Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu w konstrukcji drewnianej na swojej działce rekreacyjnej. Jakie są największe zalety domków drewnianych? Wynika to z licznych zalet. Prześledźmy kilka z nich:
- Drewno to tworzywo naturalne, zapewniające doskonały mikroklimat pomieszczeń. W okresie zimowym doskonale utrzymuje ciepło
- Samoistnie reguluje poziom wilgoci
- Posiada niepowtarzalny design, nadając bryle imponującego charakteru i stylu
- Można go zbudować w zaledwie kilka dni
- Jest lekki a zarazem stabilny i trwały
- Tani w budowie
- Może być stawiany zarówno w upalne, jak i mroźne dni
- Bez problemu ulega procesom modernizacyjnym. W prosty sposób można go przebudować bądź rozbudować
- Ściany zewnętrzne posiadają niewielką grubość
- Jest wyposażony w doskonałą izolację cieplną, dzięki czemu koszty grzewcze domu są niewielkie
- Zapewnia idealną izolację akustyczną, odgradzając domowników od uciążliwych hałasów zewnętrznych
- Elementy drewniane są odporne na uszkodzenia wywołane złymi warunkami atmosferycznymi. Nie są podatne na osadzania się grzybów czy pleśni
- To dom ekologiczny, dbający o otoczenie zewnętrzne. Jest higieniczny
Domy z drewna są idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergię. Poprawiają samopoczucie i jakość życia. Są estetyczne i niezwykle efektywne. Warto w nie inwestować.
Takie domki są idealne w górach, jednak w większych miastach niestety nie bardzo mają szanse bytu.
Slyszałem od znajomych, ze domki drewniane to same zalety. Własnie rozważamy z żoną zakup takiego domku letniskowego na małą działkę rekreacyjną i nie wiemy czy zdeycdowac się na wymruwoanie małego czy jednak drewniany może z zgotowej konstrkcji, z bali. Czy ktoś z was budował już taki na swojej działce i może coś polecić ?
Tak ja się na to zdecydowałam i szczerze polecam, na letnisko nadaje się doskonale! Po pierwsze – naprawdę niedrogo się go buduje w porównaniu z innymi opcjami a poza tym bardzo bardzo szybko, po drugie – niesamowity klimat robi się zimą i naprawdę ciepło nie ucieka, a po trzecie – po prostu się wyróżnia, jest bardzo estetyczny, oryginalny, trochę inny niż wszystkie inne murowane i banalne. Jeśli się wahasz to naprawdę warto kupno takiego domku rozważyć, mówię z doświadczenia :)
Też zdecydowanie potwierdzam, tego typu budynki dzięki drewnianej konstrukcji świetnie trzymają ciepło, w środku jest naprawdę przytulnie, a jeszcze jeśli zaopatrzymy się w kominek to wnętrze jest niepowtarzalne i przyjemnie spędza się tam czas. Koszty eksploatacji (mam na myśli ogrzewanie) nie sa dzięki temu wysokie. Elewacja tez jest wytrzymała i odporna na różne zniszczenia. Z czystym sumieniem mogę polecić takie rozwizanie wsyztskim poszukującym czegos na swoją małą działkę rekreacyjną.
A mnie do wybudowania takiego domu na letnisku skłoniły zdecydowanie dwie rzeczy – po pierwsze czas budowy, szybko robi się takie konstrukcje i nie trzeba poswiecac tyle czasu i przechodzić przez tyle etapów jak przy budowie zwykłeg” tradycyjnego murowanego domu, a po durugie koszt budowy jest tez zdecydowanie niższy. Wiadomo ekonomiczny aspekt jest bardzo bardzo istotny dla większości budujących, dlatego z pełną odpowiedzialności polecam taki właśnie dom
Wybralismy taki dom z drewnianych bali tylko dlatego, ze chcieliśmy go szybko postawić a była już w sumie póxna jesień i murowany nie wchodził w grę, chcoiaz zawsze taki chcieliśmy na anszej działce pod miastem. Teraz jednak stwierdzamy, ze to była genialna decyzja!!! Przyjemnie spędza się tam zimowe wieczory przy kominku, domek był dość tani w bduowie w porównaniu z tradycyjnym, postawiliśmy go w mgnieniu oka. 10/10 zdecydowanie na tak!
Największa zaleta to w sumie to, ze pora roku nie ma totalnie znaczenia. Zamawiasz, dopasowujesz, przywożą, skąłdają, masz gotowca. Nie trzeba martwić się o budowanie, cegły i zaprawy, szybko, naprawdę tanio. Godne polecenia dla zapracowanych, którzy chciliby szybko mieć swoje cztery kąty na działce
Tak, czas realizacji zdecydowanie zachęca, koszty też. ale jak to wygląda z fundamentami, trzeba je wcześniej zrobić czy jak? Ile wcześniej ? Chyba faktycznie warto bo słyszałam, ze w takich domkach jest ciepło i naprawdę klimatycznie. Tylko czy w takim domu z bali można dobudować kominek ?
To chyba zależy od typu domu, fundament oczywiście musi być, żeby nie było wilgoci, tak się dom zabezpiecza i na tym fundamencie stawia się gotową konstrukcję z tego co wiem. A co do kominka to owszem – pewnie może być tylko pewnie trochę inaczej zabepzieczony, żeby chatka nie poszła z dymem, bo przecież to dom cały z drewna :-P
Tak. Fundamenty najlepiej żeby były ocieplone i zabezpieczone przed wilgocią. To bardzo ważne bo jednak te ubytki ciepła mogą być całkiem spore. Do domów drewnianych zazwyczaj poleca się zamknięte kominki z wkładem. Jest to bezpieczne rozwiązanie, ponieważ palenisko znajduje się za szybą i jest dokładnie zabezpieczone. Jeżeli kominek ma być stawiany bezpośrednio przy styku z balami, trzeba będzie zainwestować w odpowiednią aluminiową izolację chroniącą przed pożarem. Oczywiście ważny jest też dobry wyciąg….wszystko w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców domu.
Kiedyś wydawało mi się że taki domek nadaje się tylko na letniskowy bdynek na działke za miastem. Ale naczytałam się artykułów na Archido i przeglądałam projekty gotowe właśnie takich domków tez na stronie archido.pl i zmieniam zdanie – taki dom pasuje nawet jako dom całoroczny. Fajna sprawa! Warte rozważenia i zamieszkania. Pozdrawiam serdecznie.
Najbardziej obiecująco brzmi ten czas oczekiwania na wybudowany domek. Sserio tak kostrukcję stawia się w kilka dni tak jak jest tutaj napisane?! Brzmi az niemozlwiie. Ktoś cos takiego budowął? Bo zastanawiam się ile to zajęło czasu. A nie wiecie czy są jakies takie właśnie projekty dostepna na Archido, w sensie takich drenianych domków z bali, niezbyt dużych???
czy takie drewniane domki sa tez dobre na takie warunki pogodowe jakie oferuje nam zmieniający się klimat? Wiatry sa coraz silniejsze, burze intesnywniejsze…zastanawiam się czy taki domek jest tak bardz trwały jak na przykąłd stabilne murowane, które utarł się, ze mogą więcej przetrwać….