Artykuł sponsorowany
Zakup mieszkania to nie zakupy w markecie. Ten proces wielu osobom będzie przypominać emocjonalny rollercoaster – ekscytacja, stres, euforia, zwątpienie… a na końcu radość, przeprowadzka i rozpoczęcie nowego etapu w życiu. Dla wszystkich, którzy szukają kawalerki, mieszkania 2-pokojowego w Gliwicach albo większego apartamentu, przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik opisujący cały proces – od wyboru oferty aż po odbiór kluczy.
Określenie potrzeb i możliwości finansowych
Pierwszym i najważniejszym krokiem podczas planowania zakupu nieruchomości jest dokładne sprecyzowanie oczekiwań oraz określenie budżetu. Zastanów się:
- Czy szukasz kawalerki, czy może 2-pokojowego mieszkania w Gliwicach dla pary, czy 4-pokojowego apartamentu dla rodziny?
- Czy interesuje Cię nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego?
- Jakie lokalizacje w Gliwicach są dla Ciebie atrakcyjne? (np. Śródmieście, Sikornik, Trynek, Sośnica)
- Jakie udogodnienia są dla Ciebie kluczowe? (balkon, parking, winda, piwnica)
Jeśli zakup ma być finansowany kredytem hipotecznym, w kolejnym kroku warto obliczyć swoją zdolność kredytową. Najlepiej udać się do doradcy kredytowego lub skorzystać z kalkulatora online.
Wybór odpowiedniego dewelopera lub pośrednika nieruchomości w Gliwicach
Samodzielne poszukiwanie nieruchomości może być czasochłonne i ryzykowne. Dlatego warto rozważyć współpracę z doświadczonym pośrednikiem nieruchomości w Gliwicach. Dobrym pomysłem jest też zakup od dewelopera, który zna lokalny rynek, jest doświadczony, oferuje profesjonalne doradztwo i pomaga w formalnościach związanych z finansowaniem kredytem. Ofertę nieruchomości w Gliwicach od znanego dewelopera dom100 możesz sprawdzić tutaj: https://dom100.eu/nieruchomosci-gliwice/.
W ofercie znanego dewelopera w Gliwicach znajdziesz mieszkania o różnych metrażach
Poszukiwanie idealnej nieruchomości
Podczas przeglądania ofert zwróć uwagę nie tylko na oczywiste aspekty, czyli cenę w przeliczeniu na metr kwadratowy czy całkowity metraż wraz z balkonem czy tarasem. Ważne są też takie kwestie jak: ekspozycja okien na strony świata, wielkość ogródka, wysokość comiesięcznych opłat, otoczenie, MPZP dla okolicy oraz infrastruktura osiedla.
Weryfikacja stanu prawnego
Po znalezieniu interesującej nieruchomości z rynku wtórnego konieczne jest dokładne sprawdzenie jej stanu prawnego. Zrobisz to, uzyskując wypis z księgi wieczystej (dział III – roszczenia, dział IV – hipoteki). Sprawdź, czy nieruchomość nie jest obciążona długami, zweryfikuj właściciela, zdobądź zaświadczenie z administracji o braku zameldowanych w lokalu osób oraz zaległościach na koncie lokatorskim. Tego etapu możesz uniknąć, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego.
Zakup nieruchomości w Gliwicach od dewelopera nie jest skomplikowany
Negocjacje i umowa przedwstępna
Zanim dojdzie do transakcji, zazwyczaj podpisywana jest umowa przedwstępna, która określa nabywcę i sprzedawcę, przedmiot sprzedaży, cenę, terminy rozliczeń finansowych i zakończenia inwestycji. Na tym etapie zazwyczaj wpłaca się zadatek, zaliczkę lub opłatę rezerwacyjną. Zadatek (a nie zaliczka) daje większe bezpieczeństwo obu stronom – jeśli kupujący się wycofa, traci zadatek. Jeśli sprzedający zerwie umowę, musi go oddać w podwójnej wysokości.
Finansowanie i wizyta u notariusza
Jeśli planujesz zakup nieruchomości w Gliwicach na kredyt, po podpisaniu umowy przedwstępnej składasz wniosek kredytowy do wybranego banku.
Gdy kredyt jest przyznany (lub masz gotówkę), umawiasz się ze sprzedającym na podpisanie aktu notarialnego sprzedaży. Notariusz sporządza akt notarialny i składa wniosek o wpis nowego właściciela do księgi wieczystej.
Po podpisaniu umowy należy uregulować należny podatek PCC (2% wartości nieruchomości, jeśli kupujesz z rynku wtórnego). W przypadku zakupu od dewelopera obowiązuje VAT. Po dopełnieniu formalności wreszcie przychodzi czas na protokolarne przekazanie nieruchomości i wręczenie kluczy.