Użytkowanie pomieszczeń mieszkalnych wiąże się z koniecznością regularnego odświeżania wnętrza. Klasyczne i wciąż modne ściany w pomieszczeniach użytkowych są pokryte gipsem i wybielone. Biel z czasem szarzeje pod wpływem światła, kurzu i innych czynników generujących zabrudzenia. Dlatego inwestorzy coraz częściej zaczynają sięgać po nowe, innowacyjne i dość nieoczywiste rozwiązanie, a mianowicie płynne tapety.
Coraz częściej we wnętrzach nowoczesnych mieszkań i domów pojawiają się ściany o kolorowych fakturach, a do łask powracają ornamentalne tapety. Nowoczesna technologia malowania i ozdabiania ścian umożliwia także nakładanie tapet w łazienkach, dzięki wodoodpornym materiałom i klejom. Nie ma zatem obaw, że po pewnym czasie użytkowania w trakcie kąpieli zaczną odpadać ze ścian płaty materiału. Modnym sposobem na aranżację wnętrz stały się płynne tapety, jako alternatywa dla tynków i farb. Wnętrze może nabrać wyjątkowości dzięki wykorzystaniu tynku dekoracyjnego, kolorowej tapety, bądź farby strukturalnej. Tego rodzaju materiału umożliwiają realizację nawet wymyślnych aranżacji. Dodatkowo poprawiają niedoskonałości ścian oraz akustykę i izolację termiczną pomieszczenia.
Czym jest płynna tapeta i jak się ją nakłada?
Płynna tapeta jest sypką mieszanką bawełny, celulozy, i jedwabiu. Sprzedawana jest w woreczkach. Zawartość woreczka miesza się z wodą w odpowiednich proporcjach i przystępuje do aplikacji na wybraną ścianę. Płynna tapeta zastyga i tworzy na ścianach dekoracje prezentujące się doskonale w nowocześnie, jak i klasycznie urządzonych pomieszczeniach.
Zalety płynnych tapet: regulują poziom zawilgocenia powietrza w pomieszczeniu, tłumią dźwięki, dodatkowo izolują termicznie ściany dzięki włóknom zazębiającym się z podłożem oraz nie przylega do nich kurz (są antystatyczne).
Aplikowanie płynnych tapet nie jest skomplikowaną czynnością i można ją wykonać samodzielnie. Nadają się doskonale na świeże ściany oraz na ściany remontowane. Proporcje do wyrobienia masy Są podane w instrukcji obsługi. Masa powinna być gęsta i plastyczna. Należy ją dobrze rozrobić, aby nie było grudek. Mieszankę należy odstawić na 3 godziny i po tym czasie wymieszać. Gotową masę należy nałożyć w przeciągu doby.
Szczerze to słyszałam o tym pierwszy raz, nawet za bardzo nie widziałam tego w sklepach. To jakaś zwykła mieszkanka do połączenia z woda i z tego robią się dekoracje jakie chcemu. Mam tylko pytanie, czy potrebna jest do tego specjalna ekipa budowlana albo jakiś fachowiec czy można to zaaplikować na sciane samemu ? chodzi mi ot o czy to jakiś skomplikowany proces czy laik może cos takie wykonać sam z instrukcją z pudełka ? :-)
Widziałam to już w wielu miejscach. To taki proszek, który miesza się z wdą i odstawia na jakiś czas żeby trochę zgęstniał, a potem przez chyba około dobę ma taką konsystencję, zę można go nakąłdac na ścianę i formować tak jak się chce przez co uzyskuje się naprawdę bardzo ciekawy efekt – jakieś nierówności, zagłębienia i wybrzuszeznia, można formowac to jak się chce, nawet jeśli ma się nierówną, niewygładzoną scianę to to się zdecydowanie sprawdzi. Tez rozważam coś takiego
Czyli to chyba jest prostsze do nałożenie na sciane dla amatora niż taka tradycyjna papierowa tapeta! Super! Tylko sczezrze nie widziałam tego za bardzo w sklepach, nie masz jakieś swojej srawdzonej lokalizacji albo najlepiej sklepu internetowego gdzie można kupić sobie taki wynalazek? Jakieś namiary? Z góry wielkie dziękuję!!! :)
U mnie juzpo zastosowaniu. Potiwredzam w aplikacji prostsze niż zwykła bo nie trzeba pilnowąc każdego rogu, zagniotów, poiwterza które się doatje pod papier itp. tu wychodzi tak jak się uformuje i nie ma strachu, ze xle nałożyło się klej i za chwilke wszytsko odpadnie ze ściany razem z tynkiem ;) co do kupowania, przez internet chyba tez da się zmaówić, ale zapytać w normalnym sklepie z farbami, tam powinni mieć takie rzcezy, ja kupowałem w sklepie. Pewnie takie rzeczy znajdziesz tez w marketach.
Ostatnio często na Archido przewija się temat temat – fototapet, tapet naściennych ozdobnych, płynnych tapet. Te chyba ostatnie wydaja mi się strasznie praktyczne, żeby urozmaicić wnętrze. Coś zupełnie nowego chcoiaz przyznaję, ze rzadko widuję takie rzcezy w sklepach i rzadko tez u znajomych na ścianach. Ale podoba mi się taki pomysł!