Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Papa

Papa to nieodłączny element, wykorzystywany do izolacji każdego typu dachowego – zarówno płaskiego jak i skośnego. Przyjrzyjmy się zatem doskonałym zaletom stosowania takiego materiału we współczesnym budownictwie oraz rodzajom tego materiału budowlanego dostępnym na rynku.

Papa to część służąca do izolacji przeciwwilgociowej bądź przeciwwodnej. Może być wykorzystywana do ochrony fundamentów, posadzki, ściany piwnicznej lub pokrycia dachowego. Jest wykonana z warstwy nośnej, która odpowiada za giętkość i wytrzymałość materiału, w procesie rozciągania. Istnieją dwa rodzaje pap – asfaltowa bądź termozgrzewalna.  Asfaltowa odmiana posiada osnowę tekturową lub złożoną z welonu szklanego. To najtańszy rodzaj materiału, służący do pokryć dachowych. Jej montaż jest dość skomplikowany, bowiem musi być przyklejona na specjalny lepik. Świetnie sprawdza się w pokrywaniu starego dachu, pełnego dziur i zniszczeń. Można jej również użyć do budowy izolacji wodochronnej, jako część podkładową w kilku warstwach dachu. Natomiast papa termozgrzewalna, produkowana jest z welonu szklanego bądź włókien poliestrowych. Posiada warstwę bitumiczną, która jest adaptowana poprzez dokładanie polimeru, zwiększającego parametry asfaltów oksydowanych. To materiał niezwykle wytrzymały, może służyć nawet przez 30 lat. Jest odporny na złe warunki klimatyczne i nadmierne promieniowanie słoneczne. Atutem papy termozgrzewalnej jest powolny proces starzenia. Jest plastyczna, dzięki czemu nie ulega zniszczeniu na jej zgięciach. Ich montaż nie jest skomplikowany, należy je podgrzać palnikiem, ale i szybko przykleić.

Papa doskonale się sprawdza jako ochrona dachów skośnych. Używa się jej jako podkładkę poniżej gontów bitumicznych. Obecnie konkuruje z folią dachową. Jednak to papa, jest częściej wybierana. By osiągnąć lepsze efekty ochronne, należy pokryć nasz dach, deskami.

Papa zbudowana jest z masy asfaltowej, wkładki nośnej, zabezpieczenia, głównie z folii pochodzącej z tworzywa sztucznego a także posypki. Nie zgina się pod wpływem niskiej temperatury. By osiągnąć taki efekt, wzbogaca się ją specjalnymi modyfikatorami. Na rynku budowlanym istnieje również papa z wkładką, produkowaną z folii metalowej. Jej cechą charakterystyczną, jest odporność na ciągłe rozrastanie się korzeni leśnych.

Zobacz Również

Farba elewacyjna czy tynk w kolorze

Co wybrać na ściany? Wybór między farbą a tynkiem to nie tylko kwestia estetyki i ...

Jeden komentarz

  1. Bogdan

    W ogóle teraz rzadziej słysze ze ktoś używa papy na swoj dach a to jest przecież naprawdę skuteczny, dobry materiał iw dodatku chyba stosunkowo niedrogi. Wytrzymuje niskie temperatury, izoluje. Ja ostatnio przykryłem tym dach budy dlamojego psa. Nie obciążyło konstrukcji, jest szczelne :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *