Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Budowanie / Pompy ciepła czy kolektory słoneczne – w jaki sposób efektywnie ogrzewać wodę użytkową?

Pompy ciepła czy kolektory słoneczne – w jaki sposób efektywnie ogrzewać wodę użytkową?

Oprócz podjęcia decyzji o sposobie ogrzewania domu jego przyszli właściciele muszą wziąć pod uwagę także kwestię grzania wody użytkowej. Staje się to szczególnie istotne latem, kiedy rezygnujemy z centralnego ogrzewania paliwem stałym, wciąż będącym najpopularniejszym rozwiązaniem na sezon grzewczy. W takich sytuacjach korzystne jest wykorzystanie energii odnawialnej pozwalającej nie tylko na bardziej ekologiczne ogrzewanie wody, ale także ograniczenie kosztów eksploatacji domu. Inwestorzy mają do wyboru kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Ważnym kryterium podczas podejmowania ostatecznej decyzji będą z pewnością koszty założenia instalacji. Nie mniej ważny jest komfort codziennego użytkowania, wiążący się z odpowiednią temperaturą wody oraz jej ilością wystarczającą na pokrycie potrzeb rodziny. Pierwszym krokiem powinno być określenie potrzeb i oszacowanie, ile ciepłej wody użytkowej zużywają domownicy w ciągu doby. Zwykle jest to ilość z przedziału 40-60 litrów na jedną osobę, a przy założeniu, że temperatura wody powinna wynosić 40-50 °C, możliwe jest obliczenie potrzebnej mocy urządzenia.

Kolektory słoneczne

Aby wykorzystać energię pochodzącą ze słońca, konieczne jest zainstalowanie kolektorów, które są jednym z czterech elementów całej instalacji. Składają się na nią także: stacja pompowa, układ regulacji pracy instalacji słonecznej oraz podgrzewacz c.w.u. Podstawowa różnica pomiędzy dostępnymi na rynku technologiami wykorzystującymi energię słoneczną, polega na użyciu różnego rodzaju kolektorów: płaskich lub próżniowych. Kolektory słoneczne mogą być z powodzeniem wykorzystywane w projektach domów pasywnych.

Kolektory płaskie ze względu na niższą cenę cieszą się większą popularnością wśród klientów niż kolektory próżniowe. Do ich zalet należy zaliczyć także większą odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia. Firma Gamlet posiada w swojej ofercie kolektory płaskie różnych typów, których szyba odporna jest nawet na gradobicie. Aż dziesięcioletnia gwarancja, którą objęte są wszystkie produkty, daje klientom pewność długiego użytkowania.

Kolektory słoneczne w naszym klimacie najlepiej sprawdzają się latem, gdy nasłonecznienie jest duże, a straty ciepła niewielkie. W warunkach zimowych o wiele większą wydajność będzie miał kolektor próżniowy. Nawet podczas niskich temperatur efektywnie ogrzeje wodę i może wspomóc układ centralnego ogrzewania. Ze względu na bardziej skomplikowaną konstrukcję jest jednak droższy niż kolektor płaski.

 

Pompa ciepła

Zwolennicy ekologicznych rozwiązań grzewczych na pewno znają możliwości pomp ciepła, które mogą z powodzeniem ogrzewać dom zimą. Ich zastosowanie jest jednak szersze i zapewniają domownikom również ciepłą wodę użytkową – także gdy decydują się oni na inny sposób ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Firma Galmet przygotowała aż trzy pompy ciepła dedykowane właśnie do c.w.u. Taka instalacja w porównaniu z kolektorami słonecznymi okaże się na pewno tańsza i łatwiejsza w montażu. Osoby remontujące dom, a nie budujące go od podstaw, doceniają zwłaszcza brak ingerencji w połać dachową. Każdy z trzech modeli proponowanych przez Gamlet przeznaczony jest do instalacji wewnątrz domu, nie narusza więc w żaden sposób architektury zabudowy. Najmniejszy dostępny model pompy ciepła – Small – idealnie sprawdza się w przypadku rozbudowy lub zmiany dotychczasowej instalacji na bardziej ekologiczną. Efektywność pompy ciepła nie jest zależna od promieni słonecznych, daje to więc gwarancję przygotowania odpowiedniej ilości ciepłej wody. Modele Spectra i Basic powstały z myślą o potrzebach cztero-, pięcioosobowej rodziny –  ich zasobniki mają pojemność 200 (Spectra) i 200 oraz 270 (Basic) litrów.

Ogrzewanie wody użytkowej z wykorzystaniem energii odnawialnej jest niewątpliwie rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. Poszukując dalszych oszczędności, inwestorzy zwracają także uwagę na koszty eksploatacji różnych urządzeń – w tej kategorii za tańsze uważane są kolektory słoneczne. Decydując się na pompę ciepła, warto sprawdzić jej klasę efektywności energetycznej. W produktach Galmet jest to klasa A, co zapewnia największą możliwą oszczędność.

Zobacz Również

domowa sauna

Zalety korzystania z sauny domowej

Domowe saunowanie – twoja codzienna oaza spokoju Kiedy dom stać się może przystanią wypoczynku i ...

8 komentarzy

  1. B-ta

    Orietnuje się ktoś jak to wygląda cenowo, w sensie co się badzij opałca, bo gdzie słyszałam, ze pompy ciepła strasznie drogie, a na kolektory można dostać dopłatę i w ogóle mimo wszytsko całościowo instalacjawychodzi jednak troszkę taniej jak się wszytsko podliczy, bo nawet montaż jest tańszy i montowanie nie tak problematyczne. Z góry dzięki

    • Antek

      Tozalezy wszystko od wielkości domu i na podstawie metrażu ustala się cenę chyba. Z tego co wiem to panele słoneczne to wydatek około 50 tysiecy i one bardzo się opłacają. Co do pomp się nie orientuje, ale wydaje mi się że porównywalnie. Na jedno i drugie chyba można dostać dopłatę jeśli budujesz dom pasywny albo energooszczędny, ale ktoś musi potwierdzić, bo też dopiero zaczynam wdrażac się w temat. pozdrawiam

    • Maryla

      Ale chyba pompy ciepła sa przydatne jak się buduje dom pasywny alno energooszczędny. Nie wiem czy w przypadku zwykłych sa w porzaadku, bo jednak chyba dom musi spełniać odpowiednie parametry żeby zamontować takie urządzenie. Bo inaczej nie jest to przesadnie ekonomiczne chyba.

      • Beta

        To nie jest reguła, ze tylko w domach energooszczędnych albo domach pasywnych można zainstalować pompy ciepła! To nieprawda. Znam ludzi, którzy mieli już domy budowane kilka lat temu kiedy takie coś jak eko budownictwo dopiero w Polsce raczkowało. Teraz zakaldają pompy ciepla i to dobrze funkcjonuje. Ale oczywiście, dobrze ocieplony i uszczelniony dom nigdy nie zaszkodzi :)

      • Gość

        Tak samo jak z kolektorami słonecznymi. Solary się teraz zakłada w bardzo wielu domach i nie ma znaczenia czy to są stare budynki sprzed kilkudziesięciu lat czy raczej nowe, nowoczesne, dopiero co budowane. Teraz robi się moda na wszytsko c ekologiczne i to naprawdę całkiem dobrze, bo to pomoże i środowisku i nam też pomoże oszczędzić pieniądze, które wydajemy na energię w naszych domach.

  2. VV

    teraz już nawet zachęcają opłatami. jednak srdowisko bardzo cieri na takim zużyciu energii i od zanieczyszczeń az trudno będzie niedługo oddychać. pompa ciepła cyz właśnie takie kolektory słoneczne to jest dobra alternatywa i dla naszej kieszeni i dla przyrody. może nasze wnuki nie będą się az tak truły w przyszłości…

  3. Karri

    Pompa ciepła jest praktyczna pod tym względem, ze nie dość, ze można porzadnei ogrzać mieszkanie zimną, temperatura jest wywazona, to jeszcze jest ciepła woda uzytkowa, a to ułatwia i sprzja oszczędzaniu, bo jednak jakiś boiler z grzałką nie jest potrzebny, a tego typu urządenia właśie ciągną strasznie dużo prądu.

  4. gość

    Polecam zastanowić się nad ogrzewaniem dodatkowo z płaszca wodnego w kominku, w sensie mlwie tutaj tylko o podgrzewaniu wody, a co do reszty to chyba kolektory słoneczne robią się coraz bardziej popularne i pewnei z czasem będą taniały, to jest dobra inwetsycja n lata, a jakie oszczędności i jaka ochrona środowiska, warto przemyslec takie rozwiązanie. Dla zainteresowanych – dużo jest o tym artkułów na archido, trzeba poszperać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *