Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Instalacje / Centralne ogrzewanie / Opłacalna inwestycja w ekologię – powietrzne i gruntowe pompy ciepła

Opłacalna inwestycja w ekologię – powietrzne i gruntowe pompy ciepła

Decyzja o sposobie ogrzewania domu to jedna z najważniejszych kwestii, które muszą rozważyć właściciele, przygotowując się do rozpoczęcia budowy. Tania eksploatacja i wygodna obsługa są pierwszymi wymaganiami, jakie stawia się urządzeniom grzewczym. Coraz więcej inwestorów zwraca jednak uwagę na kwestie związane z ekologią – decydując się na stworzenie domu energooszczędnego, chcą oni w pełni wykorzystać możliwości, jakie płyną z eksploatacji odnawialnych źródeł energii. Klienci sięgają po nowe rozwiązania takie jak gruntowe pompy ciepła.

Instalacje ekologiczne mogą także stanowić uzupełnienie istniejącego już systemu centralnego ogrzewania i zapewnić ogrzewanie wody użytkowej. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii są pompy ciepła. Ich sprzedaż wzrosła gwałtownie w 2013 roku i za ten stan rzeczy odpowiada szereg nakładających się czynników: wzrost świadomość ekologicznej, dostępność coraz większej ilości modeli pomp, które nadają się zarówno do nowo powstających budynków, jak również do modernizacji istniejących kotłowni, a także dofinansowania, jakie można uzyskać, decydując się na instalację wykorzystującą odnawialne źródła energii.

 

Działanie pompy ciepła

W wyniku pracy pompy ciepła do pomieszczeń mieszkalnych dostarczana jest ciepła woda lub nawiewane zostaje ciepłe powietrze – co charakterystyczne, przepływ ciepła odbywa się z obszaru o niższej temperaturze do pomieszczenia o temperaturze wyższej. Źródłem uzyskanego ciepła może być powietrze lub grunt i w zależności od tego czynnika wyróżniamy dwa najpopularniejsze rodzaje pomp.
Kluczowy dla sprawnego działania gruntowej pompy ciepła jest prawidłowo dobrany i wykonany wymiennik ciepła. Jego wielkość jest ustalana indywidualnie, w zależności od zapotrzebowania cieplnego w domu. Istotne jest także wcześniejsze przeprowadzenie badania gruntu, by ocenić, czy nadaje się on do uzyskiwania ciepła. Gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje kolektor, który możemy wybrać w wersji poziomej lub pionowej. W pierwszym przypadku rury umieszczone są w ziemi na niezbyt dużej głębokości – około 0,2-0,5 m poniżej granicy przemarzania gruntu. Problemem może być jednak powierzchnia, na jakiej znajduje się instalacja – wymaga ona powierzchni będącej dwu- lub trzykrotnością powierzchni ogrzewanej. Przestrzeń ta musi być pozbawiona drzew oraz zabudowy. Wielkość działki bywa więc istotną przeszkodą przy wyborze gruntowego wymiennika ciepła z kolektorem poziomym. Kolektory pionowe są w tym przypadku dobrą alternatywą, rury umieszczone są bowiem pionowo w odwiertach o głębokości 40-100 m. W związku z koniecznością wykonania tak głębokich odwiertów wzrasta jednak koszt całej inwestycji.
Powietrzna pompa cieplna nie wymaga tak skomplikowanego przygotowania technicznego i montażu kolektorów. Zamiast nich montuje się jednostkę zewnętrzną o niewielkich rozmiarach. Wykorzystanie powietrza jako dolnego źródła ciepła uważane jest w związku z tym za mniej kosztowne niż instalacja gruntowej pompy ciepła. Za istotną wadę powietrznych pomp ciepła uważa się z kolei obniżenie mocy grzewczej przy spadających temperaturach. Obecnie problem ten staje się coraz mniej dotkliwy dla inwestorów – dzięki wykorzystaniu nowemu rodzaju sprężarek zwiększył się zakres temperatur, w jakich mogą pracować pompy powietrzne, i wynosi on od -25 do +45 o C. Ze względów ekonomicznych urządzenia tego typu są jednak wyposażone w grzałki elektryczne, które będą wykorzystywane w czasie wyjątkowo niskich temperatur.

 

Pompa gruntowa czy powietrzna? Analiza korzyści

Każda z dwóch opcji ma swoje zalety i wybierając pomiędzy pompą gruntową a powietrzną, warto przeanalizować możliwości i koszty wynikające z montażu instalacji ekologicznej. Gruntowa pompa ciepła to spora inwestycja, bo końcowa cena urządzeń i ich montażu wynosi średnio 40-50 tysięcy złotych. Dlatego wiele osób, które chcą wykorzystywać energię odnawialną, ale nie mogą sobie pozwolić na taki wydatek, wybiera tańsze pompy powietrzne. W ich wypadku jest to koszt około 30 tysięcy złotych.
Gruntowa pompa ciepła nadaje się do efektywnego ogrzewania całego domu i największą korzyścią wynikającą z jej instalacji jest odczuwalne zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Tania eksploatacja to największa zaleta domów energooszczędnych; uzyskanie kWh energii użytkowej to w tym przypadku koszt 0,12 zł. Pompa powietrzna charakteryzuje się zmienną efektywnością, w zależności od temperatury na zewnątrz, co dla wielu przemawia na jej niekorzyść. Jej instalacja jest jednak mniej problematyczna i tańsza, co będzie istotne w przypadku małego budżetu i niewielkiej działki, na której nie ma miejsca na umieszczenie gruntownego wymiennika ciepła. Koszt uzyskania kWh wynosi 0,15 zł, co daje nieco wyższe koszty ogrzewania niż w przypadku pompy gruntowej. Jednak w porównaniu z ceną ogrzewania gazowego mamy możliwość obniżenia kosztów o niemal połowę. Wybór powietrznej pompy ciepła to także korzystne rozwiązanie dla osób, które remontując starszy budynek, chcą wprowadzić w nim instalacje, wykorzystujące energię odnawialną. – część modeli jest przystosowana tylko do c.w.u.
Zarówno jeden, jak i drugi typ ogrzewania znajdzie swoich amatorów, należy jednak zacząć od podsumowania budżetu i analizy warunków środowiskowych.

Zobacz też:

Projekty stajni

Projekty hoteli

Zobacz Również

projekty domów pasywnych

Ogrzewanie domu pasywnego – najpopularniejsze rozwiązania

Dom pasywny z powodzeniem możemy przyrównać do naszego własnego organizmu. Podobnie jak w naszym ciele ...

2 komentarze

  1. Karen

    Gdzies ostatnio czytałam, ze ludzie polecają takie systemy do domów energooszczędnych. Czy takie gruntowe pompy ciepła sa drogie i czy da się uzyskać jakieś dopłaty na budowanie takiej instalacji? O zastanawiam się jak dużo trzeba zainwetsowac i czy to się opłaca, w sensie czy iwnestycja się zwrócić, bo gdyby byo strasznie drogie i nie dawało dużych oszczędności to nie wiem czy się opłaca pakowac w to tyle pieniędzy…

    • Tiny

      Nie wiem jaka dokładnie jest cena, ale to raczej spor inwestycja. Pomysl że na domy pasywne i energooszczędne mas ztez całkiem spore dotacje – chyba nawet około 50 tysięcy złotych na budowę takiego domu, wieć może opłaca się zainwestować. Zresztą jeśli coś naprawdę oszczedza energię to po jakimś czasie Ci się to zwroci. Z tego co tu pisza oszczędność energii jest nawet na poziomie 70% wiec nieźle ;-) Polecam przejrzęć sobie jeszcze te dwa artykuły. tez jest tu coś o gruntowej pompie ciepła. Pierwszy link: https://www.archido.pl/porady/jak-budowac-energooszczednie/ i drugi: https://www.archido.pl/porady/cechy-domu-energooszczednego-pasywnego/. Mam nadzieję że się przydadzą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *