Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Oszczędzanie wody i prądu

Oszczędzanie wody i prądu

Nawet w najmniejszym domku jednorodzinnym zapotrzebowanie na energię i wodę jest ogromne. Statystycznie 4-osobowa rodzina płaci miesięcznie 250 zł za zużyty prąd, co w skali roku daje niezłą sumkę, bo aż 3000 złotych! Oszczędzanie wody i prądu to nie tylko dbanie o nasze kieszenie, ale przede wszystkim o środowisko.

Osoby samotnie mieszkające płacą rachunki w wysokości ok. 120 złotych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieją zasady oszczędzania, dzięki którym można zmniejszyć opłaty nawet o 70%. Można w łatwy sposób policzyć ile kosztuje zużycie danego sprzętu. Pierwszym sposobem jest sprawdzenie na etykiecie produktu np. odtwarzacza DVD ile rocznie zużywa kilowatogodzin. Należy pomnożyć to razy 50-60 groszy (taryfa) i dodać do wyniku jeszcze 30% (gdyż producenci zwykle zaniżają dane). Jeżeli etykieta zaginęła lub nie można jej odczytać, można zmierzyć zużycie prądu przy pomocy miernika, który podłącza się między urządzenie, a gniazdko.

1000 W = 1kWh = 50-60 groszy na godzinę aktywności urządzenia

Najbardziej żądne prądu są lodówki pracujące bez wytchnienia przez całą dobę. Najwięcej prądu zużywają stare urządzenia. Lodówki nowej technologii są bardziej wydajne i energooszczędne, a ich kupno może zwrócić się po 3-4 latach użytkowania. Warto wybrać model samo rozmrażający się, gdyż oszronienie powoduje zużycie 10% więcej prądu. Pralki, zmywarki, czajniki zużywają tyle samo energii do pracy zarówno wypełnione częściowo, jak i do pełna. Cichym prądożercą jest także zwykła lampka LED, która zużywa rocznie tyle prądu, ile zużywa pralka w trakcie jednego prania. Z pozoru nieznaczące elementy urządzeń również pobierają znaczne ilości prądu, gdyż nawet wyłączone, lecz pozostające w trybie Stand-by pobierają 8 W prądu. Warto zastanowić się ile takich urządzeń znajduje się w domu – wieża, odtwarzacz DVD, zmywarka, pralka, ładowarka – to daje 40 W. Aby odciąć dopływ prądu stosuje się listwy odcinające zasilanie lub programatory czasowe (odcinające prąd o konkretnej godzinie).

Roczne zużycie:

  • Czajnika o mocy 2000 W przy gotowaniu wody 3 razy dziennie wynosi ok. 60 złotych

  • 260 umyć zmywarką to koszt 143 złotych (5 razy w tygodniu przez rok)

  • Grzejnik elektryczny o mocy 1200 W grzejący przez 3 miesiące generuje kwotę 240 złotych

  • Telewizor LCD włączony na 5h dziennie i czuwający 19h w skali roku kosztuje ok. 120 złotych

  • Mikrofalówka o mocy 600 W włączona codziennie na 3 minuty podnosi rachunek za prąd o 10 złotych

  • Odkurzacz o mocy 1500 W włączony na 20 minut 3 razy w tygodniu generuje kwotę 45 złotych

Zasoby wody w Polsce z każdym rokiem się kurczą. Zanieczyszczenie wód niestety wzrasta. Warto więc postarać się o zaoszczędzenie każdej kropli tej życiodajnej cieczy.

„Ulatnianie się” wody w domu to:

  • W łazience zużywa się nawet 40% wody zużywanej w całym domu

  • Z niedokręconego kranu może wykapać nawet kilka litrów wody

  • Z cieknącej lub nieszczelnej spłuczki może ubywać nawet kilkanaście litrów wody

  • W kuchni zużywa się 10% wody

Jak zaoszczędzić wodę? Należy pamiętać o zakręcaniu kranu. W pralce i zmywarce nastawiać program oszczędny. W toalecie warto zainstalować spłuczkę na spłukiwanie mniejszej i większej ilości wody, a wszelkie cieknące uszczelni uszczelnić. W trakcie kąpieli brać szybki prysznic zamiast długich kąpieli. Przy umywalkach można instalować krany z napowietrzaczem (aeratorem/periatorem).

Zobacz Również

domowa sauna

Zalety korzystania z sauny domowej

Domowe saunowanie – twoja codzienna oaza spokoju Kiedy dom stać się może przystanią wypoczynku i ...

5 komentarzy

  1. Marcelina

    Czy to prawda, ze stare urządenia zużywają więcej pradu i sa mniej oszczędne ? Strasznie nie lubię marnowania energii i wody, irytują mnie cieknące krany i nieywłaczone swiatło w pomieszczeniach w których się nie przebywa. Jeśli stare urządenia faktycznie pobierajaa więcej pradu przemyślę ich wymianę. Czy ktoś majakies informacje ? z góry dziekuję

    • Edward

      Tak, dokałdnie tak jest. Tak piszą w tym artykule. Najwięcej pradu pochłaniają stare urządzenia, bo maja stare części. Poza tym lodówka pobiera dużo energii, bo przecież jest włączona cały czas, ba! Nawet musi być cały czas właczona. Polecam też wyłanczać z pradu urządzenia w trybie czuwania jakieś odtwarzacze DVD, może wieze itd. To zawsze pobiera trochę więcej niż nam się wydaje. I jeszcze zarówki ledówki, chyba wcale nie są takie energooszczędnejak się o tym mówi.

      • Marcelina

        O tych żarówkach LEDowych też tak właśnie słyszałam, zę sa energooszczędne niby ale w sumie to chyba jak się długo pala to wtedy to jakies oszczednosci rodzi, w innym przypadku jak się je włacza i wyłacza to chyba sa norlamne jak zwykłe zarówki, ale przynajmniejs ie nie nagrzewają ito jest fajne bo to jest bezpieczniejsze rozwiązanie. A co do starych urządzeń, chyba najwyższy czas się ich wreszcie pozbyć. Dzięki wielkie!

  2. Beata

    U nas były jakies strasznie duże rachunki za wode. Teraz pouszczelnialiśmy wszystkie krany, staramy się prać w trybie eko. Będziemy czekac na rezultaty tych naszych oszczednosci. A co do zestawienia – to bardzo się zdziwiłam co do kosztów na przykąłd działania mikrofalówki czy telewizora- wydają się strasznie niskie. Chyba teraz urządzenia sa bardziej energooszczedne

    • Magdalena

      Właśnie, co z trybem eko? Czy pomaga to oszczędzić wodę bo nie wiem na jakiej zasadzie to w ogóle działa. Czy pobiera mniej wody, czy mniej ją grzeje iprzez to oszczędza i wode i prąd. Nie wiem, nie wiem. My właśnie płacimy duże rachunki, ale podejrzewam, że to dlatego, że u nas dużo jest uzywana właśnie pralka, ale nie mamy trybu eko chyba w niej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *