System rynnowy ma ogromne znaczenie dla każdego domu, choć w oczy się nie rzuca.
Odprowadzenie wody deszczowej z dachu tak, by nie niszczyła ona elewacji to po prostu gwarancja domu bez usterek. Dlatego tak ważne są dobre rynny.
Problem w tym, że często systemy rynnowe kończą się tuż przy budynku, co grozić może zawilgoceniem budynku. Nie wyprowadzenie jej w bezpieczne miejsca spowoduje, iż zawilgocone będą fundamenty, a woda zagłębi się również np. pod chodnikami.
Rynny – które wybrać?
Do wyboru są trzy rodzaje rynien: wiszące, stojące oraz leżące, czyli połaciowe. W domach jednorodzinnych najczęściej korzysta się z tych pierwszych – montowane są do okapu. Rynny stojące są układane pod nim. Stosuje się je rzadziej – raczej w budynkach o zdobieniach. Rynny leżące to Polsce rzadkość, bo nie nadają się do zimowych realiów – mogą nie radzić sobie z nadmiarem śniegu.
Jaki materiał wybrać na system rynien?
Stalowe, zabezpieczone cynkową warstwą, wytrzymają bez problemów kilkanaście lat. Jeśli metalowe są utwardzane lakierami w wysokiej temperaturze, ich trwałość sięgnie nawet 30. Warta uwagi jest jeszcze jedna zaleta rynien ze stali – to kolorystyka. Przy coraz to barwniejszych elewacjach, można je dobrać tak, by nie szpeciły budynku.
Zobacz gotowe projekty:
W ofercie producentów nie brak też rynien miedzianych oraz cynkowo-tytanowych. Tutaj nie ma mowy już o palecie kolorów. Pewne jest za to, iż te rynny przetrwają lata – są szczególnie trwałe i odporne na korozję.
Podobne pod tym względem są rynny aluminiowe w fabrykach powlekane warstwą lakierniczą, która skutecznie chroni przed promieniami słońca. Szacuje się, iż ten rodzaj może być skuteczny nawet przez półwiecze. Ciekawym rozwiązaniem są też rynny z utwardzonego PCW. Tu trzeba jednak uważać na producentów. Na rynku pojawia się sporo rynien słabszej jakości, które po kilku latach tracą swoje walory – stają się kruchliwe i nie radzą sobie z promieniami słońca.
Niezależnie od wyboru rynien, przed instalacją ważne jest umiejętne zaplanowanie inwestycji. Teoretycznie woda spływająca rynnami powinna być odprowadzana do kanalizacji deszczowej lub rowów melioracyjnych. Jednak warto przemyśleć nad systemem, który skieruje ją np. do nawadniania działki.
Z czego nalepiej dobrać rynny żeby wyrtway długie lata. Dużo tu jest o aluminium, może faktcyznei, ale jak to wygląda kosztowo? Opłaca się najbardziej zainwestować w aluminiowe rynny? Co z ocynkowaniem? Czy dzięki temu nie będziemy mieli problemu z korozją?
Tu jest napisane nawet ze aluminiowe rynny jak sad orze zaimpregnowane to wytrzymają ci nawet z 50 lat. Ocynkowany to raczej jest metal. A tu jest jaka sfarba odborna na słonce i deszcz. A co do ceny to nie mam pojęcia bo to wszytsko zależy od domu – jaki jest wysoki, ile potrzebne ci tych rynien i jak bardzo skomplikowane sa rozgałęzienia. Sprawdz sobie w sklepie ile chcą za metr dolicz do tego wsyztskie kolanka i rozgałęźniki i będziesz mieć mały wstępny kosztorys :-)