Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Wnętrza / Kuchnie / Co trzeba wiedzieć na temat układania płytek podłogowych?

Co trzeba wiedzieć na temat układania płytek podłogowych?

Wybór płytek podłogowych

 

Rodzaje płytek podłogowych

Zanim zacznie się układać płytki podłogowe, należy przede wszystkim zdecydować się na ich rodzaj. Do najpopularniejszych opcji należą:

 

  • płytki ceramiczne – są trwałe, łatwo je czyścić, a dodatkowo mogą mieć naprawdę różnorodne kolory i wzory. Świetnie nadają się do łazienek i kuchni;
  • płytki gresowe – charakteryzują się dużą twardością i odpornością na ścieranie. Dobrze sprawdzają się w miejscach o dużym natężeniu ruchu;
  • płytki kamienne – wykonane na przykład z marmuru lub granitu. Są eleganckie, ale zwykle droższe niż inne rodzaje płytek. Kamień wymaga ponadto specjalnej impregnacji oraz dużej dbałości;
  • płytki winylowe – ciekawa alternatywa dla tradycyjnych płytek. Ich montaż jest naprawdę bardzo prosty, a dodatkowo są bardzo trwałe i odporne na blaknięcie czy zarysowania.

Kolory i wzory płytek

Kolor i wzór płytek powinny być odpowiednio dopasowane do reszty wnętrza. Jasne płytki mogą optycznie powiększać całą przestrzeń, podczas gdy ciemne sprawiają, że wnętrze staje się bardziej eleganckie. Wzory geometryczne lub mozaiki są ciekawym dodatkiem, ale warto zachować w ich przypadku umiar, aby nie przytłoczyć pomieszczenia za mocno.

Przygotowanie powierzchni

Sprawdzenie podłoża

Podłoże pod płytki podłogowe musi być idealnie równe, suche i czyste. Wszelkie nierówności mogą prowadzić do pęknięć lub odpadania płytek. Warto zastosować samopoziomującą wylewkę, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię.

Izolacja przeciwwilgociowa

W pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak łazienka czy kuchnia warto zadbać o odpowiednią izolację przeciwwilgociową. Zapobiega to przedostawaniu się wilgoci pod płytki, co mogłoby doprowadzić do powstawania pleśni czy odklejania się płytek.

Proces układania płytek podłogowych

Wybór kleju

Klej do płytek powinien być dopasowany do rodzaju płytek oraz typu podłoża. W przypadku płytek gresowych zaleca się stosowanie kleju elastycznego, który lepiej przylega do twardych materiałów. W miejscach o dużym natężeniu ruchu warto użyć kleju o podwyższonej wytrzymałości.

Układanie płytek

Przed rozpoczęciem układania płytek warto dokładnie przemyśleć ich układ. Można rozpocząć od środka pomieszczenia lub od jednej ze ścian, w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać. W zachowaniu równych odstępów między płytkami pomogą krzyżyki dystansowe.

Fugowanie

Po ułożeniu płytek i wyschnięciu kleju (zwykle po 24 godzinach) można przystąpić do fugowania. Fuga nie tylko zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci między płytki, ale także wpływa na końcowy wygląd podłogi. Fugi mogą mieć różne kolory – można dopasować je do płytek albo stworzyć ciekawy kontrast.

Zakończenie prac

Czyszczenie i pielęgnacja

Po zakończeniu fugowania należy dokładnie oczyścić płytki z resztek fugi i kleju. W tym celu najlepiej użyć wilgotnej gąbki lub ściereczki. Najważniejsze jest to, aby nie dopuścić do zaschnięcia pozostałości – mogą okazać się one trudne do usunięcia.

Opcjonalna impregnacja

Niektóre rodzaje płytek, jak te wykonane z kamienia naturalnego, wymagają impregnacji, która dodatkowo zabezpieczy je przed wnikaniem brudu i wilgoci. Proces ten powinien być regularnie powtarzany, aby powierzchnia zachowała wysoką trwałość oraz estetykę.

Dzięki wiedzy na temat układania płytek ich samodzielny montaż nie będzie sprawiał problemu. Warto jednak pamiętać o zachowaniu precyzji i odpowiednim przygotowaniu się do tego procesu.

Zobacz Również

Poręczna spiżarnia – ład i porządek w kuchni

Szwedzi, znani na całym świecie ze swojego upodobania do minimalizmu, już w latach 40. ubiegłego ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *