Wszystkim inwestorom zależy na tym, by ich dom był nie tylko estetyczny, przykuwający uwagę i funkcjonalny, ale także ekonomiczny w użytkowaniu, dlatego inwestują oni w odpowiednią izolację budynku, żeby zmniejszyć koszty związane z jego ogrzewaniem. Niestety, w niektórych przypadkach ocieplenie budynku od strony zewnętrznej nie jest możliwe do wykonania. Takie sytuacje często zdarzają się między innymi w budynkach, w których potrzebne jest szybkie, lecz nie permanentne nagrzewanie powierzchni (jak na przykład kościoły czy hale) czy też w blokach, gdy spółdzielnia mieszkaniowa nie zadbała o odpowiednią izolację. Nie tylko gotowe projekty – Również w budynkach zabytkowych tego typu ocieplenie mogłoby zniszczyć charakterystyczny wygląd zewnętrzny czy ciekawy kształt (ocieplenie wewnętrze pozwala wówczas zachować fasadę w nienaruszonym stanie). We wszystkich tych przypadkach alternatywą dla tradycyjnego sposobu ocieplania budynku od zewnątrz stała się wewnętrza izolacja.
Na co należy zwrócić uwagę przy ociepleniu wewnętrznym?
Główną zaletą ocieplanie budynku od wewnątrz jest brak zależności od warunków atmosferycznych panujących w danym momencie. Prace mogą być wykonywane w dowolnie wybranym przez inwestorów czasie. Jednak w przypadku tej metody warto zwrócić uwagę na kilka znaczących aspektów. Wnętrze budynku staje się w pewnym sensie odseparowane od dopływu powietrza z zewnątrz. Chociaż dzięki temu budynek od środka można łatwiej i szybciej nagrzać, mury muszą zostać dobrze zabezpieczone przed dyfuzją pary wodnej do szczelin miedzy izolacją a ścianą. Zjawisko to powoduje zmniejszenie skuteczności ocieplenia. Wilgoć jest zatem największym wrogiem wewnętrznego ocieplenia, dlatego tak istotny jest przede wszystkim dobór odpowiednich materiałów. W przypadku termoizolacji wewnętrznej trudno też uniknąć bardzo powszechnie występujących mostków termicznych, czyli miejsc przez które ciepło ulatnia się z wnętrza domu, co może znacząco podnieść koszty ogrzewania (nawet o 20%).
Zobacz również:
Gotowe projekty domów szkieletowych
Jakie są koszty ocieplenia domu i ile pomoże nam to zaoszczędzić?
Koszty ocieplenia budynku zależą od wielu czynników – jego wielkości, usytuowania (istotną role odkrywają tu kierunki geograficzne, na przykład południowa strona będzie zawsze zdecydowanie lepiej nasłoneczniona niż północno-zachodnia), a także rodzaju wybranego materiału. Uśredniony koszt materiałów potrzebnych do ocieplenia 1 metra kwadratowego powierzchni to około 30-40 złotych. Tyle samo wyniesie opłata dla fachowca lub ekipy budowlanej za wykonanie 1 metra kwadratowego. Jednak prawidłowo wykonana izolacja termiczna to inwestycja, która się zwraca. Niektórzy specjaliści szacują, że dzięki ociepleniu rocznie można zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet do 5 tysięcy złotych.
Jakich materiałów można użyć do ocieplenia budynku od wewnątrz?
Tradycyjnymi materiałami używanymi do termoizolacji budynku są między innymi styropian, wełna mineralna czy bloczki z betonu komórkowego.
Pierwszą z metod jest ocieplenie budynku za pomocą styropianu, czyli płyt zrobionych z tworzywa sztucznego – granulek polistyrenu. Jeśli prace zostaną dokładnie i profesjonalnie wykonane, metoda ta wyróżnia się dużą skutecznością, ponieważ styropian właściwie wcale nie przepuszcza wilgoci. Styropian można montować bezpośrednio do muru za pomocą kleju, który musi być dokładnie nałożony tak, by nie tworzyć niepotrzebnych szczelin między materiałem izolacyjnym a ścianą. Dzięki specjalnie wyprofilowanym, frezowanym krawędziom uzyskiwana jest duża szczelność. Zwykle styropian wymaga dodatkowego pokrycia w postaci tynku (najczęściej cienkowarstwowego).
Niektórzy inwestorzy decydują się również na wełnę mineralną, która składa się głównie z kamienia bazaltowego poddawanego procesowi rozwłóknienia. Naturalne komponenty sprawiają, że uznawana jest raczej za materiał mineralny. Proces jej montażu jest nieco bardziej skomplikowany w porównaniu ze styropianem, bowiem wełna mineralna wymaga metalowych profilów do jej podtrzymywania oraz specjalnej folii zabezpieczającej przed dyfuzją pary wodnej i skraplaniem. Całość zostaje zwykle wykończona płytą kartonowo-gipsową. Sama wełna mineralna nie jest tak skuteczna w termoizolacji. Jej zaletą jest za to niepalność, wytrzymałość i sprężystość. Ponadto może być też ona wykorzystana do izolacji akustycznej, ponieważ ma zdolność pochłaniania dźwięków.
Bloczki z betonu komórkowego wyróżniają się natomiast łatwością obróbki i odpornością na ogień. Materiał ten jest dobrym izolatorem zarówno akustycznym, jak i termicznym. Tworzy się go z podstawowych trzech składników, a więc wapna z domieszką piasku, połączonych wodą. Bloczki z betonu komórkowego są dość lekkie i dobrze gromadzą ciepło. Zabezpiecza się je specjalną zaprawą klejową (również w lukach między bloczkami) i wykańcza siatką oraz tynkiem.
Na rynku dostępne jest wiele rozwiązań dla inwestorów planujących ocieplić budynki zgodnie z projektami. Jednak branża cały czas się rozwija, a producenci wychodzą naprzeciw wysokim wymaganiom klientów tworząc coraz to nowsze, zaawansowane i skuteczniejsze technologie.
Czy na takie ociepenie wewnętrze trzeba mieć jakies specjalne pozwolenie, bo to chyba iekonwencjonalna metoda i wsedzie stosowana byc nie może. Czy to jest dużo droższe i dużo skuteczniejsze? U nas do w sumie jest zwykły wieć nie ma jakiś wskazań na ocieplanie wenwatrze dlatego się zastanawiamy czy będzie efektywniejsze. Ktoś wie ?
Koszt wewnętrznego ocieplenia możesz mieć minimalnie większy, bo potrzebne są naprawdę dobrej jakości materiały, bo w przypadku wewnętrznego ocieplenia domu duzo łatwiej o zwilgocenie(bo srodek jest jakby odseparowany od zewnątrz) i trudno tez pozbyć się mostków termicznych. Wiec w sumie jeśli nie ma wskazania na ocieplanie wewnetrzne, tzn. nie masz jakiejś wymyślnej elewacji, konserwator tego nie zabronił to raczej bezpieczniej jest zrobić normalne ocieplene zewnętrzne. A mieszkasz w bloku czy we własnym domu?
Mieszkamy w domu, także nie pojawia się nam tu problem ze spółdzielnia mieszkaniowa, która nam nie chce ocieplić bloku albo zrobiła to byle jak i dlatego mamy zimno. To nasza decyzja w domku jednorodzinnym
To wtedy chyba faktycznie lepiej ocieplić od zewnątrz. Od wewnątrz tylko w jakiś wyjątkowych przypadkach się ociepla. Sprawdz sobie skoro tak czym najlepiej ocieplić – osobiście polecam styropian –zwykla, kalsyczna metoda ale skuteczna. Może wybrać grubszy, będzie co prawda trochę drżej,ale za to skuteczniej i na ogrzewaniu oszczędzisz.
Dzień dobry, mam pytanie czym najlepiej ocieplić od wewnątrz, co polecacie ? styropian czy tradycyjna wełna? Bo to są chyb jakies różnce, żeby nie było wilgoci i mostkow termicznych bo to zle wpływa na szczelnośc i na ocieplenie, jego jakosc
Zależy na co chcesz postawić. Styropian lepiej izoluje i jest bardziej skuteczny jeśli chodzi o ocieplenie. Dodatkowo wygrywa z wełną jeśli chodzi o proces montażu (bez zbędnych stelaży). Warto jednak rozważyć zastosowanie wełny mineralnej jeżeli mieszkamy blisko często uczęszczanej drogi. Wiadomo, że są panele akustyczne, jednak wełna jest doskonałym izolatorem dźwiękoszczelnym. Warto przemyśleć i wybrać jak najlepsze rozwiązanie.
a właśnie o walorach akustycznych wełny mineralnej przy okazji ocieplenia wewnętrznego już kilka osób mi kiedyś wspominało, no nic pogadam może z moim fachowcem, może on doradzi co najlepiej będzie pasowało u mnie w domu, zwłaszcza ze dom calkiem spory i ocieplania tez dużo. Ale dzięki za pomoc, pozdrawiam ;-)