Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / FAQ / Usytuowanie domu na działce
projekt - usytuowanie na działce

Usytuowanie domu na działce

Idealnym rozwiązaniem jest usytuowanie domu na działce tak, by kierować się zasada podążania za słońcem.

 

Odpowiednie usytuowanie domu na działce ma ogromne znaczenie – nie tylko w przypadku budynków energooszczędnych. Precyzyjne rozplanowanie i dostosowanie się do warunków terenu pozwoli wyeksponować atuty, skryć mankamenty i wykorzystać naturę nie tylko do ozdoby, ale i polepszenia funkcjonalności.

Działka a projekt domu to często jeden z najważniejszych dylematów, jakie stoją przed inwestorami. Wiąże się bowiem z dziesiątkami pytań – o wykorzystanie przestrzeni, odpowiednie proporcje między domem a częścią rekreacyjną, usytuowanie pomieszczeń względem stron świata.

Priorytet to kwestie formalne. A tych jest niemało. Ulokowanie domu musi opierać się na kilku zasadach regulowanych przez ministerialne rozporządzenie. Budynek musi stać w miejscu, w którym nie jest narażony na zagrożenia oraz nie powoduje uciążliwości wobec innych mieszkańców. Istotne jest też jest usytuowanie wobec ogrodzeń. Dom musi być w miejscu, które minimalnie dzielą trzy (ściana bez okien) lub cztery metry od granic działki. Dopuszczalne są oczywiście wyjątki, jednak generalnie przestrzega się właśnie tej zasady.

Położenie domu na działce

Idealnym rozwiązaniem jest postawienie domu na działce tak, by kierować się zasada podążania za słońcem. Każda ze stron świata to – w kontekście budowy i projektowania swojego domu – kilka podstawowych cech. Najważniejsze to zdecydowanie kwestia oświetlenia i wyznaczenia lokalizacji strefy dziennej przy jednoczesnym wyznaczeniu nocnej.

Przed projektowaniem dobrze jest nie tylko przeanalizować nasłonecznienie i zacienienie terenu, ale i zweryfikować w urzędzie plan zagospodarowania przestrzennego, by sprawdzić, czy w przyszłości w okolicy nie pojawi się budynek, który mógłby np. wpływać na nasz teren.

Zobacz gotowe projekty:

Projekty stajni

Projekty hoteli

Projekty domów drewnianych

Gdzie zrobić salon w domu?

Północ to najgorzej doświetlona strefa. Idealnie nadaje się więc na wjazd oraz wejście na działkę. Od tej strony usytuować można więc garaż czy pomieszczenia gospodarcze nie wymagające oświetlenia. Takie rozwiązanie pozwala na zaprojektowanie ważniejszych pomieszczeń tam, gdzie mogą liczyć na długie i bezpośrednie doświetlenie. Należy też pamiętać, iż słabe doświetlenie strefy północnej przekłada się również na temperaturę. To najchłodniejszy sektor domu. Doskonale więc sprawdza się jako lokalizacja kuchni oraz spiżarni. Błędem jest projektowanie na tej stronie tarasów, balkonów lub sporych okien – wpłynie to bowiem na zwiększenie zapotrzebowania energetycznego budynku.
Wschód kusi tym, by właśnie po tej stronie wyznaczyć miejsce na sypialnię. Okna w tej strefie pozwalają na pobudkę wraz ze słońcem. Zimą to rozwiązanie doskonałe. Latem – dla śpiochów – doskonałe będą zewnętrzne rolety ograniczające nieco promienie świecące już ok. g. 5 nad ranem.
Strona południowa to zawsze światło najlepsze – dzienne, pełne. W tej strefie powinny być pomieszczenia wykorzystywane przez większość dnia. Chodzi tu jednak nie tylko o salon. To również dobre miejsce na jadalnię czy też wyjście prowadzące do ogrodu. Południe jest zawsze najlepiej oświetlone, zapewnia też naturalne ciepło wewnątrz pomieszczeń. Warto zwrócić uwagę na to, by – jeśli południowa strona wypada na ulicę – budynek znajdował się możliwie najdalej, co pozwoli na stworzenie ciekawego miejsca do przydomowej rekreacji.

Modyfikacja do terenu

Dobre usytuowanie domu i jego idealne położenie względem słońca przełoży się na pieniądze. Zimą powinno ono dogrzewać kluczowe pomieszczenia, natomiast latem – przy odpowiednio zaprojektowanym zadaszeniu – nie powinien się on przegrzewać. Według szacunków od położenia budynku na terenie zależeć może nawet spadek lub wzrost zużycia energii nawet do 8 proc.
Usytuowanie domu na działce w ten sposób możliwe jest na terenie sporym, niezasłoniętym np. przez zabudowania sąsiednie czy też o stosunkowo dużej równości terenu. Warto jednak o modyfikacji projektu w kilku przypadkach.

To np. kwestia specyficznego nachylenia pozwalającego cieszyć oczy np. określonym widokiem. Przy domach podpiwniczonych dobrze jest też zaprojektować to pomieszczenie tak, by było w naturalnym zagłębieniu. Projekt warto zmodyfikować też np. pod kątem drogi dojazdowej – tak, by nie usytuować wjazdu od strony rekreacyjnej.

Analizując ulokowanie domu na działce w kontekście terenu trzeba zwrócić uwagę również na same warunki terenu oraz możliwości gruntów. Gleby charakteryzują się często sporym zróżnicowaniem ich potencjału. Odpowiednia analiza pozwoli wykryć złoża glin, ale i miejsca, które zapewnią znacznie lepsze warunki do wzrostu roślin. Kwestię nośności podłoża należy sprawdzić np. w kontekście ustalenia miejsca na ogród.

Dach a usytuowanie na działce

Zadaszenie budynku powinno być projektowane tak, by zimą zapewniało jak najwięcej energii cieplnej trafiającej do wnętrza budynku. Istotne jest więc, by uwzględniać to w planach projektowych – szczególnie jeśli inwestor zakłada montaż solarów oraz ogniw fotowoltaicznych. Odpowiednie usytuowanie domu oraz jego zadaszenia będzie przekładało się na oszczędności oraz niższe koszty ogrzewania.

Wiedza i opinie fachowców

Kwestia usytuowania domu na działce to – jak pokazują przykłady – wiele zmiennych uzależnionych od dziesiątek detali: podłoża, odległości od najbliższych budynków, położenia drogi dojazdowej. Brak wiedzy, doświadczenia, nazbyt szybki wybór miejsca na budowę domu skutkować może błędami. Warto więc zaangażować w tę analizę fachowców, którzy ulokują dom na projekcie tak, by ten w pełni mógł wykorzystać np. energię cieplną i zapewniał idealne warunki zarówno do wypoczynku. Decyzja o usytuowaniu budynku podejmowana jest bowiem raz w życiu – nie ma tu więc miejsca na błędy, które będą wpływały na codzienność.

Rendering of a roofless model showing an apartment interior

Zobacz Również

plan remontu

Niespodzianki przy remoncie starego domu

Budować dom czy kupić mieszkanie? A może lepiej kupić stary dom do remontu? Jakie niespodzianki ...

3 komentarze

  1. Plytacmb

    A może coś więcej na ten temat?

    • BobBudowniczy

      Nie ma tu dużo wiecej do dodania prosta zasada podążania za słońcem jest najskutevzniejsza. Każde kolejne zasady komplikują wybór projkety itd. musisz pamietac głównie,ze sypialnie można wyberać od wschodu, bo wtedy budza cie promienie słońca o poranku, salon od południa będzie dobrze doświetlony i ciepły (az czasem zbyt cieply wiec polecam pomyslec zawczasu o roletach), ale ten pokój akurat może mieć dużo słońca bo zwykle jest duży i nie ma az takiego upału, a kuchnia czy spizarnia od północy sprawia ze będzie chłodno i na przykład będzie to dobre miejsce do przygotowania posiłków czy przechowywania jedzenia nawet w upalne lata. To tyle

  2. Marty

    Wbrew pozorom to jest naprawdę ważne. U moich rodziców kuchnia usytuowana jest od południa i jest tam okropnie ciepło. Najgorzej jest latem, wtedy kiedy się gotuje jakiś obiad i jest 30 stopni. Trzeba zasłaniać rolety, a wtedy jest ciemno. Jeżeli się ich nie zasłoni to strasznie razi słońce. Łazienka z kolei jest od wchodu więc też nie za ciekawie bo jest zimno i jasno tylko rano. Dobrze jak ktoś o tym pomyśli zawczasu. To jest tak, jak z ustawieniem mebli. Też są jakieś zasady i ich się trzeba trzymać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *