Kominek może służyć nie tylko ogrzewaniu jednego pomieszczenia. Istnieją rozwiązania pozwalające w ten sposób zapewnić ciepło w całym domu. Najpopularniejsze są obecnie kominki powietrzne, czyli konwekcyjne. Szybko nagrzewają one pomieszczenia i nie wymagają dużych inwestycji.
Podgrzewacze powietrza
Kominek powietrzny przekazuje energię cieplną wytworzoną podczas spalania drewna do powietrza, znajdującego się w zabudowie. Zasila ono cały system DGP (dystrybucji gorącego powietrza), który jest siecią kanałów zainstalowanych w ogrzewanym domu. Ponadto wkład kominkowy emituje ciepło do pomieszczenia, gdzie się znajduje. W taki sposób możemy ogrzać cały dom lub wspomóc jego ogrzewanie.
Sieć kanałów rozpoczyna się od półki dekompresyjnej ponad kominkiem umieszczonej w zabudowie. Same kanały muszą być należycie zaizolowane i doprowadzone do wszystkich pomieszczeń, które chcemy ogrzać. Ich długość zależna jest od systemu odpowiedzialnego za transport gorącego powietrza.
Dobrze zamontowany kominek
Instalując kominek powietrzny, powinniśmy przede wszystkim zadbać o doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza, aby proces spalania był optymalny. Najlepiej, aby montaż kominka był wykonany przez wykfalifikowanego instalatora. Kominek musi być ponadto podłączony do komina o wysokości minimum 4,5 metra, licząc od wkładu.
Grawitacja lub turbina
Dystrybucja powietrza w systemie DGP może działać na dwa sposoby: grawitacyjny i wymuszony. Ten pierwszy ma znacznie mniejszy zasięg, przekazując ciepło do pomieszczeń znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie pokoju, w którym mieści się kominek powietrzny. System grawitacyjny pozbawiony jest urządzeń elektrycznych, wobec czego jest niezawodny i tani w budowie.
Do ogrzania bardziej oddalonych od kominka pomieszczeń, a w praktyce całego domu, niezbędne jest już zastosowanie systemu wymuszonego. W nim za transport gorącego powietrza odpowiada turbina. System ten jest droższy od grawitacyjnego m.in. ze względu na konieczność instalacji aparatu nawiewnego, który odpowiada za ruch powietrza w kanałach.
Kominek powietrzny nie może być, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jedynym źródłem ciepła w domu. Jedną z możliwości jest dołączenie ogrzewania gazowego. Mimo to zaoszczędzimy, ponieważ system DGP przy należytej instalacji potrafi być bardzo efektywny, a drewno jest wciąż najtańszym z paliw.
Dowiedz się więcej na stronie: https://kratki.com/pl/oferta/wklady-powietrzne/
Zobacz też:
wykfalifikowanego – poprawcie :)