Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Wokół domu / Ogród / Jak zabezpieczyć rośliny w ogrodzie przed zimą?

Jak zabezpieczyć rośliny w ogrodzie przed zimą?

Artykuł sponsorowany

Za oknami robi się coraz zimniej, za nami pierwsze nocne przymrozki, niebawem pojawi się śnieg. Jednak nie tylko my chcemy ochronić się przed chłodem – sprawdź, jak dbać o rośliny w ogrodzie, żeby przetrwały zimę!


Zabezpieczenie roślin – to nie śnieg jest najgorszy!

Każdy doświadczony ogrodnik wie, że dla roślin najgorszy jest tak naprawdę nie śnieg, a mroźna i bezśnieżna zima. Jeżeli spadło dużo śniegu, to jego gruba warstwa sama w sobie tworzy ochronę – natomiast niskie temperatury powietrza są zdecydowanie zabójcze i mogą niszczyć nasze rośliny w ogrodzie.

Oczywiście trudno przewidzieć czy zima będzie w tym roku bardzo śnieżna, więc trzeba zabezpieczyć rośliny tak czy owak. Najlepiej zrobić to dopiero, gdy temperatura spadnie do ok. -5 stopni Celsjusza, bo wtedy rośliny są już lekko zahartowane na zimno, a gdy jest jeszcze stosunkowo ciepło okryte rośliny mogą się zaparzyć i zacząć gnić.

Czym okrywać rośliny w ogrodzie zimą?

Różne rośliny mają różne potrzeby. Rabaty i podstawy drzew, krzewów i pnączy możemy otoczyć jesiennymi liśćmi – to najtańsza możliwa forma izolacji. Możemy w tym samym celu użyć słomy lub trzciny (w formie chochołów), które przepuszczają powietrze i nie są tak łatwe do zdmuchnięcia przez wiatr jak liście. Niestety, w materiałach tych lubią zagnieżdżać się gryzonie.

Zabezpieczyć należy także kwiaty: róże, hortensje, magnolie, piwonie i tulipanowce. Żeby to zrobić, należy ich podstawy obsypać ziemią lub korą, a kopczyk powinien mieć wysokość ok. 20-30 cm. Natomiast korony tych roślin należy okryć stroiszem (czyli gałązkami drzew iglastych). W przypadku róż pnących stosuje się słomiane maty lub włókninę – podobnie postępuje się z pnączami.

Zobacz gotowe projekty:

Projekty garaży 

Projekty stajni

Projekty hoteli

Projekty domów drewnianych

A jak zadbać o rośliny na balkonie i tarasie?

Jesień i zima nie oznaczają, że nasze balkony i tarasy muszą świecić pustkami – wciąż możemy tam hodować rośliny! Rośliny wieloletnie, które są z natury bardziej odporne na mróz, należy jednak wstawić do większych donic, wypełnionych materiałem izolacyjnym: liśćmi, słomą, korą, pokruszonym styropianem lub kilkoma warstwami folii bąbelkowej. Gdy nadejdzie mróz, osłońmy je tak samo jak inne rośliny stroiszem lub włókniną.

Na balkonie czy tarasie możemy trzymać zimą m.in. iglaki i krzewy o zimozielonych liściach, pnącza (np. bluszcz, powojnik), byliny, wrzosy.

Zobacz Również

Hortensja ogrodowa – uprawa i pielęgnacja

Hortensja ogrodowa to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych krzewów, jakie możemy spotkać w polskich ogrodach. Jej ...

5 komentarzy

  1. Celina

    Cześć wszystkim, czym polecacie okryc rośliny w ogrodzie przed zimą i mrozem? Które roślinki powinny być przkrywane w pierwsej olejności i jak ich nie uszkodzić? Nie wszystkie kwaity można schować, część doniczek ląduje na mrozy w garażu, ale co z resztą i co z krzewami. Prosze o podpowiedzi! i dzięki Archido za takie forum na ten temat

    • Marzena

      W zależności od tego jakie to rośliny w ogrodzie można użyć tak jak jest też wspomniane w artykule – słomianej otuliny lub uschniętych liści. Ja jednak preferuję wykorzystanie włókniny (ewentualnie styropianu). Jest prostsza w użyciu i nie trzeba się tyle napracować żeby otulić krzaki zimą. Z kwiatami doniczkowymi wieloletnimi można postąpić podobnie lub tak jak napisałaś najlepiej jest je przechować w jakimś ocieplonym pomieszczeniu, bądź w domowej piwnicy. Wtedy mamy pewność, że na 100% nie zmarzną.

  2. Rita

    Stroisz faktycznie sprawdza się jeżeli chodzi o roślinki cebulkowe. Praktykuję co roku i jest to najmniej kosztowna i również efektywna metoda więc nie ma co się bać, że coś zmarznie i nie przetrwa zimy.

  3. Karolina

    Właśnie propo okrywania roślin. Czym najlepiej jest okrywać rośliny? Dopiero w tym roku zabrałam się za porządkowanie ogrodu i posadziłam kilka nowych roślin, nie do końca wiem jeszcze co jest najlepsze dla nich. Zastosowałam najbardziej popularną metodę czyli kaptury ochronne z agrowłókniny. Czy jest jeszcze coś co lepiej ochroni roślinę od zimna ? Oczywiście mam na myśli produkty najbardziej realne tzn. najbardziej dostępne.

  4. Kari

    awlasni, które gatunki roślin można trzymąc na balkonie? Bo mamy mieszkanie w bloku i nie bardzo mamy jak pochować potem doniczki do mieszkania, a nie chceilibysmy żeby balkon był taki goły i bez zieleni. Na Archido w tym artykule jest podpisane, ze sa jakieś rosliny,które można przymrozie trzymać na zewnątrz bo sa bardziej odporne, ale kto s wiejakie to rosliny, albo przerstował to na własnej skórze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *