Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Jak wybrać idealny dom dla siebie?
Budowa nowego domu to zawsze ogromne przedsięwzięcie dla jego przyszłych lokatorów. Wiąże się ona z wieloma etapami, do których trzeba się odpowiednio przygotować. Najważniejszym z nich jest wybór odpowiedniego projektu, który spełni nie tylko nasze wymagania, ale również będzie idealnie dopasowany do warunków naszej działki. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac budowlanych? Podpowiadamy!

Jak wybrać idealny dom dla siebie?

Najpierw projekt

O ile ze znalezieniem projektu domu nie powinno być problemu – obecnie na rynku znajdziemy wiele pracowni, które oferują nam wiele różnych propozycji w tym temacie – tak wybór jednego z nich może okazać się nie lada wyzwaniem. W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na tym, jaką funkcję ma spełniać budynek. Czy będzie to dom całoroczny przeznaczony na rodziny, czy też sezonowy domek letniskowy. Każdy z nich charakteryzuje się bowiem różnymi etapami budowy, technologią, wielkością i nakładem finansowym. Domy wolnostojące to inwestycja na całe życie, dlatego już na początkowym etapie należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Po pierwsze wymiary działki. Nie na każdej posesji zmieści się okazała, parterowa rezydencja. W przypadku takich powierzchni warto postawić na kondygnacje piętrowe, dzięki którym zaoszczędzimy miejsce na terenie przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich potrzebnych nam pomieszczeń, które znajdą się na piętrze. Odpowiednio przemyślana przestrzeń jest kolejnym istotnym czynnikiem, który determinuje nasz wybór. Warto zastanowić się zawczasu jakie pomieszczenia muszą się znaleźć w naszym domu – liczba pokoi, łazienek, miejsce na pojazd czy budynek gospodarczy. Jeśli planujemy późniejszą dobudowę dodatkowych elementów, warto postawić na taki projekt który będzie nam to umożliwiał. Szczególnie w przypadku niewielkich domków każdy metr będzie w nim na wagę złota, a odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni sprawi, że mimo swoich rozmiarów nie straci na funkcjonalności i wygodzie.

projekt domu

Fot. Pracownia projektowa Dom dla Ciebie, Archido.pl

Gotowe projekty są obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem. Współcześnie architekci znacznie lepiej rozumieją potrzeby osób budujących swoje domy, a technologia i możliwości cały czas idą do przodu. To jednak nie jedyna alternatywa. Możemy bez problemu pokusić się również o projekt indywidualnie dopasowany do naszych potrzeb, co z oczywistych względów wiąże się również z większym nakładem finansowym.

Kolejną sprawą, którą powinniśmy zająć się zawczasu jest usytuowanie domu względem kąta padania naturalnego światła, tak aby w ciągu dnia odpowiednio doświetlał on jego wnętrze. Niekiedy decydujemy się na duże przeszklenia, które mają nam to ułatwić, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. W przypadku mniejszych posiadłości zbyt duża liczba przeszkleń może zabrać miejsce na ścianie, przy której można ustawić meble np. w salonie.

Przestrzeń wewnątrz domu oprócz rozplanowania, powinna być podzielona na konkretne funkcje. Np. w przypadku przestronnego przedpokoju, można pokusić się o połączenie go z domową biblioteczką, gdzie stanie regał i miejsce do wygodnego czytania książek. Garderoba może zostać umiejętnie połączona z sypialnią i tworzyć z nią spójną całość, podobnie jak kuchnia otwarta na salon. A może pokusimy się o kotłownię? To doskonała alternatywa dla osób poszukujących ogrzewania na paliwo stałe.

Na koniec warto również zapamiętać, że projekt to tylko część kosztów jakie poniesiemy podczas prac budowlanych. Im większy dom, tym większą sumę pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na jego urządzenie, czy późniejsze utrzymanie.

dom letniskowy

Fot. Pracownia projektowa Dominanta, Archido.pl

Styl też ma znaczenie!

Wybór technologii i rodzaju naszego domu to aspekt niezwykle istotny. Domy drewniane z reguły występują w formie domków letniskowych czy góralskich chatek utrzymanych w rustykalnym stylu. Taki dom potrzebuje jednak odpowiedniej scenerii, aby wydobyć jego prawdziwy urok i charakter. Najbardziej popularnym wyborem wciąż padają jednak kondygnacje murowane, ponieważ słyną ze swojej trwałości i solidności. Taki dom nie narzuca nam również określonego stylu w jakim w późniejszym okresie będziemy musieli zaaranżować przestrzeń wewnątrz jak i na zewnątrz naszej posiadłości. Istnieje wiele pracowni, które specjalizują się głównie w jednej stylistyce, tak więc jeśli mamy upatrzony konkretny styl i technologię, warto zainteresować się doświadczeniem najlepszych w danej dziedzinie. Eksperci ułatwią nam wybór projektu i zaproponują możliwie najlepsze rozwiązania w tym temacie.

Kiedy wybór stylistyki mamy już za sobą, pora wybrać rodzaj zabudowy. W zależności od naszych potrzeb możemy wybierać spośród domów szeregowych, wolnostojących, bliźniaczych, parterowych czy z poddaszem użytkowym. Wszystko zależy od ilości osób które mają zamieszkać w danym domu, budżetu itp. Domy bliźniacze będą tańsze w utrzymaniu niż np. dom wolnostojący, z kolei dom parterowy potrzebuje mniejszej działki niż w przypadku większości kondygnacji parterowych.

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia wysokości kalenicy czy dachu. Dachy dwuspadowe są z reguły tańsze i mniej okazałe niż wielospadowe czy kopertowe. Ale tańsze nie oznacza gorsze! Możemy pokusić się wtedy np. o ozdobne lukarny, które dodadzą uroku całej zabudowie. Dodatkowo dach dwuspadowy pozostawia więcej miejsca w przypadku domów z poddaszem użytkowym – mniej skosów oznacza więcej wolnej przestrzeni. To również wariant najbardziej energooszczędny, ponieważ mniejszy dach generuje mniejszą utratę ciepła!

gotowy projekt

Fot. Pracownia projektowa Dom dla Ciebie, Archido.pl

Zobacz Również

domowa sauna

Zalety korzystania z sauny domowej

Domowe saunowanie – twoja codzienna oaza spokoju Kiedy dom stać się może przystanią wypoczynku i ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *