Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Inwestycja w inteligentne mieszkania – wszystkie za i przeciw

Inwestycja w inteligentne mieszkania – wszystkie za i przeciw

Artykuł partnera

Inteligentne mieszkania to takie, które współpracują z mieszkańcami, pozwalają zmniejszyć wysokość rachunków i poprawiają komfort życia domowników. Jednak czy mają one same zalety? Jeśli planujesz renowację lub kupno mieszkania, sprawdź, czym charakteryzują się systemy smart home i czy warto w nie inwestować.

Inteligentne mieszkania – czyli jakie?

Inteligentne mieszkania zostały wyposażone w tak zwane systemy smart home (czyli inteligentny dom). Dzięki nim możesz kontrolować swoje lokum i sterować różnymi funkcjami przy pomocy smartfonu, tabletu czy komputera.

Istot działania inteligentnych mieszkań polega na wykorzystaniu centralnego systemu zarządzania oraz połączonych z nim skomplikowanych modułów czy prostych aplikacji. Dzięki takim rozwiązaniom możesz na przykład sterować urządzeniami elektrycznymi w mieszkaniu – zarówno wtedy, gdy jesteś w domu, jak i podczas Twojej nieobecności. Programowanie centrali sterującej powoduje, że określone funkcje włączają się lub wyłączają w wyznaczonych godzinach.

Oto przykłady możliwości systemów smart home:

  • kontrola alarmów domowych,
  • sterowanie ogrzewaniem – możesz ustawić optymalną temperaturę w mieszkaniu lub automatyczne włączenie się ogrzewania przed Twoim powrotem z pracy,
  • sterowanie oświetleniem,
  • sterowanie roletami,
  • kontrola instalacji elektrycznej – możesz np. zdalnie wyłączać urządzenia podłączone do prądu,
  • sterowanie klimatyzacją i systemem wentylacyjnym,
  • możliwość instalacji i zaprogramowania czujników dymu, ruchu, zalania czy otwierania drzwi i okien – chroni to Twoje mieszkanie zarówno przed złodziejami, jak i zdarzeniami losowymi, takimi jak pożar czy zalanie,
  • sterowanie sprzętem elektronicznym.

inwestycjawinteligentnemieszkania-wszystkiezaiprzeciw1

Inteligentne mieszkanie – wady

Do minusów inteligentnych mieszkań w dalszym ciągu należy cena systemów typu smart. Mimo iż są one już coraz bardziej dostępne, to nadal osoby szukające oszczędności prawdopodobnie zrezygnują właśnie z takich rozwiązań.

Poza tym to, co jest zaletą sztucznej inteligencji, bywa także wadą. Chodzi między innymi o połączenie z siecią, które z jednej strony pozwala na zdalną kontrolę mieszkania, z drugiej stwarza prawdopodobieństwo przeprowadzenia ataków hakerskich. W wyniku takich cyberataków niepowołane osoby mogą mieć dostęp do poufnych treści (haseł, loginów, konta w banku, dokumentów czy maili), nieuczciwi przedsiębiorcy poznają Twoje nawyki zakupowe, a złodzieje mogą przewidzieć, kiedy nikogo nie ma w domu.

dobreogloszenienasprzedazmieszkania_wskazowkidlakupujacego2

Inteligentne mieszkanie – zalety

Mimo iż inteligentne mieszkania nie są wolne od wad, to liczba zalet jest spora. Najważniejsze z nich to:

  • oszczędność pieniędzy i ekologia dzięki możliwości sterowania ogrzewaniem, oświetleniem czy elektroniką,
  • zdalny dostęp do centrali sterującej,
  • zabezpieczenie przed klęskami żywiołowymi,
  • zabezpieczenie przed włamaniem (pomijając zaawansowane cyberataki),
  • łatwa instalacja i konfiguracja oprogramowania,
  • wygoda,
  • możliwość podziału mieszkania na strefy – dzienną, nocną, gospodarczą,
  • możliwość dopasowania ustawień do własnych potrzeb i stylu życia.

System smart home możesz wykorzystać zarówno w mieszkaniu w starej kamienicy, w lofcie, jak i w nowoczesnym apartamentowcu. W związku z tym niezależnie od tego, czy masz już swoje lokum, czy dopiero planujesz zakup mieszkania, możesz zastanowić się nad wdrożeniem inteligentnego systemu zarządzania. A jeśli interesuje Cię kupno mieszkania z rynku pierwotnego i wiążesz swoją przyszłość z centralną Polską, zapoznaj się z artykułem Nowe inwestycje mieszkaniowe w Łodzi.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty stajni

Projekty altan ogrodowych

Zobacz Również

domowa sauna

Zalety korzystania z sauny domowej

Domowe saunowanie – twoja codzienna oaza spokoju Kiedy dom stać się może przystanią wypoczynku i ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *