Instalacja elektryczna powinna zawierać uziemienie – nieizolowaną taśmę z metalu, prętów lub drutów zamontowanych w gruncie, które pozostają w łączności przewodowej z obwodami elektrycznymi znajdującymi się w domu. Ten układ obniża wartość prądu udarowego w momencie uderzenia przez piorun. Metalowe zbrojenie jest jednym ze sposobów naturalnego uziemienia, pod warunkiem, że zostaną połączone ochronnymi przewodami PE instalacji elektrycznej. Prawidłowość tego rozwiązania trzeba sprawdzić pomiarowo za pomocą specjalnego miernika. Jeżeli uziom jest niewystarczający (np. przez folię izolacyjną pod ławą fundamentu), trzeba zrobić sztuczny uziom z blachy, rur, prętów lub taśmy metalowej.
Nadmierne obciążanie obwodów elektrycznych to częsty problem, jaki ujawnia się w źle wykonanej instalacji elektrycznej. Problem pojawia się w wyniku podłączania do sieci urządzeń o za dużej mocy: kuchenki elektryczne, podgrzewacze wody, klimatyzatory. Standardowo instaluje się jednofazowe obwody o zalecanym przeciążeniu mocą do 2kW, zatem problem może pojawić się w chwili podłączenia do pracy kilku urządzeń o wysokiej mocy w jednym czasie. Aby uniknąć przeciążeń należy przewidzieć wykonanie oddzielnych obwodów na etapie projektowania. Przygotowanie odpowiednio instalacji i zastosowanie specjalnego wyłącznika (aparatu bezpieczeństwa) uniemożliwi wystąpienie przeciążenia, które może prowadzić do groźnych skutków, a nawet pożaru.
Przewody instalacji elektrycznej powinny być prowadzone wyłącznie w pionie i poziomie, równolegle do krawędzi ścian. Po nałożeniu tynku można orientować się jakie jest układ instalacji na podstawie widocznych puszek, łączników i gniazd. Problem pojawia się w momencie, gdy wykonawca poprowadził przewód „na skróty”.
Czy da się jakoś przeciągnąć instalacje inaczej niż w pionie i w poziomie bo wtedy marnuje się więcej przewodów. Ale coś mi się obilo o uszy że się nie powinno tylko nie wiem dokładnie dlaczego…dobry elektryk może mi cos takiego zrobić na moja odpowiedzialność czy będzie raczej też odradzał?