W dzisiejszych czasach, gdy używanie alternatywnych źródeł energii jest nie tylko modne, ale i niezwykle ekonomiczne, trudno nie dostrzec potencjału energii słonecznej, która zaczyna zdobywać coraz to większą rzeszę zwolenników. Project Sunroof to najnowszy pomysł stworzony przez Google, za pomocą którego będzie można obserwować dachy budynków i określić zasadność ich pokrycia panelami fotowoltaicznymi w przełożeniu na ilość energii elektrycznej, jaką w ten sposób można wyprodukować. Czy wszystkie dachy nadają się do tego typu inwestycji?
Jak Google chce to zrobić czyli na czym polega idea Project Sunroof – dachy pod lupą?
Project Sunroof ma za zadanie określić hipotetycznie zasoby energii jakie można by było wyprodukować instalując panele fotowoltaiczne. Jak Google chce to zrobić? Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych w wysokiej rozdzielczości oraz podstawowych danych na temat nasłonecznienia. Google wprowadza także specjalne narzędzie do analizy kosztów opłacalności inwestycji w panele. Ale to nie wszystko, narzędzie pomoże w wyliczeniu ilości paneli na dany dom, a nawet nakieruje na właściwego ich producenta.
Kiedy Project Sunroof dotrze do Polski?
Na dzień dzisiejszy Project Sunroof sprawdzany jest w wybranych miastach w Stanach Zjednoczonych. Czy będzie on rozszerzany na inne państwa – nie wiadomo. Istnieją dwie możliwości: albo Project Sunroof błyskawicznie rozprzestrzeni się i zyska popularność albo Google wycofa się z tego pomysłu. W przypadku pierwszej opcji, dotrze również do Polski.
Wow..Naprawdę? Jeśli tak, to niesamowity pomysł. Ciekawe jakby to wyglądało ( korzystanie płatne)? Mam nadzieje, że dobrze to cuda do nas :D
cześć! Co z tym projektem sunroof? Czy to jest dostępne w Polsce i działa? Wiem że jeszcze spory czas temu byłow fazie testów i to w USA…chcemy wybudować dom pasywny, może nawet uda nam się łatwić dopłatę. Musi być przyjazny środowisku. Chcemy zdecydować się na panele słoneczne, ale nie wiemy czy w nasyzm rejonie wystarczy słońca…taki program bardz by nam pomógł w podjęciu decyzji, żeby sprawdzić czy to w ogóle ma jakiś sens.
Szczerze to właśnie nie wiem czy to weszło. Ale kolektiry słoneczne zawsze wam się przydadzą, chyba, ze mieszkacie w środku lasu to promienie słoneczne d Was nie dolecą. Ale generlnie poleca się montowanie solar na dachcach, nawet w naszym klimacie. Doczytajcie sobie o tym po prostu dokładniej https://www.archido.pl/porady/energia-odnawialna/ . pozdrawiam
Artykuł jest dosyć stary i aż zaczęłam doczytywać co z tymi kolektorami i z tym projektem. Jeżeli byłoby to na tyle rozwinięte żeby można było powiedzieć, że ma praktyczne zastosowanie to byłaby rewolucja. Można by było dokładnie zbadać, który budynek może mieć wskazania do budowy kolektorów, a który nie. Racja, racja kolektory są coraz bardziej popularne. Ja znalazłam inny artykuł, ale też pomocny : https://www.archido.pl/porady/t/kolektory-sloneczne/. Polecam się zapoznać :)
Własnie jak ktoś chce zainwestować w system solary to wtedy może się okazac, ze niestety ma mało nasłonecznioną okolice, a takto można sprawdzić to wcześniej i potem się neizastanawiac czy to było tylko wyrzucenie pieniędzy w błoto. Fajny system tylko ciekawe czy to działa już w Polsce