Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Czym jest Strop Ackermana?

Czym jest Strop Ackermana?

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych – od jego wytrzymałości oraz stabilności uzależnione jest w dużej mierze bezpieczeństwo stawianego budynku. Ma skutecznie przenosić obciążenia użytkowe, usztywniać dom, a jednocześnie też pełnić rolę przegród odpowiedzialnych za utrzymywanie ciepła oraz chłonięcie dźwięków. Strop Ackermana był przez lata najczęściej stosowanym w Polsce typem stropu monolitycznego o sztywnym wypełnieniu. Od kilku lat zauważalna jest jednak zmiana tendencji. Stropy Ackermana są bowiem wypierane przez prefabrykaty typu filigran.

Ceramiczny strop Ackermana to strop gęsto żebrowy betonowany w miejscu budowania. Pustaki stanowią jego wypełnienie nadając kształt żeberkom żelbetowy. Jednocześnie stanowią podkład dla warstwy sufitowej.

Jak robi się strop Ackermana

Wykonywany jest z pustaków ceramicznych o wysokości 15, 18, 20 lub 22 cm, szerokości 30 cm i długości 19,5 lub 29,5 cm Konstrukcję nośną stropu Ackermana tworzą żebra żelbetowe o rozstawie osiowym 31 cm. Te współpracują z płytą betonową, która wylewana jest na pustakach. Żebra opierają się na ścianach nośnych dzięki wieńcowi. Wysokość pustaków jest dobierana. Uzależnia się od rozpiętości i obciążenia stropu. Tak więc – im zaplanowane obciążenie i rozpiętość stropu są większe, tym wyższe powinny być pustaki.

Cechą charakterystyczną stropu Ackermana jest brak podciągów i żeber. Płyta w tym projekcie oparta jest na słupie, który rozszerza się na górze. Taka technologia – o ile połączona jest z zastosowaniem pustaków ceramicznych oraz zbrojonych belek – pozwala na wysokie możliwości nośne. Tego rodzaju strop jest również świetną formą izolacji – zarówno pod względem dźwięków jak i ciepła.

Niewątpliwie na popularność stropów Ackermana w Polsce wpływa kwestia łatwości ich wykonania. Prace można prowadzić bez użycia specjalistycznych maszyn. Według szacunków, doświadczona kilkuosobowa ekipa budowlana może w ciągu kilkudziesięciu godzin stworzyć ponad 130-metrowy strop, który jest przygotowany do wylania warstwy nadbetonowej. Już po dwóch tygodniach możliwe jest postawienie ścian.

Brak wzmacniającej, betonowej płyty górnej to w przypadku stopów Ackermana ogromna zaleta pozwalająca na redukcję kosztów inwestycji. Ta technologia wymaga jednak bardzo solidnego rusztowania. Oryglowanie musi być wykonane nadzwyczaj precyzyjnie – od dokładności uzależniona jest bowiem późniejsza jakość stropu. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie okrągłych stempli, których średnica jest niemniejsza niż 14 cm. Ważne też, by deski, z których tworzone są rygle poprzeczne miały minimum 40 milimetrów.

Zobacz gotowe projekty:

Projekty stajni

Projekty hoteli

Projekty domów drewnianych

Jakim betonem zalać strop Ackermana

Gdy konstrukcja podpierająca jest gotowa, pustaki ułożone, a zbrojenie w pełni gotowe – strop Ackermana może zostać zalany betonem. Ten powinien mieć klasę B25. Ona zapewnia wyższą jakość wykonania, choć przyjmuje się, iż możliwe jest też użycie klasy B20. Beton powinien być wylewany w zakresie temperatur 6-25 stopni Celsjusza. Przez kilka pierwszych dni po operacji należy polewać go wodą. Zdjęcie podpór zalecane jest najszybciej po około miesiącu. Zaleca się jednak, by przedłużyć ten okres nawet do dwóch – dzięki temu można liczyć na znacznie lepszą wytrzymałość powstałego stropy Ackermana.

Zobacz Również

domowa sauna

Zalety korzystania z sauny domowej

Domowe saunowanie – twoja codzienna oaza spokoju Kiedy dom stać się może przystanią wypoczynku i ...

6 komentarzy

  1. Gość

    Pewnie nawet większość nie jets świadoma że ma u siebie w domu takiego rodzaju strop Ackermana. Ale nadal zastanawiam się na czym to dokałdnie polega. Bo czytam ten opis i tak nie do końca mogę zrozumieć co i jak ? ktoś może wytuaczyć mi dokładnie jak to się w ogol erbie, jak się za to zabrać tak generalnie…

  2. Gość

    Jest to po prostu solidny, sztywny strop, wypełniony, gęstożebrowy, najczęściej stosowany w Polsce, pewnie dlatego ze najtańszy bo raczej kosztuje poniżej stówki za metr kwadratowy. Ma poprtuwypełnienie miedzy żebrami. Inne takie nowoczesne są innymi wypełniaczami i sa trochę droższe, tak do 150 złotych nawet za matr kwadratowy.

    • Gość

      Własnie pewnie ze względu na cene Strop Ackermana jest taki popularny w Polsce. Jest dobry jakościowo. A poniżej 100 zlotych za metr kwadratowy to uczciwa niska cena. Nowe technologie teraz je wypierają, ale jednak tradycyjna technologia cały czas trzyma się mocno, przynajmniej u nas w kraju.

  3. xyz

    Tutaj na stronie o stropach gestożebrowych sa jakieś wzmianki o stropie Ackermana i w ogóle o innych rodzajach, pewnie dzięki temu można porównać. https://www.archido.pl/porady/strop-gestozebrowy/ Strop Ackermana ciągle popularny bo ma dobre właściwości nośne i jest niedrogi, dlatego cały czas nie traci na popularności. Pozdrawiam

  4. arek

    a nie orientujecie się może czy strop ackermana wymaga jakiegoś spcejlanego betonu czy ozna to zalac czymkowliek? Oczywiście w odpowiednich warunkach pewnie tak pozywej co najmniej 10 stopni Celsjusza, bo jednak przy minus 10 mikt się w zalewanie stropu zawzwyczaj nie bawi ;-) jak ktoś coś wie to dajcie znac. Pozdrowienia Archido

  5. Pati

    słyszałam o jakimś chyab netonie co można go zalewac do -8 ale pewnei technologia poszął dalej i są jeszcze lepsze, ale są tez takie specjalne preparaty co przyspeiszaja wizanie się betonu i naprawdę szybko to wszytskoz asycha i jest bezpoecznie, a poza tym jak na przykład robi się wylewki albo cos kładzie w środku to można załączyć ajkieś osuszarki ijakieś grzejniki żeby to wszytsko nie popękało. Ale nie wiem jak to teraz działa, może ktoś z czytelników Archido ma takie doświadczenia ipotwierdzi? pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *