Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Budowanie / Ekologia w budowaniu domu

Ekologia w budowaniu domu

Życie w zgodzie z naturą

Po czasach budowania bloków z wielkiej płyty i nieograniczonej eksploatacji środowiska nadszedł czas, kiedy ekologia w budowaniu i życie w zgodzie z naturą nabrały szczególnego znaczenia. Ludzie zrozumieli wreszcie, że są integralną częścią ekosystemu i muszą dbać o własne otoczenie naturalne.
Trendy ekologiczne widoczne są również w budownictwie. Coraz większą rolę przywiązujemy do materiałów, z których budujemy i funkcjonowania domostwa w zgodzie z naturą.

Oto kilka sprawdzonych sposobów na stworzenie domu integralnego ze środowiskiem naturalnym.

Jeśli chcemy zamieszać w ekologicznym domu, musimy o tym pomyśleć już na etapie budowania domu. Ekologiczne podejście uwidacznia się praktycznie w każdym elemencie domu. Po pierwsze zastosujmy najkorzystniejszą, czyli najwydajniejszą izolację podłogi na gruncie. Utrata ciepła zmniejszy się w ten sposób o ok. 30 %. Jest to nie tylko duża oszczędność, ale także olbrzymia pomoc dla przyrody. Ogrzewając dom emitujemy bowiem szereg produktów ubocznych, które zanieczyszczają powietrze.Dom eko

 

Chcąc stworzyć domostwo zgodne z zasadami ekologii, warto także pomyśleć o zamontowaniu kolektorów słonecznych i pompy ciepła. Wyjątkowo funkcjonalna i wydajna będzie również studnia głębinowa. Dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom możemy zapewnić sobie darmową energię cieplną, czerpaną wyłącznie ze słońca. Coś co jeszcze kilkanaście lat temu było nie do pomyślenia, dziś jest normą w wielu ekologicznych domach. Choć często zakup takich urządzeń jest sporym wydatkiem, to warto potraktować to jak inwestycję na długie lata.

Ekologia w budowaniu i projektowaniu domu nie należy do rzeczy prostych, ale można sobie to ułatwić. Archido.pl ma w ofercie projekty domów energooszczędnych i pasywnych. W tego typu projektach główny nacisk kładzie się na niskie koszty użytkowania domu, a co za tym idzie, również na ekologię. W domach o ekologicznym charakterze wykorzystuje się także materiały z recyklingu, a nawet tworzywa bio. Możliwości więc są. Wystarczy przekonanie o słuszności idei posiadania domu zgodnego z zasadami ekologii i można ruszać z budową.

Zobacz Również

domowa sauna

Zalety korzystania z sauny domowej

Domowe saunowanie – twoja codzienna oaza spokoju Kiedy dom stać się może przystanią wypoczynku i ...

6 komentarzy

  1. Bartek

    Czy poza baterią solarną da się jeszcze jakoś zrobić dom ekologicznym. Mamy w planie budowę, ale chcemy żeby dom był oszczędny i przyjazny srodowisku. To pewnie będzie więcej kosztowało ale mamy nadzieję, ze w przyszłości to zaprocentuje. Co można w takim domu zamontować za systemy żeby to działało?

    • Basia

      No pewnie, ze bateria słoneczna to nie wszytsko. Jest naprawdę dużo możliwości. Poelcam poczytać różne artykuły o domach energooszczędnych (tutaj na stronie też kilka mi się mignęło). Ważne jest dobre ocieplenie ścian, eliminacja mostków termicznych, czyli trzeba zrobić wszytsko, żeby bezsensownie nie tracić ciepła. Ponadto specjalny kształt dachu i domu – musi być dość prosty. Rekuperacja, może płaszcz wodny do kominka do ogzrewania wody uzytkwoej. Naprawdę rozwiżań jest dużo a oszczędności jeszcze większe !

      • Bartek

        Dziękuje bardzo :) o ociepleniach oczywiście słyszałem, ale coś takiego jak mostki termiczne to dla mnie nowość i nawet wcześniej nie obiło mi się to o uszy tak samo jak system rekuperacji, dorze wiedzieć, msuze sporo doczytać jeszcze zanim podejmę jakiekolwiek dezycje i jakiekolwiek kroki,żeby mieć energooszczędny dom. Dzięki wielkie Basia jeszcze raz :)

  2. Gosia

    Strasznie jest fajne to, że macie na tej stronce domy eko. Te same warianty tylko z zastosowaniem rozwiązań ograniczających zużycie energii elektrycznej. Wszystko to na pewno przyczyni się do poprawy kondycji naszej planety. Niby to kropla w morzu potrzeb, ale wszystkie starania na pewno nam się kiedyś zwrócą :)

  3. x

    Teraz się bardzo zwraca wagę an ekologie, bo to bardzo wązne zwłaszcza przy budowaniu domu, jednka energooszczędny dom, szczelny, bez mostków termicznych i dobrze ocieplony będzie przyjazny srodowisku, a my nie będziemy musieli płacić kolosalnych rachunkow, żeby taki dom utrzymać – ogrzeć oświetlić i tak dalej.

  4. Ola

    teraz jest taki boom na kolektory słoneczne, dużo ludzie się decyduje na panele na dachach , jednak to sporo energii dodaje, można sporo przyoszczędzić na rachunkach, bo zużycie wtedy jest mniejsze. Warto rozwazyćtez inne rozwiązania takie jak pompy ciepła czy wentylację mechaniczną. Wszytsko można znalexc na archido na stronie w artykułach, tam było coś jeszcze o energooszzcednych domach. Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *