Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Instalacje / Centralne ogrzewanie / Gazowe kotły kondensacyjne jedno- i dwufunkcyjne. Na który z nich warto się zdecydować?

Gazowe kotły kondensacyjne jedno- i dwufunkcyjne. Na który z nich warto się zdecydować?

Gazowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne są to te służące do produkcji ciepłej wody na potrzeby centralnego ogrzewania (z możliwością rozbudowania układu o pojemnościowy ogrzewacz wytwarzający ciepłą wodę użytkową). Kotły dwufunkcyjne natomiast nie tylko zasilają centralne ogrzewanie, ale również zaopatrują w ciepłą wodę użytkową, którą produkują na zasadzie przepływowej.

Dlaczego tak wielu inwestorów zastanawia się nad tym, który z systemów wybrać? Który z nich jest lepszy?

Wielu klientów rozważa wszystkie wady i zalety obu rodzajów kotłów, zastanawiając się, który z systemów (jedno- czy dwufunkcyjny) sprawdzi się lepiej w ich domu, w danych warunkach, będzie wydajny i ekonomiczny. Odpowiedź na to pytanie jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ podczas wyboru powinno się uwzględnić wiele różnorodnych czynników takich jak choćby cena całej inwestycji, oszczędności oraz komfort związany z użytkowaniem.

System z kotłem dwufunkcyjnym będzie tańszym rozwiązaniem, gdyż kocioł jednofunkcyjny wymaga dodatkowo dokupienia  podgrzewacza wody użytkowej, co zdecydowanie podwyższa cenę takiego zestawu. Jednak gazowy kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny to większy komfort, a także oszczędności – współpracujący z zasobnikiem do produkcji ciepłej wody będzie tańszą opcją pod kątem eksploatacji.

Zobacz również:

Gotowe projekty stajni

Gotowe projekty hoteli 

Gotowe projekty domów szkieletowych

 

Gazowe kotły kondensacyjne – na jakiej zasadzie działają?

Produkcja ciepłej wody użytkowej oparta na grzaniu przepływowym (dotyczy to kotłów dwufunkcyjnych) powoduje załączenie się kotła każdorazowo w chwili poboru ciepłej wody. Taki kocioł ma płynną modulację mocy (palnik powoli zwiększa swoją moc względem zapotrzebowania), a więc zanim uzyskamy ciepłą wodę w kranie musimy odczekać kilkanaście a nawet kilkadziesiąt sekund, podczas gdy licznik gazowy cały czas pracuje. Wadą takiego rozwiązania jest załączenie się kotła za każdym razem w chwili poboru ciepłej wody, a ponadto brak możliwości podpięcia cyrkulacji ciepłej wody.

W przypadku kotła jednofunkcyjnego wraz z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej (od 80 litrów do nawet 1000 litrów w zależności od zapotrzebowania) sytuacja wygląda nieco inaczej. Niektóre kotły (np. te firmy Termet model Ecocondens Gold) są ponadto standardowo wyposażone w zawór trójdrogowy przełączający obiegi grzewczy od ciepłej wody użytkowej. Takie rozwiązanie pozwala ustawić preferowaną temperaturę w zasobniku (niezależną od temperatury wybranej dla centralnego ogrzewania) i w chwili, gdy kocioł już ją osiągnie, obieg zostaje przełączony na centralne ogrzewanie. Kiedy użytkownicy skorzystają z większej ilości wody i temperatura w zasobniku spadnie poniżej ustalonej, dopiero wówczas nastąpi ponowne załączenie kotła i związany z tym pobór gazu. Przy takim systemie kocioł załącza się rzadziej, ale na dłuższy okres. Pozwala to osiągnąć jego nominalną moc. Taki układ wodny  można dodatkowo rozbudować o cyrkulację, co pozwoli na pobieranie gorącej wody natychmiast po odkręceniu kranu.

Działanie obu tych kotłów można zobrazować poprzez porównanie ich pracy do jazdy samochodem. Kocioł dwufunkcyjny jest jak 100 kilometrowa trasa z przerwami co 5 kilometrów (a więc zużycie paliwa, silnika i podzespołów jest w tym przypadku znacznie większe), zaś kocioł jednofunkcyjny to droga przejechana w całości, bez żadnych postojów, co pozwala uzyskać oszczędności.

Zatem dla osób ceniących sobie komfort i oszczędności idealnym rozwiązaniem będą kotły jednofunkcyjne, współpracujące z ogrzewaczem wody. Natomiast osoby, które mają mniejsze zapotrzebowanie ciepłej wody użytkowej lub nie dysponują wystarczającą przestrzenią na dodatkowy zasobnik wody powinny pokusić się o kotły dwufunkcyjne, które są tańsze jeśli chodzi o koszt inwestycji, ale za to droższe w eksploatacji.

 

Zobacz Również

projekty domów pasywnych

Ogrzewanie domu pasywnego – najpopularniejsze rozwiązania

Dom pasywny z powodzeniem możemy przyrównać do naszego własnego organizmu. Podobnie jak w naszym ciele ...

3 komentarze

  1. Adrian

    Czy takie gazowe kotły kondensacyjne sa drogie? ciekawie wytłumaczone to porównanie z samochodem, bardzo obrazowo, od razu wiadomo o co chodzi. Tylko zastanawiam się nadal , który będzie bardziej pasowal do mojego domu jednorodzinnego…coś doradzicie na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  2. Monia

    Cena zależy od firmy, od jakości i od rodzaju kotła jak zwykle, chyba to nic dziwnego :> ceny wahają się chyba gdzies tak od 5 tysięcy do nawet 20 tysięcy złotych. Musisz posprawdzać sobie jakie Ci odpowiadają. My już dawnos ie tym interesowaliśmy i zupełnie nie orientuje się w cennikach jak to teraz wygląda. Wiesz ceny szybko się zmieniają.

  3. Michał

    Czy potrzebne jest sprzęgło przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego i grzejników?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *