Zima to okres całkowitego wyziębienia domu. Jeśli nie zadbamy o szczelność w trakcie mrozów, do naszych wnętrz przedostanie się chłód, przyczyniając się do wielu chorób i schorzeń. Elementami podatnymi na przepuszczanie zimna są bezsprzecznie okna i drzwi. Warto więc zadbać o bliskich, środowisko naturalne a także zmniejszyć koszty ogrzewania, stosując się do kilku ważnych zasad. W tym przypadku energooszczędne budowanie to klucz do sukcesu.
By wzmocnić energetykę danego budynku powinno się zacząć od podstaw – przede wszystkim ocieplić ściany, usunąć zbędne mostki termiczne a następnie zamontować stolarkę o lepszych wskaźnikach utrzymywania ciepła. Jednak to nie wystarczy. Najważniejszą rolę w zapewnieniu optymalnej i pożądanej temperatury odgrywają okna, bowiem to one odgradzają nas od świata zewnętrznego, ochraniając przed złymi warunkami atmosferycznymi. Ciekawym przykładem są okna drewniane, które posiadają ogromną szczelność, perfekcyjnie wchłaniają wilgoć a także są energooszczędne. Ochraniają nas także przed szkodliwymi promieniami UV. Warto pomyśleć również o oknach z PCV. Poza doskonałą izolacją cieplną, stanowią również barierę przed osadzaniem się grzybów czy przedostawaniem się niechcianych dźwięków. Kluczową rolę odgrywają również drzwi. Warto zabezpieczyć je dodatkowymi uszczelkami, nieprzepuszczającymi zimnego powietrza z zewnątrz.
Każda kobieta marzy o wspaniałym zimowym ogrodzie czy pięknym tarasie. Elementy te przyciągają uwagę, pozwalają się wyciszyć i zrelaksować, jednak utrzymacie ich w należytym porządku i odpowiedniej temperaturze to ogromne wyzwanie, nawet dla dobrej kobiecej ręki. By zapewnić im dobrą izolację termiczną, warto zainwestować w okna z ogromnymi przeszkleniami, które mogą się otwierać za pomocą systemu przesuwnego czy podnoszonego. Okna takie są znakomitą przeszkodą zarówno dla wpadającego chłodu jak i przedostawania się nadmiernego hałasu do wewnątrz.
Domy energooszczędne zdobyły niezwykłą popularność w dzisiejszym budownictwie. Powodem tego procesu jest diametralne zmniejszanie kosztów eksploatacyjnych a także pracy, jaką trzeba wkładać w nadmierne palenie w piecach.
Kiedy myśleliśmy o uszczelnieniu domu ktoś polecił nam dobr uszczelnienie okien i drzwi i to jest zdecydowanie potrzebne. Inni polecali dodatkowo ocieplenie elewacji na przykąłd styropianem albo ocieplenie wełną, ale ostatnio gdzies tutaj na Archido.pl rzucił mi się w oczy artykuł o rekuperacji,czyli z tego co wywnioskowałam i wyczytałam to jest pewnego rodzaju wentylacja mechaniczna , która pomaga ogrzewac zimne powietrze i nie dość, ze w mieszkaniu robi się cieplej, to podobno rachunki wychodzą niższe, bo pozwala to na oszczędności. Czy to prawda ? ktoś korzystał z takiego rozwiązania i mozr to polecić?
Z tego co wiem to tak działają właśnie te domy pasywne, mają rekuperację ipompy ciepła, zimne powietrze jest nagrzewane przy małym zużyciu prądu i wychodzi taniej. Dokąłdnie nie wiem jak to działa, trzeba by było się dokąłdnie wczytać. A co do ogólnego ocieplenia, to żeby opłacało się zakąłdac rekuperację iinne tego typu isntalacje żeby dom był bardziej oszczędny to trzeba ocieplić tez okna i sćiany, bo inaczej to bez sensu, ciepło i tak by uciekało i tak.
Tylko rekupreacja to jest raczje drogi system, a ocieplenie domu i tak musi być wykonane żeby te wszystkie energooszczędne zabiegi się opłacały i w ogóle miały sens. Także polecam zaczać raczej od ocieplania scian i uszceniania okien i drzwi. Może rolety zewnetrzne? one tez pomagają zabezpoeczyc okna przed uciekającym ciepłym powietrzem.
Fakt, rolety mogłbyby pomóc ale to znowu dosyć duże koszty. Ja wiem, ze to się oplaca, wszyscy mówią ze to się zwraca, ale to duża inwestycja, nie da się ukryć, zwłaszcza w domu jednorodzinnym z poddaszem, gdzie tych okien jest naprawdę sporo…:/ chyba jednak zacznę od solidnego ocieplenia ścian, a potem można kolejno domontować rekuperację, rolety i inne instalacje żeby rozłożyć to na etapy i nie wyrzucać od razu takiej sumy za jednym zamachem…
Polecam doczytać sobie artykuły o budownictwie energooszcednym. Tu nie chodzi tylko o drogie systemy typu rekuperacja, kolektory, pompy ciepła czy inne tego typu bajery, ale raczej o solidne mury i dobrej jakości ocieplenie, bo bez tego nawet drogi system nie poradzi sobie z efektywnym i oszczędnym ogrzewaniem budynku niestety.
Jak dla mnie budowanie energooszczędne od razu przywodzi na myśl skojarzenie z dobrym, solidnie zrobionym ociepleniem. Tak jak piszecie wszystkie te sstemy są bardzo energooszczędne w sumie w domach o wysokich wymogach takie się montuje, ale ząden system nie będzie efektywnie działal jeśli ściany będą przepuszczać zimne powierzez zewnątrz, a ciepłe będzie wtedy ulatywać na dwór…niestety prosta zasada
Jak patrze na wasze komentarze to od razu widze, ze energooszczędnie nie znaczy tanio, ale mam nadzieje, ze tego rodzaju budownictwo to ekologiczne budownictwo czylitakie idealne na dzisiejsze czasy. To znaczy wierzę, że przyniesie mi to oszczednosci w przyszłych latach i że nie będę az tyle płacić za rachunki a do tego, ze będzie to przyjazne środowisku.Pozdrawiam!
Co do oszczędności przy ekologicznym budownictwie to raczej vardziej niż pewne! Ktoś wyliczył, ze nawet do 70% albo i więcej. Zresztą domy pasywne tak naparwde same sobie produkują całą energię , zużycie ponadto jest dosłownie minimalne a i dopłaty zachęcające. Zróbmy to tez dla środowiska. To jest potrzebne, żeby jeszcze coś uratować.