Czasy poczciwych drwali z toporami (znanych nam chociażby z bajek dla dzieci), albo chłopów wycinających lasy za pomocą pił ręcznych (o których czytaliśmy w wielu powieściach historycznych), to już zamierzchła przeszłość. Dziś zamiast rytmicznych uderzeń siekier w lesie i ogrodzie słyszymy przeciągły warkot, który robi piła elektryczna i spalinowa, którymi posługują się już niemal wszyscy – od profesjonalnych drwali, po zwykłych mieszkańców wsi. Tego typu urządzenia są już dzisiaj standardem, ale wciąż nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób wybrać te najlepsze. W tym artykule postaramy się dać kilka podpowiedzi.
Piła elektryczna czy spalinowa?
Na początek należy zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj piły jest nam potrzebny. Jeśli używamy jej we własnym ogródku, najczęściej do dzielenie na mniejsze kawałki gotowych już bloków pni, to zdecydowanie wystarczy mniejsza, bardziej poręczna i bardziej ekologiczna piła elektryczna, zasilana zwykłym prądem z gniazdka. Jeśli jednak nasze zadanie wymaga więcej mocy lub musimy pracować w trudniejszych warunkach, z dala od źródła prądu, konieczne będzie zakupienie wysokiej jakości piły spalinowej. Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj piły, jest obecnie reprezentowany na rynku przez bardzo wiele modeli, a co najmniej kilku producentów to światowej klasy marki, specjalizujące się w tego typu sprzęcie. Zawsze starajmy się porównać oferty – nie tylko pod względem ceny, ale i parametrów, gdyż to od nich będzie w największej mierze zależała bezawaryjność piły w konkretnych warunkach. Najlepiej, jeśli producent posiada kilka modeli o zróżnicowanym stopniu zaawansowania – tak, jak prezentuje to na swojej stronie internetowej Husqvarna: husqvarna.com. Dzięki temu mamy bardzo szybki i przejrzysty wgląd w pełen zakres oferty i możemy lepiej dobrać sprzęt do swoich potrzeb.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie piły?
Jednak bez względu na to czy wybierzemy piłę elektryczną czy spalinową, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ogólnych parametrów, które są bardzo istotne w codziennym użytkowaniu tego urządzenia.
- Wszechstronność – naturalnym jest, że kupując droższy sprzęt, chcemy, by służył nam jak najczęściej, zamiast marnować się w szopie lub piwnicy. Dlatego wybierajmy takie modele, które przydadzą się na przykład zarówno do ścięcia drzewa w ogrodzie, jak i pocięcia kawałków drewna na opał. Oczywiście wiele zależy od tego, jakie będzie nasze zapotrzebowanie, ale większa wszechstronność oznacza mniejsze koszty eksploatacji.
- Bezpieczeństwo – choć współczesne pilarki są naszpikowane systemami bezpieczeństwa, to zawsze warto zagłębić się w ten element, ponieważ wystarczy chwila nieostrożności, by doszło do tragedii. Zapobieganie zalania się systemu, bezpieczne włączniki czy szybkie uruchamianie, to nie tylko elementy ułatwiające pracę, ale też zmniejszające ryzyko urazu.
- Ekologiczność – czy piła może być przyjazna dla środowiska? Oczywiście! Wiele zależy od wydajności samego systemu zasilającego, który na przykład zużywa mniej prądu lub paliwa (co wiąże się na przykład z mniejszą ilością spalin). Wielu producentów posiada obecnie swoje wewnętrzne, bardzo rygorystyczne normy w tym zakresie, niejednokrotnie certyfikowane.
- Komfort eksploatacji – to z kolei wiąże się z takimi elementami jak cicha praca i poręczność (bezcenne przy dłuższym użytkowaniu), wydajność czy bezprzewodowość. Te przymioty są szczególnie istotne przy modelach profesjonalnych, przeznaczonych do wyższego stopnia zaawansowania, ale z pewnością nie pogardzi nimi żaden, nawet przydomowy użytkownik. Pamiętajmy, że nie zawsze najdroższa opcja oznacza najlepiej przystosowaną do naszych potrzeb.
Piły elektryczne i spalinowe weszły do powszechnego użytku już dawno – i jak to w takich sytuacjach bywa, do chwili obecnej poszczególne modele wyewoluowały w takim stopniu, że niekiedy ciężko odnaleźć w tym gąszczu swój jedyny, wymarzony sprzęt. Zawsze jednak należy mieć na uwadze przede wszystkim własne potrzeby – przepłacanie za ekwipunek, który jest używany jest raz czy dwa razy do roku, jest niestety wcale nierzadkim przypadkiem. Przeanalizujmy zatem do czego nam on będzie potrzebny, jakie jego cechy są dla nas najistotniejsze i poświęćmy chwilę na mocny research w sieci. Wówczas szansa, że kupimy dobrą, dopasowaną do naszych oczekiwań piłę, znacząco wzrasta.
Trochę się boję sam czegos takiego uzywac, bo nie wiem czy piły sa bezpieczne dla osoby która nie ma pojęcia jak jej uzywac.. cY są jakieś zabezpieczenia dzięki którym będę czuł ze nic mi się stać nie może podczas użytkowania?
Chyba kazdapiła ma jakies zabezpieczenia, nie bez powodu można je kupic od tak a nie ze specjalną licencja, oczywiście ze zalecana jest wzmorzna ostrożnośc. Nie umie chyba powiedzieć która jest lepsza. To zależy co kto woli. Spalinowa jest raczej polecana do trudniejszych zadań, kiedy pracujemy tam gdzie nie ma gdzie się podłączyć, bez prądu na przykład jak tniemy coś w lesie, a elektyrczna będzie ok nawet do pocięcia czegoś na podwórku.
Ok, wielkie wielkie dizeki za akie podsumowanie, chyba jednak musze znaleźć ajkąś piłę spalinową bo potrzebuje jej do mojego lasu, żeby wycinac coś jak potrzeba na przykład drewno na zimę. Faktycznie piła elektryczna nie przyda mi się tam, nie opłaca się zabierać agregatu prądotwórczego, ałatwiej nalać paliwa, zdecydowanie. Dzięki jeszcze raz.
Tak, zdecydowanie! Elektryczna jest fajna, ale jeżeli potrzebujesz jej tylko do użytku w bardzo bliskim sąsiedztwie w domu. No w sadzie się już nie sprawdzi niewątpliwie. Daleko od źródła prądu i potem tylko problem i nerwy bo pieniądze wydane, a nie ma pożytku z tej piły.
my mamy piłę spalinową i czasem mąż jej używa do pocięcia jakiś kawałków drewna, żeby nie bawić się w rabanie drewna siekiera na przykąłd od kominka – jest dużo łatwiej, szybciej i mniej mecząco dla niego zwłaszcza, ze on się tym zajmuje. Problem tylko w tym, ze te piły sa strasznie głosne… na jego miejscu bym tego nie wytrzymała, niby wygoda, ale można stracić słuch, w artykule tutaj ktoś twierdzi, zę sa różne poziomy głośności, ale mam podejrzenia, ze i tak wszytskei piły są porówynalnie głośne. Czy ktoś z czytelników Archido ma podobne doświadzczenia? Pozdrawiam serdecznie ;-)