Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Płyta czy ława fundamentowa – wady i zalety

Płyta czy ława fundamentowa – wady i zalety

Budowa domu wymaga podjęcia decyzji o zastosowanych technologiach. Sposób posadowienia budynku jeszcze do niedawna nie budził wątpliwości i jeśli tylko się dało wykorzystywana była ława fundamentowa. Jednak fachowcy coraz częściej sugerują wybór alternatywnego rozwiązania, czyli płyty. Na ostateczną decyzję właścicieli domu wpływa szereg czynników, wśród których znajdują się przede wszystkim koszty fundamentów oraz czas realizacji. Niebagatelne znaczenie mają warunki na działce oraz rodzaj podłoża – suchy lub mokry. Zarówno płyty, jak i ławy fundamentowe mają swoje zalety i wady, które należy znać i rozważyć przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Ława fundamentowa – klasyczne rozwiązanie

Ławy betonowe to tradycyjny sposób na fundamentowanie domów jednorodzinnych. Wylewa się je bezpośrednio na grunt lub na deskowanie. Dodatkowo niejednokrotnie stosuje się uzbrojenie konstrukcyjne służące ich wzmocnieniu.

Sposób wykonania ław zależy od obciążeń fundamentu i jakości gruntu. Niekiedy konieczne może okazać się wykonanie poszerzonej ławy żelbetonowej z dodatkowym zbrojeniem poprzecznym, która zapewni większą stabilność konstrukcji. Jest to ważne, gdy mamy do czynienia z trudnym podłożem – im jest ono słabsze, tym wymagana jest większa ława. Wpływa to na wzrost kosztów fundamentowania, które mogą być bardzo zróżnicowane. Oszczędności są w tym przypadku ryzykowne, bo zastosowanie zbyt małej ławy na grząskim gruncie może skutkować nierównomiernym osiadaniem budynku.

 

Płyta fundamentowa – fundament w kilka dni

Decyzja o wykonaniu płyty fundamentowej zapada najczęściej po analizie rodzaju podłoża. Jeśli teren jest wymagający i grząski, będzie to najlepsze rozwiązanie, by zapewnić stabilność budynkowi. Płyty fundamentowe mają większą nośność niż ławy, a to przekłada się na równomierne osiadanie domu w gruncie.

Wykonanie tego rodzaju fundamentu jest dość proste i szybkie, co dla wielu inwestorów staje się istotnym argumentem przemawiającym za zastosowaniem płyty. Stanowi ona jednocześnie fundament domu i podłogę pierwszej kondygnacji. Na wyrównanym i utwardzonym podłożu umieszcza się warstwę drenażową, izolację przeciwwilgociową, a także uzbrojenie. Na tak przygotowanej podstawie wykonuje się płytę fundamentową, która w przypadku domów jednorodzinnych ma zazwyczaj od 18 do 35 centymetrów. Prace zajmują zazwyczaj kilka dni, co jest czasem nieporównywalnie krótszym niż w przypadku wykonania tradycyjnego fundamentowania.

 

Jaki rodzaj fundamentu dla domu? Porównanie

Ławy fundamentowe są powszechnie stosowane i stanowią najbardziej uniwersalny sposób posadowienia budynku. W związku z tym inwestor nie będzie miał problemów ze znalezieniem ekipy ani zakupem potrzebnych materiałów. Prace trwają dość długo, na co wpływają przede wszystkim przerwy technologiczne związane z wiązaniem betonu, wysychaniem zaprawy czy układaniem hydroizolacji. Może się to jednak okazać zaletą dla osób, które potrzebują czasu na uregulowanie rachunków. Długi czas robót budowlanych to jednak często wskazywana wada ław fundamentowych. Szczególnie w przypadku trudnych warunków pogodowych szybka realizacja prac przy wykorzystaniu płyty fundamentowej, może okazać się lepszym rozwiązaniem. Osoby decydujące się na tę możliwość najczęściej jednak kierują się stanem gruntu. Przy terenie wyjątkowo grząskim wykorzystanie płyty – chociaż bardziej kosztowne – zapewnia dobrą nośność i bezpieczeństwo konstrukcji. Ten rodzaj fundamentowania jest także polecany w domach pasywnych. Wybór płyty fundamentowej uniemożliwia jednak późniejsze wykonanie piwnic w domu parterowym. Dla osób uwzględniających możliwość dokonania takich zmian w przyszłości będzie to sporym ograniczeniem.

Dla wielu inwestorów to koszt fundamentowania jest jego największą wadą lub zaletą. Nie da się jednak jednoznacznie orzec, która z propozycji generuje mniejsze wydatki. Ze względu na kluczowy czynnik, jakim jest jakość podłoża, konieczne okazuje się przeprowadzenie profesjonalnej wyceny i konsultacja z fachowcem. Przy stabilnym i suchym podłożu cena z pewnością będzie o kilka tysięcy niższa, niż gdy teren wymaga dodatkowych przygotowań. Różnica cenowa będzie najbardziej zauważalna w przypadku gruntów wysadzinowych i niewysadzinowych. Przy gruntach wysadzinowych o wiele korzystniejszy jest wybór fundamentów tradycyjnych. Koszt wykonania płyty fundamentowej będzie za to niższy na glebie niewysadzinowej.

Od jakości i prawidłowego doboru sposobu fundamentowania zależy stabilność budynku i bezpieczeństwo jego mieszkańców, dlatego najlepiej każda opcję przedyskutować z fachowcem, by wybrać optymalne rozwiązanie.

Zobacz też:

Projekty stajni

Projekty hoteli

 

O autorze

Logo Autora

Archido.pl

Łask ul. Żeromskiego 22
telefon: (43) 43 675 67 67
e-mail: kontakt@archido.pl

www.archido.pl

Zobacz Również

Jak wybrać idealny dom dla siebie?

Budowa nowego domu to zawsze ogromne przedsięwzięcie dla jego przyszłych lokatorów. Wiąże się ona z wieloma etapami, do których trzeba się odpowiednio przygotować. Najważniejszym z nich jest wybór odpowiedniego projektu, który spełni nie tylko nasze wymagania, ale również będzie idealnie dopasowany do warunków naszej działki. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac budowlanych? Podpowiadamy!

4 komentarze

  1. Carmen

    Czy ławę betonowa i płytę można sobie stosować kiedy się chce czy są jakieś konkretne wytyczne na przykład dotyczące gruntu czy wielkosci fundamentów? I czym to się wykonuje szybciej, bo nie ukrywam trochę zależy nam na czasie żeby ruszyć z budową domu. Solidne fundamenty są potrzbene szybko

  2. Marek

    To znaczy płytę fundamentową razej kłądzie się jak jest jest jakieś problematyczne podłoże, na przykład grząski grunt. Wtedy płyta jest najłatwiejszy rozwiązaniem, bo budynek będzie stał stabilnie. W ogóle dzięki płycie można fundamenty postawić dużo szybciej. A ława fundamnetowa jest powszechnie uzywana i wylewa się ją na deski lub grunt bezpośrednio, ale musi być dobre podłoze z tego co wiem. Mam nadzieje ze pomogłem. Pozdrowienia :-)

  3. Basia

    plyta fundamentowa to jest szybsza metoda, ale w sumie nie az tak łatwo znaleźć dobrą ekipe, która nam to wykona w odpowiedni soósob, jednak tak jak tutaj pisza na Archido – lawa fundamentowa jest jest dużo popularniejsza i ekipy to zrobiąbez problemu, u znajomych nawet sami sobie wylewali fundamenty, ale za t więcej czasu na to potrzeba i to trochę trwa zanim się o wszytsko wykona…hm…trudna sprawa na co się zdeydować…

    • gość

      teraz z tego co widże to metoda płyty fundamentowej się bardzo rozpowrzechnia i pewnie etz w zzwiazku z tym i więcej ekip to może wykonąc, nawe w budownictwie bardz technlologia poszła do przodu, kiedyz zima nie można było zalewac fundamentów, a teraz już to nie jest problem i chyba do -5 stopni można takie rzcezy robić bez konsekwencji dla stabilności domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *