Dom wymaga solidnych murów, dlatego tak ważny w tym przypadku jest wybór mocnego materiału, który sprawi, ze nasz dom będzie trwały i bezpieczny. Pojawia się wówczas dylemat jakie tworzywo spośród bogatej oferty proponowane przez różne firmy sprawdzi się najlepiej. Obecnie najpopularniejszymi budulcami najczęściej wybieranymi przez klientów jest bloczek z betonu komórkowego oraz pustak ceramiczne. Pomocne w zdecydowaniu się na odpowiedni dla nas materiał będzie przeanalizowanie parametrów, wad i zalet obu wyżej wymienionych.
Bloczek z betonu komórkowego. Czy warto w niego inwestować?
Bloczki z betonu komórkowego to lekki materiał budowlany, który doskonale gromadzi ciepło, jest ognioodporny, a ponadto prosty w obróbce. Projekty domów murowanych – beton komórkowy jest odpowiedni zarówno jako termoizolator, a także jako izolator akustyczny. Produkowany z połączenia piasku, cementu i wody z dodatkiem proszku aluminiowego nadaje się do postawienia budynku składającego się z kilku kondygnacji. Nazywany też gazobetonem ma współczynnik przenikania ciepła między 0,075 W/(m·k) a 0,16 W/(m·k) w zależności od odmiany materiału i jego jakości. Ściany wykonane z bloczków z betonu komórkowego pochłaniają wilgoć i są uznane za „oddychające”, dzięki swojej porowatej strukturze. Wielkość wykonanych z betonu komórkowego bloczków pozwala także skrócić czas potrzebny na budowę. Do wad tego tworzywa należy zdecydowanie jego kruchość. Nie jest on zbyt wytrzymały. Gazobeton odpowiedni jest przede wszystkim do tworzenia ścian jednowarstwowych.
Pustak ceramiczny – jakie są jego wady i zalety?
Drugim powszechnie używanym materiałem jest pustak ceramiczny produkowany z gliny na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tradycyjne wypalanie bloczków w wysokiej temperaturze, dochodzącej nawet do 900 stopni Celsjusza. Druga metoda różni się jedynie elementami masy potrzebnej do wypalenia pustaków. Oprócz gliny w skład tworzywa wchodzą trociny lub włókna drzewne, co wspomaga gromadzenie ciepła. Dlatego współczynnik lambda dla każdego rodzaju pustaka jest zróżnicowany i waha się między 0,12 a 0,85 W/(m·k). Za wyborem tego materiału przemawia wiele jego zalet jak choćby ponadprzeciętna wytrzymałość czy właściwości termoizolacyjne. To również doskonała izolacja akustyczna i szybkie budowanie (czas realizacji projektu wykonanego z pustaków jest znacznie krótszy niż jego odpowiednika z cegieł). Pustaki ceramiczne wyróżniają się również ognioodpornością i dość małą nasiąkliwością.
Koszty budowy za pomocą pustaka ceramicznego i bloczku z betonu komórkowego.
Cena wymurowania 1 metra kwadratowego ściany to nie tylko główny materiał i koszt wynajęcia odpowiedniej ekipy budowlanej. Trzeba pamiętać o doliczeniu niezwykle istotnych dodatków jak kleje, zaprawy czy tynki. Dla fachowców za wykonanie 1 metra kwadratowego powierzchni trzeba doliczyć średnio 30-40 złotych, niezależnie od rodzaju materiału z jakim pracują. Rozpiętość cenowa między ścianami jedno-, dwu- i trójwarstwowymi wynosi od 160 złotych do nawet 350 złotych za metr kwadratowy, na którym zmieści się od około 16 do aż 30 pustaków ceramicznych lub bloczków z betonu komórkowego w zależności od ich wielkości i grubości. Stworzenie ściany jednowarstwowej będzie nas kosztowało między 160 a 210 złotych za każdy 1 metr kwadratowy. W skład tej ceny wchodzą bloczki gazobetonowe za około 100 złotych lub nieco droższe pustaki za około 140 złotych. Orientacyjna cena zapraw i klejów to kolejne 20-25 złotych. Tyle samo musimy doliczyć za otynkowanie zewnętrzne powierzchni. W przypadku ściany dwuwarstwowej koszty nieznacznie wzrastają i sięgają maksymalnie około 220 złotych. Natomiast ściana trójwarstwowa może nas kosztować nawet 350 złotych. Jej wybudowanie wiążę się z zakupem dodatkowych kotew, których ceny wahają się od 5 do nawet 15 złotych za metr kwadratowy.
Coraz więcej inwestorów decyduje się właśnie na pustaki ceramiczne lub bloczki z betonu komórkowego. Dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym, materiały te zdobywają coraz większą popularność. Należy jednak mieć świadomość, że nie każde rozwiązanie będzie odpowiednie dla naszego budynku, dlatego decyzję warto przekonsultować ze specjalistami.
Co się bardziej opąłca pustak czy bloczek z betonu komórkowego? bo w sumie nie widzze różnicy… który ma mniejszy współczynnik przenikania ciepła? Zastanawiam się nad budowa a podobno dzięki takim materiałom można zaoszczedzic na ociepleniach bo te materiały są termoizolacyjne
W sumie ceny są porównywalne obu materiałów, zależy czy robisz scaine jedno, dwu czy trzywarstwwowa. Wtedy masz jakaś róznice w kosztahc i co calkiem sporo. Do tego robocizna za około 40 złotych. Chyba z własnego doświadczenia mogę polecić pustak ceramiczny bardziej niżbloczek z betonu komórkowego. u mnie zdał egzamin, ale z tego co wiem oba maja swoje wady i zalety i są na podobnym pozimie skuteczności. Pzreanalizuj to co jest w artykule. Tam masz wynotowane wady i zalety będziesz miał łatwejnustalic co jest dla ciebie odpowiedniejsze do twojego domu
dzięki za podpowiedź!!! Skoro koszty sa porównywalne, to jak się nadarzy okazja pogadam ze znajomymi budowlańcami co by proponowali. Pozdrawiam serdecznie i miłego tygodnia.
Koszty jednego i drugiego są w sumie w miarę porównywalne, także trzeba się tylko zastanowić co jest bardziej skuteczne. Robocizna też kosztuje tyle samo i w przypadku bloczków z betonu komórkowego i pustaków ceramicznych. Ale to chyba lepsze niż zwykła cegła, na pewno skuteczniejsze jeśli chodzi o zapewnienie w domu odpowiedniej izolacji i potem nie ma potrzeby az takw szytskeigo ocieplac i uszczelniać bo mury sa porządne