Podmurówka domu jednorodzinnego nie jest elementem, który stanowi priorytet inwestorów stawiających dom, jednak ma ogromne znaczenie dla jego funkcjonalności oraz estetyki. Odpowiednio dobrana, niebanalna oraz przyciągająca wzrok stanowić może niezaprzeczalny atut budynku.
Podmurówka to małe pasmo elewacyjne, znajdujące się przy samym gruncie domu. Przez swoje niewielkie wymiary, traktowana jest przeważnie jako część nieistotna. Budowlańcy nie przywiązują dużej uwagi do końcowego efektu wizualnego, często burząc jej estetykę wykonania. Jednak traktowanie podmurówki jako coś nieużytecznego i niepraktycznego jest ogromnym błędem.
Cokół, jak inaczej określa się podmurówkę, chronić ma dolną część domu przed deszczem, nazbyt bujną roślinnością czy też zalegającym śniegiem. Jest on niezbędnym elementem konstrukcyjnym każdej elewacji. Jego precyzyjne wykonanie, przyczynia się do zapewnienia odporności budowli, zarówno na uszkodzenia mechaniczne jak i klimatyczne.
Podmurówki mają kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Najwyższe sięgają pół metra. Najniższe – połowę tej wysokości. Cokoły poniżej tego poziomu pełnią funkcję jedynie ozdobną – trudno bowiem o jakiekolwiek znaczenie ochronne.
Konstrukcja podmurówki
Wyróżnia się dwa typy cokołów: cofnięty oraz wysunięty. Pierwszy to rozwiązanie najpopularniejsze w Polsce. Ściana jest nieznacznie skryta pod górna warstwą. Wpływa to na funkcjonalność – np. woda nie opada wprost na cokół co zapewnia odpowiednie zabezpieczenie przeciwko wilgoci. Podmurówki wysunięte są rzadsze, ponieważ wymagają dużej precyzji oraz doświadczenia – tak, by potencjalna wilgoć nie trafiała do domu.
Pamiętajmy, by podmurówka była odpowiednio zaadoptowana, ponieważ zły montaż zaburzy wizualizację całego domu!
Jaką podmurówkę wybrać?
Możliwości aranżacyjnych wykończenia cokołu jest wiele. Prześledźmy kilka wariantów, które pomogą nam uzyskać oczekiwany rezultat.
-
Użycie płyt betonowych. To tania inwestycja, którą można najczęściej spotkać przy budowach elewacyjnych. Płyty betonowe są proste w montażu, posiadają także wiele ciekawych faktur, które można dopasować do innych elementów budowy. Prefabrykowane płyty są montowane pod warstwą ocieplenia. To wariant polecany szczególnie tym osobom, które stawiają przede wszystkim na ekonomikę oraz oszczędności.
-
Impregnowany piaskowiec. To bez wątpliwości opcja dla inwestorów oczekujących efektowności – nawet wobec podwyższonych kosztów zakupu. Największym atutem piaskowca jest jego niebanalny wygląd. Pozwala na stworzenie przyciągającej wzrok kompozycji o ile dobrany jest do elewacji. Użycie piaskowca wymaga jednak uwagi – powinien być on dobrze zaimpregnowany. Jeśli nie zostanie w ten sposób zabezpieczony przed wilgocią, zostanie narażony na szybkie zniszczenie. W efekcie urokliwy początkowo piaskowiec zmieni się w wyblakłą warstwę, która zamiast cieszyć wzrok – będzie irytować.
-
Płytki klinkierowe. To bardzo popularne rozwiązanie, które łączy sobą funkcjonalność z estetyką. Posiadają one różnorodną barwę, dzięki której możemy stworzyć niesamowitą kompozycję wizualną. Dostępne są w odcieniach czerwieni, zieleni czy granacie. Swoim wyglądem przypominają nam cegłę klinkierową. To doskonała opcja przede wszystkim dla osób, które od podmurówki oczekują formy elegancji, ale przy zachowaniu korzystnej ceny.
-
Tynki mozaikowe. Są one materiałem uzyskiwanym z połączenia żywicy akrylowej z kruszywem. Atutem tynków jest niepodatność na różnorodne uszkodzenia. Wspomagają one ochronę ścian przed nasiąkliwością. Są lekkie, co znacznie wpływa na lepsze możliwości ich montażu.
-
Tynk cienkowarstwowy. Jest wykorzystywany w procesie wykończeniowym. Często spotykanym błędem jest jednak wielokrotne malowanie. Szczególnie, jeśli używa się do tego różnych kolorów, tynk staje się mało wyrazisty. Trudno w takim przypadku o osiągnięcie odpowiedniego efektu wizualnego.
-
Farba elewacyjna. Może być nakładana na beton, nadając mu nieziemskiego wyglądu. Farby elewacyjne są odporne na złe warunki atmosferyczne, wilgoć czy negatywny wpływ mikroorganizmów otaczających materiały budowlane. Nie są podatne na zabrudzenia.
u nas sa płytki klinkierowe jako podmurówka, awłaściwie jej wykończenie, jesteśmy bardzo zadowoleni, bo bardzo latwo się je czyści – nawet zwykłym szlauchem ogrodowym, po prostu bezporblemowo. Tanio nas to jakoś bardzo nie wyniosło, ale iwnestycja zdecydowanie się opłaciła, ale radzę też pocyztac na Archido o innych opcjach – wiadomo, zę do każdego domu i każdemu inwestorowi pasuej zuelnie coś innego.