele muszą określić już na etapie wybierania projektu, by odpowiednio wcześnie przygotować elementy wybranego systemu. Najpopularniejsze rozwiązania, dzięki którym można ogrzać cały dom, to kominek z płaszczem wodnym oraz DPG.

Kominek, czyli centrum domu

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z centralnym ogrzewaniem wodnym. Jego sercem jest wkład kominkowy z wymiennikiem ciepła podgrzewającym wodę, która następnie krąży w sieci kaloryferów rozlokowanych we wszystkich pomieszczeniach domu. Zaletą systemu jest możliwość kontrolowania temperatury w pomieszczeniach dzięki grzejnikom z termostatami. Kominek z płaszczem wodnym może również spełnić drugą funkcję i zapewnić mieszkańcom ciepłą wodę użytkową.

Pod skrótem DPG kryje się system dystrybucji gorącego powietrza. Jest to rozwiązanie niedrogie, proste w wykonaniu i pozwalające szybko ogrzać pomieszczenia – z tego powodu często pojawia się w domach letniskowych służących właścicielom również zimą. Ciepłe powietrze trafia do przewodów, dzięki którym jest transportowane do pokoi, a następnie wydostaje się kratkami i anemostatami w ścianach lub suficie.

Kominek może funkcjonować także całkowicie niezależnie od innych systemów grzewczych i wówczas jest najczęściej ozdobą pokoju dziennego. Bez względu na to, które rozwiązanie wybiorą inwestorzy warto sprawić, żeby źródło ciepła stało się także elementem współgrającym z całą aranżacją pomieszczenia. Kominek nie musi kojarzyć się wyłącznie z wnętrzami rustykalnymi ale podkreśli także minimalistyczny charakter nowoczesnego wnętrza.

 

Kominek – serce salonu

Ogień palący się w kominku mimowolnie przyciąga wzrok, dlatego gdy pojawia się w salonie, to wokół niego zwykle toczy się życie rodziny. Pokój dzienny jest także miejscem, w którym spotykają się domownicy, by wspólnie oglądać telewizję; konieczne staje się zatem pogodzenie tych obu elementów. Najlepiej, by znalazły się na równoległych ścianach, a nie obok siebie.

Jeśli salon jest na tyle duży, by wydzielić w nich niezależne strefy, kominek może stać się częścią oddzielnego kącika wypoczynkowego. Wspaniale będzie prezentował się w otoczeniu wygodnych foteli oraz biblioteczki.

Kolejna ciekawa propozycja to instalacja kominka na granicy salonu i części jadalnej. Będzie widoczny dla użytkowników obu stref i stanie się łącznikiem pomiędzy nimi. W takiej aranżacji szczególnie efektownie wyglądają kominki narożne o większej szybie obejmującej dwie strony.

 

Od klasyki do nowoczesności

Szeroka oferta producentów kominków sprawia, że inwestorzy mogą dobrać model, do każdego wnętrza. Proste wkłady kominkowe z dużą szybą lub warianty narożne najczęściej wybierają właściciele nowoczesnych domów. Zdobienia i ornamenty pojawiające się na żeliwnych korpusach podkreślą z kolei charakter bardziej stylowego wnętrza.

Nawet najprostszy wkład kominkowy może zyskać niepowtarzalny charakter dzięki wykończeniu. W tym względzie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Duże możliwości daje klinkier – chętnie wybierany ze względu na łatwość montażu i wiele dostępnych wariantów i kolorów. Stylowo prezentować będzie się także kamień. Jego cena jest wyższa, ale za to materiał wyróżnia się trwałością na wysoką temperaturę i uszkodzenia, które mogą pojawić się w czasie użytkowania kominka. We wnętrzach w stylu loftowym na obudowie kominka świetnie sprawdzi się również beton. Nawet w salonie, gdzie królują antyki i eleganckie dodatki, może pojawić się pasujący do całości kominek – ciekawym rozwiązaniem jest wówczas stworzenie obudowy ze sztukaterii. Ilość zdobień i stopień skomplikowania konstrukcji zaważy na ostatecznym efekcie. Czy bliżej mu będzie do klasycznego angielskiego salonu czy płacowego wnętrza, zależy tylko od inwestorów.

 

Kominek w innej odsłonie

Salon to pomieszczenie, które najbardziej kojarzy się z dodającym przytulności kominkiem. Jednak na tym nie kończą się możliwości jego wykorzystania w domowej przestrzeni. Jeśli kuchnia jest wystarczająco duża i połączona z jadalnią, może okazać się świetnym miejscem na instalację kominka. Wciąż wiele osób właśnie tam lubi spędzać czas z całą rodziną, siedząc przy wspólnym stole. Wystarczy ustawić dodatkowy fotel, by uzyskać także wygodne miejsce do odpoczynku.

Trudno wyobrazić sobie współczesny dom jednorodzinny bez zagospodarowanej przestrzeni na zewnątrz. Taras w letnie dni staje się uzupełnieniem salonu, gdzie mieszkańcy mogą odpocząć czy zorganizować przyjęcie w gronie znajomych. Nic dziwnego, że architekci prześcigają się w pomysłach na uatrakcyjnienie tej części domu. Również tam może pojawić się kominek jako element dekoracyjny. Jego ciepło uprzyjemni też chłodniejsze noce, które rodzina chciałaby spędzić, odpoczywając na tarasie.

 

Alternatywa dla kominka?

Zainstalowanie tradycyjnego kominka w bloku lub w sypialni nie wydaje się dobrym pomysłem. Dla osób, które pomimo przeszkód architektonicznych nie chcą rezygnować z widoku ognia, zaproponowano jednak alternatywę w postaci biokominków. Nie imitują one dymu, nie wymagają podłączenia kominowego, a po wypaleniu biopaliwa nie pozostaje popiół. Te zalety w połączeniu z efektownym wyglądem przysporzyły biokominkom wielu zwolenników.

W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań biokominek nie zapewni nam dostatecznego ogrzewania wnętrza, biopaliwo nie jest też tanie, więc jest to raczej rozwiązanie o charakterze typowo dekoracyjnym. Tym bardziej, że urządzenie łatwo przenieść a nawet zupełnie zdemontować, gdy zdecydujemy się zmienić wystrój wnętrza.

Kominki w wielu wariantach i aranżacjach zachęcają do uwzględnienia tego elementu w projekcie jednorodzinnego domu. Architekci idą jednak coraz dalej i proponują, by umieszczać je na tarasach lub wykorzystywać nowoczesne biokominki. Jedno jest pewne – bez względu na aranżację wnętrza można dobrać do niego odpowiedni kominek.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty stajni

Projekty altan ogrodowych

Zobacz Również

TOP 5 porad na temat aranżacji salonu z wykorzystaniem odpowiednich mebli

Salon jest reprezentacyjną częścią domu, dlatego wymaga precyzyjnego i przemyślanego wykończenia. W przypadku tej przestrzeni nie sprawdzą się pierwsze lepsze rozwiązania z katalogu wnętrzarskiego. Przygotowana aranżacja musi być idealnie dopasowana do gustu właściciela oraz specyfiki danej przestrzeni. Poznaj nasze porady na temat aranżacji salonu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *