Hortensja ogrodowa to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych krzewów, jakie możemy spotkać w polskich ogrodach. Jej uprawa nie jest ani pracochłonna, ani skomplikowana, niemniej są pewne reguły, których należy przestrzegać, aby nasza roślina była zdrowa i pięknie kwitła.
Ciekawostką w uprawie hortensji jest to, że jako właściciel krzewu możemy bez problemu manipulować kolorem jej kwiatostanów. Jedyne co musimy zrobić to zmienić kwasowość gleby, na której uprawiamy krzew. Tym sposobem, jeśli zachowamy kwaśny odczyn gleby, otrzymamy hortensję w kolorze niebieskim, jeśli natomiast podłoże będzie miało odczyn zasadowy – kwiaty będą koloru czerwonego. Manipulując kwasowością gleby możemy otrzymać różne odcienie tych kolorów, chwaląc się co roku innym kolorem krzewów.
Niemniej pamiętać należy, że optymalne warunki dla rozwoju tych krzewów otrzymamy na glebach lekko kwaśnych, których pH wynosi od 5,5 do 6.Warto też wiedzieć, że nie można zmienić koloru kwiatów białych. Jeśli hortensja kwitnie na biało, to ta barwa jest niezmienna, niezależnie od kwasowości gleby.
Wymagania
Przed posadzeniem hortensji musimy wiedzieć o jej wymaganiach dotyczących optymalnego miejsca do rozwoju. Najlepiej, aby podłoże dla krzewu było przepuszczalne, wilgotne i próchnicze. Hortensje nie czują się najlepiej na glebach ciężkich i gliniastych. Miejsce powinno być słoneczne lub półcieniste. To bardzo ważne, aby zwrócić szczególną uwagę na stanowisko dla naszej hortensji. Jeśli wybierzemy je dobrze i zgodnie z zaleceniami – roślina odwdzięczy nam się bujnym kwitnieniem i zdrowym wzrostem.
Po posadzeniu warto zadbać oczywiście o odpowiednie podlewanie i nawożenie hortensji. Krzew nawozimy 2-3 razy w ciągu sezonu, najlepiej nawozem dedykowanym. Ostateczny termin nawożenia, którego powinniśmy nie przekraczać to sierpień. Po tym okresie roślina zacznie przechodzić w stan zimowego spoczynku. Na rynku dostępne są zarówno nawozy płynne jak i granulowane – wyłącznie od nas zależy to, które wybierzemy.
Hortensje to krzewy silnie kwitnące, co sprawia, że są równocześnie bardzo wymagające, jeśli chodzi o dostatek wody. Musimy dbać o to, żeby roślina by nie przesuszyć gleby pod hortensją. Podlewanie najlepiej wykonywać rano.
Uprawa
Hortensja należy do krzewów, które powinniśmy przycinać. Nie skraca się jednak jej pędów – powinniśmy natomiast przycinać kwiatostany, które już przekwitły. Ponadto usuwajmy pędy, które uległy złamaniu, są osłabione bądź za cienkie. Najlepiej, jeśli cięcie wykonamy wiosną.
Krzewy powinniśmy również odpowiednio zabezpieczyć na zimę. Zaczynamy od związania rośliny w taki sposób, aby jej krój przypomniał stożek. Spodnią część podsypujemy drobnymi gałązkami bądź torfem i korą. Dodatkowo hortensja ogrodowa powinna być przykryta agrowłókniną, jutą bądź specjalnym kapturem.
Choroby
Na szczęście hortensje ogrodowe to rośliny, które dość dobrze znoszą ataki szkodników i chorób. Niemniej rośliny osłabione mogą być bardziej podatne na takie ataki. Do najczęstszych chorób występujących u hortensji zaliczyć można:
- Szara pleśń
- Mączniak prawdziwy
- Mączniak rzekomy
Ponadto krzewy, na skutek niedoboru składników pokarmowych mogą cierpieć z powodu chorób liści i pędów. Wśród szkodników najczęściej spotkać możemy mszyce – jeśli tylko dojrzymy je na hortensji musimy działać szybko i skutecznie, dobierając odpowiednie preparaty insektobójcze.
Zobacz też:
to, ze hortensja może mieć inny kolor w zależności od gleby to w zyciu bym na to nie wpadła!!! :) w ogóle u mnie jets niebieska i zawsze była neibieska i po prostu myślałam,z ę traiam na akie odmiany. Chyba słaby ze mnie ogrodnik ejszcez. Ale ffajnie, zę na Archido pojawiają się nie tylko porady budowlane, ale takie bardziej ogrodncize też. Wiadomo,z e wokół domu przetsrzeń tez musi być odpowiednio zadbana
myslalam, zę hortensja w gruncie rzeczy to kwiat ciężki do zamrnowania, że nie potrzebuje az tyle nawożenia i dbania, po prostu sadzimy i tyle, podelwamy regulnr i to kwiatkowi powinno wystarczyć. Takie pytanie do czytelników…a Wy stosujecie się do tcyn zasad z Archido i nawozicie hortensję 2-3razy w sezonie?