Najlepszy materiał na strop to taki, który idealnie wpisze się w oczekiwania inwestora. Na szczęście, wybór jest spory – można postawić na trwałość, ciszę lub wersje ekonomiczną.
Najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym dziś w domach jednorodzinnych są stropy gęstożebrowe. Ceni się je za wszechstronność, sporą możliwość adaptacji. Nie wiążą się również z problemami – zwykle ich ułożenie okazuje się stosunkowo niedrogie oraz łatwe. Z prefabrykowanych belek z betonowymi stopkami i zbrojeniem kratownicowym powstają tzw. żebra. One – poprzez wieńce – przenoszą obciążenie na ściany. Im więc bardziej gęsty rozstaw belek, tym bardziej strop jest odporny na obciążenia. Wolna przestrzeń wypełniania jest pustakami, a na całość nakładany zostaje beton. Wtedy strop jest gotowy.
Stropy od betonu po ceramikę
W tej technologii jest spora możliwość wyboru. Stropy gęstożebrowe różnią się bowiem nie tylko rodzajami belek, ale i kształtami oraz formą wypełnienia. I tak w przypadku stropów Teriva, pustaki są betonowe lub keramzytobetonowe. W pierwszej wersji ważą od 300 do ok. 500 kg/m kw. Stropy keramzytobetonowe są lżejsze – to waga od 230 do 300 kg/m kw.
Stropy gęstożebrowe z betonu komórkowego polecane są w miejscach, gdzie liczy się precyzja w związku z nieregularnymi kształtami. Pustaki mają otwory, co pozwala na optymalne dopasowanie ich między belkami. Stropy w tej technologii ważą ok. 300 kg/m kw. i cechują się przede wszystkim bardzo dobrą izolacją dźwięków.
Błędem jest założenie, iż ciszy nie zagwarantują stropy styropianowe. Są lżejsze – ważą nieco ponad 200 kg/m kw – i cieńsze, jednak w połączeniu z betonową warstwą również skutecznie tworzą izolację dźwiękową. Okazują się również doskonałym rozwiązaniem tam, gdzie priorytetem jest ciepło. Współczynnik jego przenikania to ok. 0,4 W/m kw.
Mniej popularne są wersje ceramiczne, które doskonale sprawdzają się w testach izolacji akustycznej.
Masywne płyty prefabrykowane
Alternatywą dla stropów gęstożebrowych są wykonywane z prefrabrykowanych płyt. Betonowe są ciężkie, masywne – nawet mimo tworzonych w nich otworów, które mają zmniejszyć wagę. Atutem jest spora uniwersalność. Najkrótsze tego rodzaju płyty mają 2,4 m, ale można zamówić elementy długie nawet na kilkanaście m. Strop płytowy będzie z pewnością wykonany szybciej, ale okazuje się operacją poważniejszą – choćby ze względu na zaangażowanie dźwigów.
Strop drewniany tam gdzie drewno
Stropy drewniane dedykowane są głównie do budynków o konstrukcji właśnie z tego materiału. Nie jest to jednak zasada, od której nie ma odstępstw. Drewno to tworzywo dobrze nadające się na stropy – pod warunkiem jednak, iż wykonawca cechuje się wyjątkową precyzją i starannością przy układaniu belek nośnych oraz poszycia.
Zobacz gotowe projekty:
Halo?! Z czego najlepiej jest zrobić strop, żeby był wytrzymały,a konstrukcja domu niezbyt obciążona??? Zastanawiam się bardzo poważnie nad ceramiką. Podobn to jakies nowoczesne rozwiązanie, nowa technologia i tak dalej. Ktoś ma tez ten sam dylemat w ostatnim czasie?
Serio takie stropy można zrobić z bloczków z betonu komórkowego i z pustaków ceramicznych ? mnie się to kojarzylo tylko z budowaniem ścian i z ich ocieplaniem, bo takie materiały raczej funkcjonują bardziej jak materiały do izolacji termicznej, przynajmniej u nas. Dobrze wiedzeć, bo to dodatkowo ocieplenie stropu. Sweitny pomysł ! W ogóle ktoś już coś takiego robil na swojej budowie ?