Okna tradycyjne – ścienne – to wielki wybór, szerokie możliwości. Jednak okna dachowe to już niewielu producentów i sporo dylematów.
Okna umieszczone w połaci dachu są coraz bardziej popularne. Zmieniają bowiem poddasza w pomieszczenia mające często swój własny niepowtarzalny klimat.
Jak dobrać okna dachowe?
Kluczowe są pod tym względem powierzchnia szklana oraz rodzaj i przeznaczenie pomieszczenia. Tam, gdzie domownicy spędzają większość czasu, powierzchnia okien powinna zajmować ok. 1/7 całości pokoju. Trzeba zwrócić również uwagę na to, w jakim stopniu nachylony jest dach. Ilość światła, jakie okno wpuści do wewnątrz uzależniona jest od jego pochylenia. Okna na poddaszach powinny być montowane na wysokości nieco ponad metra nad ziemią.
Wygląd i funkcjonalność na poddaszu
Tzw. okna połaciowe mogą wpłynąć nie tylko na wygląd zadaszenia, ale i okazują się coraz bardziej funkcjonalne. Jest to możliwe tym bardziej, że producenci oferują już nie tylko pojedyncze okna, ale całe zestawy. Tu granicą bywa tylko wyobraźnia. Można łączyć więc po kilka w rzędach – wystarczy do tego kołnierz uszczelniający, który montowany jest pod pokryciem dachu. Taki zabieg pozwala na rozjaśnienie najciemniejszego z pomieszczeń.
Są jednak elementy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. To m.in. dostosowanie wielkości okien do poddasza. Nadmiar szyb spowoduje ponadprzeciętne przegrzewanie się pomieszczenia. Niewielka ilość spowoduje, iż pozostanie ono ciemne np. w pochmurne dni.
Zobacz gotowe projekty:
Projekty domów drewnianych
Okna dachowe nie muszą być już – jak było przez lata – ograniczone do zwykłej szyby. Producenci proponują m.in. niestandardowe rozwiązania. Takim jest np. szyba z witrażem, którego kontury tworzone są z żywicy – do wyboru są setki wzorów. Klienci mogą też skorzystać z np. wtopienia w taflę diod led, co rozświetla ją nocą. To jednak rozwiązania dla osób, które szukają pomysłów ekstrawaganckich.
Co mogą zrobić ci, którzy chcą na poddaszach mieć po prostu wysokiej jakości okna bez gadżetów? Dobrym sposobem na dodatkowe rozświetlenie pomieszczenia są nadstawki. To nieotwieralne okna o dużej możliwości dostosowania do ściany. Warto przeanalizować także montaż okna, które byłoby odpowiednikiem lukarny. Pionowe okienko doświetlające poddasze znane jest od kilkuset lat i do dziś ma wielu zwolenników.
Osoby dopiero stawiające domy mogą w fazie projektu przemyśleć nowinkę techniczną – mające ponad 2,5 m długości okna panoramiczne. Takie rozwiązanie na dachu zmieni banalne pomieszczenie w niebanalny taras. Skrzydła otwierane są dzięki prowadnicom, więc bezproblemowo chowają się po bokach, co pozwala na otwarcie go latem i zamknięcie zimą. To najlepszy dowód na to, iż okna mogą całkowicie zmienić poddasze każdego domu.
To jest naprawdę dobra opcja kiedy ma się poddasze użytkowe i niezbyt duże okna, a chce się team urządzić przyjemne sypialnie czy gabinecik do pracy. Ważne, żeby była odpowiednia ilość światła zapewniona. Jak duże mogą być okna, żeby nie przesadzić i jak bardzo może być pochylony dach, żeby założyć takie okna?? Czy są jakieś konkretne wytyczne??
Tak, szczezre polecam okna dachowe, bo wnętrzu dodają nie tylko światła słonecznego, ale też fajnego klimatu i ciepła. Naprawdę nie ma lepszego rozwiązania dla użytkowego poddasza, jeśli chce się mieć przytulne wnętrze. A okna chyba z tego co jest napisane w tym artykule powinny zajmować około 1/7 powierzchni pokoju, żeby dawły opowiednią ilość światła
Ok, dzięki wielkie, rozglądamy się już za oferta jakąs sensowną. Próbujemy dobrac coś do naszych strychowych, poddaszowych pokojów, żeby wyglądały dobrze i dawały dużo swiatła. Dobrze, że na Archido można trafić na artykuly o każdej tematyce i pomocna dłoń w postaci komentarzy czytających te artykuły. Pozdrawiam!
Z doświadczenia wiem, że naprawdę jedno okno dachowe potrafi dodać tyle światła, że oświetla całe pomieszczenie. Dzięki temu zwłaszcza sypialnie na poddaszu wydają się większe i bardziej przytulne. Nie do opisania różnica. Najważniejsze to wybrać odpowiedni wymiar okna i żeby było odpowiednim izolatorem. Ciepło ucieka do góry więc to ważne, żeby pomieszczenie nie było wychłodzone zimą.