Problem z niewystarczającą przestrzenią w łazience najczęściej dotyczy mieszkańców bloków. Jednak nawet właściciele domów jednorodzinnych mogą narzekać na metraż niewystarczający, by pomieścić wszystkie sanitariaty. W nowoczesnych budynkach coraz częściej architekci projektują dwie łazienki. Zwykle jedna z nich jest ulokowana na parterze, druga na poddaszu; rosnącą popularnością cieszy się też aranżowanie małżeńskiej sypialni z przynależącą do niej prywatną łazienką. W obu tych przypadkach może okazać się, że jedno pomieszczenie ma większy metraż niż drugie, które trzeba urządzać z większą dbałością o detale. Aby stało się w pełni funkcjonalne i prezentowało się estetycznie, warto wykorzystać te same triki, które chętnie stosują właściciele niewielkich mieszkań w blokach. Mała łazienka to już nie problem!
Organizacja przestrzeni – mała łazienka
Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń, warto wcześniej zastanowić się nad rozplanowaniem poszczególnych elementów, które muszą znaleźć się w łazience. Pozwoli to na etapie budowy doprowadzić wszystkie instalacje. Pomocne okaże się na pewno zapoznanie się z ofertą różnych sklepów budowlanych i znalezienie takich rozwiązań, które pozwolą najlepiej wykorzystać przestrzeń. Szczególnie uważnie warto przyjrzeć się dostępnym wannom i brodzikom oraz pralkom typu slim.
Wydaje się, że oczywistym wyborem pozwalającym zaoszczędzić miejsce w łazience jest rezygnacja z wanny i wybór prysznica. Standardowy brodzik ma wymiary 80×80 cm lub 90×90 cm. Aby wizualnie dodać wnętrzu przestronności, można też całkowicie z niego zrezygnować i wnękę prysznicową oddzielić jedynie szklanymi drzwiami. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego – jeśli potrzebujemy miejsca, by wykąpać małe dziecko lub zrobić szybkie pranie, brodzik będzie niezbędny. Warto wówczas wybrać jego wyższy model, który może zrekompensować nam brak klasycznej wanny.
Niezbędnym uzupełnieniem prysznica będzie umywalka i mimo iż na rynku łatwo znaleźć wąskie, niewielkie modele, nie zawsze okażą się one funkcjonalne. Trzeba pamiętać, że to element wyposażenia łazienki, z którego będą korzystać wszyscy domownicy i nie mogą oni mieć trudności z wygodnym użytkowaniem umywalki. Przyjmuje się, że nie powinna być mniejsza niż 45 cm szerokości i 40 cm głębokości.
Aby zaoszczędzić nieco miejsca w łazience, warto przemyśleć, czy istnieje inne miejsce w domu lub mieszkaniu, gdzie można by ustawić pralkę. W nowoczesnych projektach budynków jednorodzinnych coraz częściej pojawiają się specjalnie wyodrębnione pralnie, a w niewielkim mieszkaniu alternatywą może być ukrycie pralki w zabudowie kuchennej. Jeśli jednak oba te rozwiązania nie są możliwe, konieczny może okazać się wybór wąskiej pralki o mniejszym załadunku, ale wpasowującej się nawet w niewielkie wnętrze.
Minimalizm i jasne kolory
Uniwersalne zasady przy urządzaniu niewielkich wnętrz można odnieść zarówno do pokoi, jak i łazienek. Jasne barwy, minimalizm w doborze mebli i dodatków zawsze sprawiają, że pomieszczenie optycznie wydaje się większe.
W przypadku małej łazienki korzystnym wyborem będą zwłaszcza białe płytki. Nie muszą jednak oznaczać nudnej aranżacji – przy stonowanych kolorach warto postawić na ciekawe faktury. Do wyboru są płytki gładkie błyszczące lub matowe ale też imitujące formę cegły. Ich dopełnieniem może być wąski ozdobny dekor lub fragment ściany pokryty bardziej intensywną glazurą – na przykład w modne marokańskie wzory. Ważne by zachować umiar, dzięki czemu wnętrze zyska charakter, a intensywny deseń nie przytłoczy niewielkiego pomieszczenia. Ciekawy kontrast dla bieli w łazience stanowi także drewno, a przede wszystkim doskonale go imitujący gres szkliwiony. Bielone deski lub jasny bukowy odcień wprowadzą nieco przytulności do wnętrza i pozwolą stworzyć klimat nastrojowego spa. W przypadku ograniczonego budżetu dopełnieniem klasycznych płytek z powodzeniem staną się dodatki. Intensywny kolor może pojawić się na ręcznikach czy akcesoriach, takich jak dozownik na mydło czy kubek na szczoteczki.
Trudno wyobrazić sobie, by w łazience nie znalazło się lustro. W przypadku małego pomieszczenia im lustro będzie większe, tym wnętrze będzie się wydawało bardziej przestronne. W łazience można pozwolić sobie nawet na całą lustrzaną ścianę. Ciekawym rozwiązaniem jest także połączenie lustra z miejscem do przechowywania. Odpowiednie szafki bez trudu można znaleźć w sklepach.
Dopełnieniem projektu każdej łazienki jest oświetlenie. Nawet jeśli pomieszczenie jest małe, nie trzeba rezygnować z kilku źródeł światła, które tworzą klimat wnętrza. Oprócz lampy umieszczonej centralnie na suficie, warto wybrać dodatkowe oświetlenie – przede wszystkim w okolicy lustra.
Mały metraż łazienki nie zawsze stanowi ograniczenie – umiejętnie zagospodarowana przestrzeń może okazać się funkcjonalna i estetyczna. Inwestorzy nie muszą zrezygnować z własnego stylu i indywidualnych potrzeb, bo wśród rozwiązań i inspiracji dedykowanych małym łazienkom z pewnością znajdą coś dla siebie.
Zobacz też:
to jest logiczne w sumie to co pisża tutaj na Archido, ze jednak minimalizm przy niedużych pmieszczeniach to podstawa, jednak nie można zagracić malutkiego pomoieszczenia, bo wtedy nie ma jak przejść i swobodnie się w ogóle poruszać i robić cokolwiek…
Takie białe, jasne łazienk jak ta z Archido to po prostu mój ideał absolutny! Piekna jest po prostu az brak mi słów! Też mam mała łazienke, w sumie jak o w blokach, ale ona tak nie wygląda ładnie jak ta ze zdjęcia, super inspirujący wpis! Pozdrawiam!
białe sanitariaty, umywalki, wanny to etraz raczej standard, a białe meble w łazience, wlasnei takie o jakich ówisz na zdjęciu z Archido i generalnie białe ściany to chyba styl skandynawski, który przywędrował do nas stosunkowo niedwawnoi szybko się wkradł w łaski. Mnie się te zto podoba, chociaż ozywiłabym niec sciany bo cłaośc w bielu to za dużo chyba nawet jakdla mnie ;-) pozdrawiam serdecznie