Oczko wodne to ciekawe urozmaicenie ogrodu, na które decyduje się wielu inwestorów. Wygląda niezwykle estetycznie i nastrojowo pośród zieleni oraz kwiatów, a dodatkowo szumiąca w nim woda zapewnia wyciszenie, relaks i wprowadza w błogi stan. Co powinniśmy wiedzieć przed wykonaniem oczka wodnego?
Jak zabrać się do stworzenia oczka wodnego?
Stworzenie oczka wodnego nie jest aż tak wymagającym przedsięwzięciem, dlatego inwestorzy mogą to zrobić bez pomocy fachowców, na własną rękę. Jednak potrzebne jest odpowiednie rozplanowanie zadań i przygotowanie do wykonania tego niewielkiego akwenu w przestrzeni naszego podwórka.
Od czego zacząć? Od uregulowania kwestii prawnych. Oczko wodne poniżej 30 metrów kwadratowych nie wymaga pozwolenia, jednak należy zgłosić plan w starostwie powiatowym przedstawiając opis oraz termin inwestycji, a także dokument potwierdzający nasze prawo do działki, na której zdecydujemy się ją stworzyć. Jeśli jednak planowany zbiornik przekracza tę powierzchnię należy wystąpić o pozwolenie na to przedsięwzięcie i oprócz wymienionych już dokumentów dostarczyć jeszcze projekt oczka wodnego. Po pozytywnym rozpatrzeniu możemy zabierać się do pracy!
Musimy zastanowić się nad lokalizacją (nie powinno znajdować się w zbyt nasłonecznionym miejscu, w pobliżu drzew liściastych, których spadające liście będą podgniwały w kontakcie z wodą), pożądanym kształtem oraz oczywiście rozmiarem naszego ogrodowego zbiornika. Po wyznaczeniu zarysu należy wykopać dół odrobinę głębszy niż preferowana przez nas ostateczna głębokość oczka (pamiętajmy, że gdy nasz zbiornik ma stać się domem również dla ryb musi mieć wówczas głębokość co najmniej 1,5 metra, by zapewnić im odpowiednie środowisko podczas zimy). Obowiązkowo usuwamy kamienie z dna wykopanego zbiornika, poziomujemy i modelujemy całość. Ostatnim niezwykle ważnym zadaniem jest wyłożenie dna włókniną lub usypanie dokładnie ubitym piachem, co sprawi, że wyłożona na dno folia polietylenowa nie uszkodzi się. Dodatkowa kaskada czy strumień urozmaica wygląd oczka, dlatego warto się o nie pokusić jeśli lubimy nieco bardziej oryginalne rozwiązania.
Do mniejszych oczek wystarczy specjalna gotowa forma, będąca podstawą. Te większe wymagają geowłókniny zabezpieczającej brzegi przed rozmywaniem oraz folii PCV na dno oczka, która jest najczęściej używanym materiałem do uszczelniania zbiornika. Można zdecydować się też na żywicę, glinę czy beton z szalunkami zapewniający trwałość konstrukcji na wiele, wiele lat, jednak do takiej opcji będzie nam potrzebna pomoc fachowca.
Tego typu zbiornik powinien zostać też zaopatrzony w specjalistyczną pompę filtrującą, którą zostawiamy na dnie zbiornika z zabezpieczonymi i ukrytymi przewodami (elektrycznym oraz wodnym). Dno należy ponadto na koniec zasypać żwirem, a także kamieniami, co zapewni dodatkową stabilność folii oraz będzie pełniło funkcję maskującą dno.
Ozdobienie oczka wodnego to już inwencja twórcza właścicieli. Można je wyeksponować odpowiednim oświetleniem czy to obok zbiornika, czy też wewnątrz niego. Dodajmy do tego roślinność, kamienie, kolorowe rybki, niewielki wodospad, małą fontannę czy mostek, by stworzyć niepowtarzalny klimat. Zarówno naturalne oczko, jak i nieco bardziej uporządkowane będą wyglądały estetycznie i przyciągną wzrok na działce wśród zieleni.
Jaka jest cena oczka wodnego?
Całkowity koszt jaki musimy ponieść podczas tworzenia oczka wodnego zależy tak naprawdę od jego wielkości oraz materiałów jakich użyjemy. Szacuje się, że ta inwestycja może nas wynieść około 500 złotych za metr kwadratowy. Gotowe małe zbiorniki z laminatu można kupić już za około 200 złotych. Ich cena może sięgnąć jednak nawet kilku tysięcy złotych za te zdecydowanie większe. Folia PCV to natomiast 10-20 złotych za metr kwadratowy. Specjalna pompa będzie nas kosztowała między 200 a około 2000 złotych, natomiast filtr to co najmniej 1000 złotych. Dodatkowe kaskady, fontanny czy roślinność powiększają ostateczną sumę jaką będziemy musieli wyłożyć na budowę oczka wodnego.
Jak dbać o oczko wodne?
Dbajmy o oczko wodne przez cały rok, a nie tylko latem! Powinno być regularnie czyszczone, a pomogą nam w tym dostępne w sklepach sprzęty takie jak choćby odkurzacz wodny czy skimmer (np. powierzchniowy). Musi mieć ono ponadto odpowiedni poziom pH utrzymujący się między 7,5 a 8,5. Dobrze natlenowaną wodę zapewniają niektóre rośliny, niewielkie wodospady, fontanny, napowietrzacze czy nawet zooplankton (czyli drobne skorupiaki, pierwotniaki czy larwy owadów). Ważna jest równowaga w małym, podwórkowym, wodnym ekosystemie. Pamiętajmy o usuwaniu uschłych lub gnijących liści (zwłaszcza jesienią), kontroli ilości glonów oraz obserwacji poziomu wody w niecce (szczególnie, gdy latem przy wysokich temperaturach woda szybciej paruje).
Flora i fauna w oczku wodnym
Oczko wodne aż tętni życiem – to strefa dla roślin i zwierząt, istny raj dla różnorodnej flory i fauny. Można tu spotkać wiele owadów czy też płazów – ważek, motyli, nartników na powierzchni oraz będących pod ochroną w Polsce traszek i żab z ciągle to nowymi kijankami. Do wodnego zbiornika będą z pewnością zlatywały się ptaki najróżniejszych gatunków (takich jak na przykład wróble czy sikorki), które mogą zainteresować się ochłodzeniem w ciepły dzień. Warto również wybrać odpowiednie rośliny – niektóre z nich mogą wpłynąć korzystnie na czystość oczka wodnego – przejrzystość wody, jej napowietrzenie, redukcję glonów lub też po prostu stworzyć odpowiednie dla zwierząt środowisko. Lilia wodna, kaczeniec, salwinia czy kosaciec będą nie tylko ładne, ale ponadto pożyteczne.
Zobacz też:
Cześć Archido! Dzięki za poruszenie tematu oczka wodnego. Właśnie rozważaliśmy z żoną urządzenie takiego w naszym ogrodzie, bo skalniak nam się znudził, a to byłaby ciekawa odmiana. Do tej pory zastanawialiśmy się czy możemy takie przedsięwzięcie podjąć sami. Teraz już widać , że się da. Koszty już też mniej więcej mamy wyliczone, więc nic tylko zabierać się do roboty. Dzięki wielki za wszystkie podpowiedzi.
zona bała się, ze jak będzi oczko wodne to będzie masa żab wałęsała się po podwórku, a etraz jest zachwycona tym kumkaniem ze stawu i rybami. Kopaliśmy oczko sami, dużo czytaliśmy na ten temat i polecamy posluchac porady z Archido, żeby oczko było głębsze jak się chce ryby hodowac, bo wtedy one musza mieć nizej żeby zimą mogly sobie spokojnie przezyć
fajnie jest latem, zwłaszcza w takie upały jakie sa teraz, posiedzieć nad oczkiem wodnym bo to bardzo chlodzi, jednak szumiaca woda i letni wietrzyk pomagają w czasie skwarów. Jeśli chodzi o trzymywanie oczka wodnego w dobrym stanie to nie jest to az tak skompilkowany proces – wystarczy mieć pompe filtrująca i trochę sprawdzac pH i ogólnie jak się mają ryby, a wszytsko będzie w porządku ;)
no właśnie zazdroszczę :) takie oczkow ogrodzie musi być super! Tylko szkoda, zę nie mamy na nie meisjca. A czy cena, które jest tutaj podana na Archido mniej więcej się zagdza z tym co wydałaś na swoje oczko wodne? Bo zastanaiwma się jak to kosztowo wygląda? Może udałoby się wykopac chociaż jakieś malutkie.
powiem Wam, ze bardzo fanie wygladaja te światełka jak się zamontuje na dnie takiego oczka wodnego, z pomysłów na wyeksponowanie które sa tu na Archido wypisane t ten przetestowlaismy na własnej skórze i wydaje nam się najbardziej efektowny. Oświetlenie dużo może zrobić a w wodzie fajnie się odbija i dodaje klimatu. Pozdrawiam serdecznie
dokąłdnie ! swiatła i rosliny to najlepszy sposób, żeby oczko wodne fajnie wyglądało, polecam doczytać jeszcze dokąłdnie które rosliny sa pożyteczne i mogą pomóc w tworzeniu własnego oczka. Na Archido polecają poukrywać kable od oswietleń pod włókninami i je dobrze zabezpieczc. Należy na to zwroci szczególną uwagę, żeby nei zrobilo się jaieś zwarcie dziwne. Pozdrawiam serdecznie!!!
z oczkiem wodnym to klasycznie kojarząmi się taie nenufary jak w filmach, takie też sa na zdjęciu w tym artykule, ale czy sa jakies specjalne wymogi co do pielęgnacji i utrzymania takich nenufarów? Gdzie je kupić? Jak o nie dbać? Bo nie ejst na Archido nic napsiane, ale może ktoś z Was miał z tym tematem stycznośc?
jednak oczko wodne to już jest spory obowiązek, zdecydowanie nie dlaludzi, którzy czeso wyjezdzają, też bardzo chcieliśmy mieć oczko wodne ale neistey to nie dla nas… :( jednak pilnowanie odpowiedniego pH oczka wodnego, natenowania, wyciąganie glonów i czyszczenie, dbanie o ryby karmieie itp. zawsze jakas ryba mozęneszcez zachorować, to jest duzy obowiązek, a wy cyztelnicy Archido czy tez tak bardzo dbacie o swoje oczka wodne?
tutaj jest cos wspomnaiene o oczkach wodnych z wylanym jakiś dnem betonowym, ale jednk a wydaje mi się że im bardije naturalny twór tym lepiej, anwet takie oczko jakie jest na Archido na zdjęciu – wygląda ładnie, a pewnie było tańśze niż zrobienie takiego z betonowym dnem. Pozdrawiam!
tak, tez wydaje mi się, ze stawianie na ardycyjne, bardziej naturalne zbiorniki z woda będzie lepsze niż betonowe, faktycznie masz rację, to co jest na zdjeciuna Archido wygląda aldnie, jak dzika przyroda :) jeszcze do tego przylatujące na staw owady i rechoczące żaby – byłoby czadowo!!!
nie wiem jak to wygląda z nenufarami, bo to chybazalezy od odmiany, chyba grzybienie białe czy jak sę nazywa ta roslina jest w Polsce chroniona, można na staw mieć lilię wodna, a chyba grzybienie chyba nie, chyba, ze się same rozsieją ale chyba w podówrku to mało prawdopodobne. Takie jak sa na zdjeicu na Archido to sa właśnie chyba grzybienie białe. Ale to już ekspert musi siea ten temat wypowiedzieć.
macie racje, zę to jest coś innego, kiedyś się robiło tylko skalniaki, etraz jest więcej możliwości, an przykąld takie oczkow woden – wygląda tak trochę dziko, naturalnie jak tutaj na archid to klienci pisza. Dla mnie bomba! Podwórkojest zadnbane a i bardziej różnorodne!
sąsiad postawił na kolorowe rybki jeśli chodzi o oczko wodne, taki zbiornik jest fajny pod tym względem, ze wygląda właśnie naturalnie, to wszytsko trochę zarasta, jest takie lekko nieuporządkowane, czyli trochę jak to w przyrodzie bywa, tak jak piszecie – propozycja z Archido z betonowym dnem to już nie to samo co taki naturlamy zbiornik wodny.