Należy dokonać analizy techniczno-ekonomicznej i obliczyć wartości współczynnika U (przenikania ciepła) miejsc tracących ciepło. Dom energooszczędny budowany jest w formie zwartej bryły, zwykle w formie sześcianu lub prostopadłościanu z możliwością adaptacji poddasza. Projekty domów w kształcie litery H, L i inne nie są wskazane w przypadku domów pasywnych. Jednak przy spełnieniu kilku zasad, każdy budynek można przekształcić w budynek energooszczędny. Dach wskazany jest płaski albo dwuspadowy o małym kącie nachylenia, jednak przy Polskim klimacie o wysokim natężeniu opadów śniegu wybierane są projekty z dachem o dużym kącie spadu, co dodaje budynkom również uroku. Ważny jest nie kąt opadania dachu, lecz jakość ocieplenia i izolacji poddasza. Nie ma zatem przeciwwskazań, aby nawet piętrowy dom przekształcić w dom pasywny poprzez odpowiednią izolację powierzchni ogrzewanej od środowiska np. poprzez izolację cieplną na stropie górnej kondygnacji przy przykryciu dwu- lub czterospadowym dachem. Układ ze strychem jest więc bardzo dobrą strefą buforową zatrzymującą ciepło zimą, i nadmiar ciepła w okresie letnim. Dom pasywny to budynek o niskim zapotrzebowaniu na energię dzięki dodatkowym źródłom energii odnawialnej, czyli przydomowe wiatraki, panele solarne, czy pompa głębinowa. Domy nowoczesnej generacji są skonstruowane solidnie, a 90% grubości ścian stanowi odpowiednia izolacja cieplna. Ogrzewanie nowoczesnego domu pasywnego opiera się na kominkach z płaszczem wodnym, kolektorach słonecznych i pompach ciepła, które w realny sposób zmniejszają koszt ogrzewania wody i domu. Instalacja pompy ciepła ma sens przy jednoczesnym skorelowaniu z ogrzewaniem podłogowym, a koszt pompy powietrznej to 20-25 tys. zł, natomiast pompy ciepła gruntowego kosztują 40-50 tys. zł.
Cechy domu energooszczędnego (pasywnego)
Istnieje wiele przepisów na tani w utrzymaniu i łatwy w ogrzaniu dom. Energooszczędność jest obecnie modnym pojęciem, dlatego warto przeanalizować rzeczywiste korzyści z użytkowania konkretnych rozwiązań Eko domu.
Gdzies czytałąm, ze jest różnica miedzy pasywnym a energooszczędnym, w sensie, że nie jest to to samo chociaż oba są raczej do oszczędzania i ekologicznego budowania. Paywny jest raczej droższy w budwoie, bo wymaga drogich instalacji, wysokiej klasy materiałów budowlanych i specjalistów a takich od budownictwa pasywnego w Polsce jak na lekarstwo. To jest jesczez raczje raczkująca dziedizna u nas w kraju. Za to energooszczędne może, ale nie musi spełnaić az tak tych wszystkich surowych wymogów. Też da się oszczędzieć, ale jednak przy pasywnym oszczędzamy wieće. Czy ktoś wie co i jak dokałdnie? O ile droższa jest budowa takich domów i jakie mogą być w tym przypadku oszczędności? Dzięki za info!
Tak, masz racje. Też czytałem że jest róznic między paswynym a energooszczędnym domem i ze to wcale nie to samo. Co do kosztów budowy chyba są wyższe o jakieś 30%, ale możesz starać się o dopałty z funduszu i na dom pasywny można dostać az 50 tysięcy złotych. Co do oszczędności to raczej sa bardzo duże i taka iwnestycja szybko się zwraca bo taki dom zużywa chyba 15kWh na metr kwadratowy rocznie, a w normalnym domu takie zużycie to co najmniej 60 kWh na metra kwadratowy na rok chyba z tego co pamiętam. W dodatku masz energie słoneczną, pomy ciepła, wszytsko to pozwala zachować ciepło wenwatrz i nie tracisz tyle pieniędzy na ogrzewanie co w tradycyjnym domu.
A czy ocieplenie przy Domach Energooszczędnych tez jest jakieś specjalne czy raczej zwyczajne? Mam na myśli styropian i tego typu rzeczy czy już potrzeba innych substnacji wytrzymalszych które będą odporne na takie przenikanie ciepła, mostki termiczne itp.?